eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPrzetwarzanie w chmurze: korzyści i wyzwania

Przetwarzanie w chmurze: korzyści i wyzwania

2015-02-10 11:13

Przetwarzanie w chmurze: korzyści i wyzwania

Chmury to nie tylko efektywność kosztowa © Jakub Jirsák - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Osiąganie oszczędności kosztowych, zwiększenie mobilności i efektywności pracowników, lepsze dopasowanie się do wymagań klientów i partnerów biznesowych oraz bardziej efektywne wykorzystanie danych do zarządzania wiedzą. To główne czynniki, dla których przedsiębiorstwa sięgają po chmury obliczeniowe. Wdrożenie tej technologii wiąże się jednak z wieloma wyzwaniami, wśród których na pierwszym miejscu plasują się kwestie bezpieczeństwa i ochrony danych. To niektóre z wniosków płynących z najnowszego badania zrealizowanego przez firmę KPMG na grupie przeszło 500 menedżerów globalnych firm.

Przeczytaj także: Przetwarzanie w chmurze 2013-2018

Dlaczego chmura?


Podobnie jak we wcześniejszym badaniu, które KPMG przeprowadził w 2012 roku (Raport KPMG International „The cloud takes shape. Global cloud survey: the implementation challenge”), i tym razem zapytano respondentów o najważniejsze cele biznesowe, jakie mają zostać osiągnięte poprzez wykorzystanie chmur obliczeniowych. I podobnie jak wcześniej, największa grupa respondentów przyznała, że chmura służyć ma przede wszystkim zarządzaniu efektywnością kosztów (odpowiednio 49% firm w 2014 roku i 48% w 2012 roku). W odróżnieniu do wyników z poprzedniej edycji badania, gdy wskazywane na drugim miejscu ułatwienie i znaczące przyspieszenie wdrażania nowych rozwiązań dzięki przetwarzaniu w chmurze, osiągało mniej niż 30% wskazań, obecnie trzy inne korzyści były wskazywane przez ponad 35% menedżerów.

Coraz więcej firm, tj. 42% wskazań, używa chmur obliczeniowych do zwiększenia elastyczności i mobilności siły roboczej. Również wykorzystanie przetwarzania w chmurze do poprawy relacji z klientami, dostawcami i partnerami biznesowymi ma obecnie duże znaczenie dla przedsiębiorstw (37% wskazań). Nie mniej ważne (35% wskazań), jest też wsparcie przetwarzania danych w celu łatwiejszej analizy danych i pozyskiwania informacji zarządczych przez chmury obliczeniowe.

fot. mat. prasowe

Najważniejsze cele biznesowe związane z wykorzystaniem chmury

Coraz więcej respondentów używa chmury, aby zwiększyć elastyczność i mobilność siły roboczej


Szeroki zakres zastosowania chmur obliczeniowych i wynikające z nich korzyści potwierdzają wyniki badań KPMG wskazujące tę technologię, jako kluczową dla przedsiębiorstw, tj. przełomową dla przemysłu i konsumentów, która ma olbrzymi wpływ na tworzenie nowych modeli biznesowych i transformację operacyjną przedsiębiorstw - mówi Jan Karasek, partner w dziale usług doradczych dla sektora nowych technologii, telekomunikacji i mediów w KPMG w Polsce.


Elastyczność i mobilność pracy dzięki chmurze obliczeniowej


Na przestrzeni ostatnich 2 lat, podążając za oczekiwaniami pracowników, trzykrotnie (z 14% w 2012 roku do 42% w 2014 roku) wzrosła liczba firm wykorzystujących chmury obliczeniowe do zwiększenia możliwości zastosowania mobilności i elastycznych form wykonywania pracy. Jest to zastosowanie przetwarzania w chmurze, które najbardziej zyskało na znaczeniu w tym okresie.

Technologia ta, z jednej strony umożliwia zwiększenie zastosowania urządzeń mobilnych przez pracowników (np. siły sprzedaży, służby terenowe), ale również stwarza możliwość tworzenia nowych strategii w obszarze zarządzania zasobami ludzkimi (np. elastyczne formy czasu i miejsca pracy). Przynosi to korzyści zarówno pracodawcom, jak i pracownikom gdyż przyczynia się to wzrostu produktywności (54% wskazań) oraz wzrostu poziomu satysfakcji pracowników (48% wskazań).

fot. mat. prasowe

W których obszarach technologie mobilne są źródłem największej wartości w organizacjach?

Technologie mobilne pozytywnie wpływają na wzrost produktywności (54% wskazań) oraz poziomu satysfakcji pracowników (48% wskazań).


Oczekiwania ludzi jako pracowników w zakresie korzyści, które niesie wykorzystanie technologii, w tym chmury obliczeniowej i urządzeń mobilnych, znacząco zmieniły się w ostatnich latach. Wynika to m.in. z faktu, że wielokrotnie poziom wykorzystania tych technologii w ich życiu prywatnym jest znacząco wyższy niż w pracy zawodowej - wskazuje Jan Karasek, partner w dziale usług doradczych dla sektora nowych technologii, telekomunikacji i mediów w KPMG w Polsce.

 

1 2

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: