eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiatŚwiat: wydarzenia tygodnia 11/2015

Świat: wydarzenia tygodnia 11/2015

2015-03-15 15:07

Przeczytaj także: Tydzień 50/2004 (06-12.12.2004)

  • Według Departament Handlu deficyt handlowy Stanów Zjednoczonych spadł w styczniu do 41,8 mld USD z 45,6 mld USD w grudniu 2014 r. Sprzedaż detaliczna w USA w lutym spadła o 0,6 proc. m/m. W styczniu sprzedaż detaliczna w USA spadła o 0,8 proc. m/m.
  • Według amerykańskiego Departamentu Pracy stopa bezrobocia w USA w lutym wyniosła 5,5 proc., wobec 5,7 proc. w styczniu. Wskaźnik zatrudnienia (określający jaki odsetek ludności w wieku produkcyjnym pracuje zawodowo) wyniósł w lutym 62,8 proc. wobec 62,9 proc. w styczniu. Wynagrodzenia godzinowe wzrosły w lutym o 0,1 proc. wobec wzrostu o 0,5 proc. w styczniu.
  • Z komunikatu rządowego biura statystycznego wynika, że sprzedaż detaliczna w Chinach w okresie styczeń-luty wzrosła o 10,7 proc. r/r (w grudniu wzrost sprzedaży wyniósł11,9 proc. r/r). Produkcja przemysłowa Chin wzrosła w tym okresie o 6,8 proc. r/r (to najsłabszy wynik od 2009 r.).
  • Opublikowano raport Międzynarodowej Organizacji Pracy. Wynika z niego, że kobiety, a zwłaszcza matki, zarabiają dużo mniej niż mężczyźni. Zjawisko to nie zmienia się mimo, że 20 lat temu oenzetowska Deklaracja Pekińska wzywała do zrównania praw kobiet i mężczyzn. Według tego raportu na świecie statystycznie kobiety zarabiają ok. 77 procent - tego, co mężczyźni. Gdy kobiety mają przerwę w pracy, to nie wracają do zawodu tak łatwo, jak mężczyźni. Według tego raportu jeśli utrzyma się wolne tempo niwelowania różnic w wynagrodzeniu, to kobiety będą zarabiały mniej niż mężczyźni jeszcze przez 70 lat - podaje MOP. Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń przeprowadzone przez Sedlak & Sedlak, pokazuje , że w Polsce w roku 2013 mężczyźni zarabiali średnio 4,5 tys.; kobiety 3,6 tys. zł, a wg GUS w roku 2012 przeciętne wynagrodzenie kobiet było o około 17% niższe niż przeciętne wynagrodzenie mężczyzn.
  • Szefowa MFW Christine Lagarde poinformowała, że Fundusz zaaprobował nowy pakiet pomocowy dla Ukrainy, w ramach którego Kijów otrzyma 17,5 mld USD, a pierwsza transza kredytu wyniesie 5 mld USD. Ten kredyt jest połączony z zobowiązaniem do realizacji licznych, głębokich reform. Szefowa MFW Ch. Lagarde informując o kredycie wyraziła nadzieję, że pomoże to w "ustabilizowaniu gospodarki Ukrainy, w perspektywie średnioterminowej pozwoli przywrócić wzrost gospodarczy i poprawi warunki życia Ukraińców". Nie jest wykluczone, że po decyzji MFW Ukraina może otrzymać pomoc także od Banku Światowego, Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju oraz innych banków. Szacuje się, że całkowity pakiet pomocowy dla Ukrainy wyniesie 40 mld USD.
  • Chiny mają problemy z wieloma trudnościami gospodarczymi, a największym z nich jest tegoroczny wzrost gospodarczy na poziomie 7 proc. PKB, czyli na najniższym poziomie od 24 lat. Dlatego zdecydowały się na zmiany w planie gospodarczym na w 2015 r. Chiny zwiększą wydatki, żeby pobudzić aktywność gospodarczą. Deficyt budżetowy ma być większy niż przewidywano, a jego celem tej zmiany jest pobudzenie aktywności gospodarczej. Wcześniej planowano deficyt na poziomie 2,3 proc. PKB (wobec 2,1 proc. PKB w roku ubiegłym). Teraz przewidywany jest deficyt budżetowy na poziomie 2,7 proc. PKB. Chińskie władze zdecydowały się też na ekspansywną politykę fiskalną dla zamortyzowania spowolnienia gospodarczego. Większa aktywność w polityce fiskalnej ma na celu stabilizację wzrostu przy jednoczesnym zachowaniu ostrożnej polityki pieniężnej, aby nie pogorszyły się problemy zadłużeniowe Chin.
