Prężny rynek nieruchomości komercyjnych
2015-03-06 12:01
Boom na rynku magazynów © Fotosenmeer.nl - Fotolia.com
Przeczytaj także: Rynek inwestycji w nieruchomości I-VI 2006
3,1 mld EUR - to wartość, jaką w minionym roku udało się osiągną polskiemu rynkowi inwestycji real estate. To bardzo dobry wynik, drugi najlepszy od czasów rekordów, które padały w 2006 roku. Największą dynamiką charakteryzowały się powierzchnie biurowe oraz magazynowe. Godnym podkreślenia jest fakt, że za coraz większą liczbę transakcji odpowiedzialny jest rodzimy kapitał. I tak np. jeden z funduszy inwestycyjnych dokonał zakupu powierzchni magazynowych na niebagatelną kwotę 140 mln EUR. Najbardziej liczącymi się graczami są obecnie międzynarodowe fundusze inwestycyjne, firmy ubezpieczeniowe i banki inwestycyjne. W przypadku rynku mieszkaniowego zauważalny stał się come back zakupów w celach inwestycyjnych. To pokłosie m.in. niskich stóp procentowych oraz stabilizacji ce mieszkań.Boom na rynku magazynów
Ubiegły rok był bardzo dobry dla rynku magazynów. Po latach stabilnego rozwoju, w 2014 roku oddano do użytku 1,1 mln m2 czyli ponad trzykrotnie więcej niż rok wcześniej. Mimo, że powierzchni magazynowych gwałtownie przybyło, to równocześnie spadł udział pustostanów – z około 10 do 5,5%. Ten pozytywny trend prawdopodobnie utrzyma się w kolejnych latach i przełoży się także na lokalne rynki, takie jak Rzeszów, Lublin, Bydgoszcz i Opole.
– W przypadku magazynów inwestorzy coraz częściej korzystają z szybkiego rozwoju sieci dróg i autostrad i właśnie przy nich, z dala od dużych miast, powstają nowe inwestycje. Rynek magazynowy napędza również rosnący udział najemców z sektora e-commerce. – mówi Anna Kicińska, Partner, Lider Grupy Doradztwa Nieruchomości EY w regionie CSE.W ubiegłym roku popyt na powierzchnie magazynowe w regionie Warszawy wzrósł o 150% w ujęciu rocznym.
fot. Fotosenmeer.nl - Fotolia.com
Boom na rynku magazynów
Rozrywka zajmuje miejsce tradycyjnych sklepów, a online przenika offline
Mimo że wciąż największe centra handlowe powstają w dużych aglomeracjach, w dalszym ciągu zainteresowaniem inwestorów cieszą się mniejsze miasta, takie jak Leszno, Kalisz czy Zielona Góra. W minionym roku oddano do użytku 450 tys. m2 powierzchni handlowej. Największe inwestycje, których zakończenie budowy planowane jest na lata 2015-2016, to Galeria Posnania w Poznaniu, Zielone Arkady w Bydgoszczy, Tarasy Zamkowe w Lublinie i Sukcesja w Łodzi.
– Obecnie na tym rynku możemy mówić o kilku trendach. Deweloperzy nadal inwestują w mniejszych i średniej wielkości miastach. Z drugiej strony powstają niewielkie centra handlowo-usługowe do 5000 m2 tzw. strip malls. Jeśli chodzi o istniejące duże centra, to tutaj utrzymuje się trend ich rozbudowy i unowocześniania – „rosną” części rozrywkowe, które mają przyciągnąć więcej klientów, szczególnie tych, którzy wolą zakupy on-line. Zauważalne jest również przenikanie się rynku zakupów internetowych z tradycyjnym, powstaje coraz więcej tzw. pop-up stores czyli sklepów otwieranych tylko na pewien czas, oferujących marki znane dotychczas wyłącznie z internetu. – tłumaczy Anna Kicińska.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)