Wydobycie gazu łupkowego bezpieczne. Przeprowadzono badania naukowe
2015-03-24 18:54
![Wydobycie gazu łupkowego bezpieczne. Przeprowadzono badania naukowe [© lightmoon - Fotolia.com] Wydobycie gazu łupkowego bezpieczne. Przeprowadzono badania naukowe](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/gaz-ziemny/Wydobycie-gazu-lupkowego-bezpieczne-Przeprowadzono-badania-naukowe-153598-200x133crop.jpg)
Eksploatacja gazu łupkowego nie jest groźna dla środowiska © lightmoon - Fotolia.com
Przeczytaj także: Nie tylko gaz łupkowy. Mamy również gaz zamknięty
Badania objęły nie tylko gaz z łupków, lecz także gaz zamknięty czy ze złóż konwencjonalnych i były realizowane na terenach, na których prowadzono prace rozpoznawcze oraz w ich bezpośrednim otoczeniu. Wykonywały je państwowe instytuty badawcze i uczelnie wyższe. Zaangażowano w nie ponad 60 ekspertów i specjalistów z takich instytucji jak Państwowy Instytut Geologiczny, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Politechnika Gdańska oraz Główny Instytut Górnictwa w Katowicach.– W minionych latach media dywagowały o ewentualnych skutkach środowiskowych prac przedsiębiorców podczas pozyskiwania gazu z łupków. Często były to jedynie domysły lub przypuszczenia, wynikające z braku obiektywnych, rzetelnych informacji oraz badań w tym zakresie. Realizacja projektu miała zatem oczywisty cel - wyjście naprzeciw społecznym oczekiwaniom poprzez zapewnienie unikatowego źródła danych, jakimi są wyniki badań terenowych – wyjaśnił Michał Kiełsznia, Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska.
Badania wykazały, że prowadzone prace rozpoznawcze, w tym szczelinowanie, nie wpłynęły znacząco na stan środowiska. Naukowcy nie stwierdzili znaczących i trwałych zmian stanu chemicznego wód podziemnych i powierzchniowych, pogorszenia parametrów gleb pod kątem rolniczym ani podwyższenia stężenia promieniotwórczego radonu w glebie. Szczelinowanie nie miało również wpływu na stan zasobów wód podziemnych, nie spowodowało obniżenia ich zwierciadła.
![Dlaczego krajowe złoża gazu leżą odłogiem? [© Budimir Jevtic - Fotolia.com] Dlaczego krajowe złoża gazu leżą odłogiem?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/zloza-gazu/Dlaczego-krajowe-zloza-gazu-leza-odlogiem-157246-150x100crop.jpg)
oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (1)