  • W tak trudnej sytuacji gospodarczej Rosji (zachodnie sankcje i niskie ceny surowców energetycznych), rząd chiński poinformował o zwiększeniu współpracy w rozbudowie infrastruktury na obszarze rosyjskiej Syberii. Mimo, że Pekin zapewnił, iż "decyzje te nie są skierowane przeciwko osobom trzecim", to jednak taki gest ma dużą wymowę polityczną. Poinformowano, że Chiny zamierzają włączyć Rosję w nowy projekt znany pod nazwą "Nowy Jedwabny Szlak". Jego celem jest budowa kolei, autostrad, portów i innych elementów infrastruktury w Azji Środkowej i Południowej tak, aby nastąpiło ożywienie handlu na kontynencie. Chiny zapowiedziały także zwiększenie wymiany handlowej, a także rozwój współpracy w budowie szybkich kolei, chińsko-rosyjskich samolotów komercyjnych, rurociągów, a także w finansach i energii jądrowej. To nic innego, jak dodatkowy program wzajemnego wspierania się. Te działania należy traktować jako strategiczne.
  • Inflacja w Chinach wyniosła w lutym 1,4 proc. licząc r/r. W styczniu inflacja wyniosła 0,8 proc. i była najniższa od listopada 2009 roku. To lutowe przyspieszenie wynikło ze zwiększonego popytu związanego z obchodami chińskiego Nowego Roku. Pekin ma nadzieję na uniknięcie deflacji, bo na 2015 rok ustalono cel wzrostu PKB na ok. 7 proc. (w 2014 roku chiński PKB odnotował najwolniejszy wzrost od 24 lat - o 7,4 proc.) ; natomiast inflacja powinna zostać utrzymana na poziomie ok. 3 proc., czyli nieco poniżej 3,5 proc. które było w 2014 roku.
  • Produkt Krajowy Brutto Japonii wzrósł w IV kw. 2014 r. o 1,5 proc. kw/kw, wobec spadku w III kw. o 2,6 proc. Produkcja przemysłowa w Japonii w styczniu wzrosła o 3,7 proc. m/m i spadła o 2,8 proc. r/r. W grudniu produkcja przemysłowa w Japonii wzrosła o 0,8 proc. m/m i o 0,1 proc. licząc r/r.
  • Według Zrzeszenia Międzynarodowego Transportu Lotniczego (IATA) w 2014 roku wzrosła liczba ofiar śmiertelnych wypadków lotniczych na świecie (podczas gdy samych katastrof było nieco mniej). IATA zrzesza 250 linii lotniczych, w tym PLL LOT, obejmując ponad 84 proc. światowego ruchu lotniczego. W ubiegłym roku zginęło w 12 wypadkach lotniczych 641 osób, przy 17 katastrofach i 210 zabitych w 2013 roku. Najwięcej ofiar pochłonęły trzy z ubiegłoroczne katastrofy lotnicze: samolotu malezyjskich linii AirAsia (wpadł do Morza Jawajskiego), samolotu Air Algerie (rozbił się na terytorium Mali ), malezyjskiego samolotu lecącego z Kuala Lumpur do Pekinu.
  • Alibaba to chiński gigant w sektorze e-commerce. Firma zainwestowała 200 mln USD w komunikator Snapchat. Według "The Wall Street Journal" na podstawie tej transakcji wartość uruchomionego w 2012 roku komunikatora można wycenić na 15 mld USD. W grudniu ub.r., Snapchat zainwestował koncern internetowy Yahoo i fundusz Kleiner Perkins Caufield & Byers, a wartość firmy oceniana była na 10 mln USD. Snapchat ma ok. 100 mln użytkowników miesięcznie. W końcu ub.r. komunikator rozpoczął sprzedaż reklam. Cena jednodniowej światowej kampanii reklamowej w tym komunikatorze sięga 750 tys. USD.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

CO NOWEGO W CHINACH I CHIŃSKIEJ GOSPODARCE?

Od trzech dekad chińska gospodarka rozwija się corocznie w tempie ok. 10 proc. Ubiegły rok był nieco gorszy, podobnie jak 2015. Co teraz robią Chińczycy, aby w dalszym ciągu mieć najszybciej rozwijającą się gospodarkę i osiągnąć pozycję lidera wg wielkości PKB. Spójrzmy na ostatnie decyzje Pekinu dotyczące rynku wewnętrznego i ekspansji na rynki światowe...

Na 2015 rok ustalono cel wzrostu PKB na ok. 7 proc. (w 2014 roku chiński PKB odnotował najwolniejszy wzrost od 24 lat - o 7,4 proc.); natomiast inflacja powinna zostać utrzymana na poziomie ok. 3 proc., czyli nieco poniżej 3,5 proc. które było w 2014 roku.

Czy się to uda?

Z komunikatu rządowego biura statystycznego wynika, że sprzedaż detaliczna w Chinach w okresie styczeń-luty wzrosła o 10,7 proc. r/r (w grudniu wzrost sprzedaży wyniósł11,9 proc. r/r), a produkcja przemysłowa Chin wzrosła w tym okresie o 6,8 proc. r/r (i jest to najsłabszy wynik od 2009 r.).

Inflacja w Chinach wyniosła w lutym 1,4 proc. licząc r/r. W styczniu inflacja wyniosła 0,8 proc. i była najniższa od listopada 2009 roku. To lutowe przyspieszenie inflacji wynikło ze zwiększonego popytu związanego z obchodami chińskiego Nowego Roku. Pekin ma nadzieję na uniknięcie deflacji.

Chiny stoją przed szeregiem trudności gospodarczych.

Największym z nich jest tegoroczny wzrost gospodarczy na poziomie 7 proc. PKB, czyli na najniższym poziomie od 24 lat. To niepokoi chiński rząd, więc zdecydowano się na zmiany w planie gospodarczym na w 2015 r. Chiny zwiększą wydatki, żeby pobudzić aktywność gospodarczą. W wyniku deficyt budżetowy ma być większy niż przewidywano, a jego celem tej zmiany jest pobudzenie aktywności gospodarczej. Wcześniej planowano deficyt na poziomie 2,3 proc. PKB (wobec 2,1 proc. PKB w roku ubiegłym). Teraz przewidywany jest deficyt budżetowy na poziomie 2,7 proc. PKB.

Chińskie władze zdecydowały się też na ekspansywną politykę fiskalną dla zamortyzowania spowolnienia gospodarczego. Większa aktywność w polityce fiskalnej ma na celu stabilizację wzrostu przy jednoczesnym zachowaniu ostrożnej polityki pieniężnej, aby nie pogorszyły się problemy zadłużeniowe Chin.

Kolejny etap ekspansji gospodarczej. Rozwój strategicznej współpracy z Rosją

Chiny myślą strategicznie. Mają świadomość, że najwyższe w świecie PKB i największy eksport, a także największe w świecie rezerwy walutowe nie wystarczą dla zajęcia i utrzymanie pozycji w światowej gospodarce na miarę posiadanych atutów. Wiedzą, że muszą mieć partnera i takim partnerem dla Pekinu jest Rosja.

Rosja jest obecnie w trudnej sytuacji gospodarczej. To skutek zachodnich sankcji i niskich cen surowców (głównie energetycznych).

Ostatnio rząd chiński poinformował o zwiększeniu współpracy w rozbudowie infrastruktury na obszarze rosyjskiej Syberii. Mimo, że Pekin zapewnił, iż "decyzje te nie są skierowane przeciwko osobom trzecim", to jednak taki gest ma dużą wymowę polityczną.

Poinformowano, że Chiny zamierzają włączyć Rosję w swój nowy projekt znany pod nazwą „Nowy Jedwabny Szlak". Jego celem jest budowa kolei, autostrad, portów i innych elementów infrastruktury w Azji Środkowej i Południowej tak, aby nastąpiło ożywienie handlu na kontynencie.

Chiny zapowiedziały także zwiększenie wymiany handlowej, a także rozwój współpracy w budowie szybkich kolei, chińsko-rosyjskich samolotów komercyjnych, rurociągów, a także w finansach i energii jądrowej.

To nic innego, jak dodatkowy program wzajemnego wspierania się Chin i Rosji. Te działania należy traktować jako strategiczne inwestycje w niedaleką przyszłość...

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: