Rynek pracy w I kwartale 2015 r.
2015-04-25 00:30
Przeczytaj także: Rynek pracy w III kwartale 2018 r.
Jakie języki obce są najbardziej poszukiwane przez pracodawców?
Najczęściej oczekiwana przez pracodawców była znajomość języka angielskiego. W Q1 2015 r. konieczność znajomości tego języka pojawiła się w prawie 40% ogłoszeń rekrutacyjnych. Jest to nieznaczny (4%) spadek w stosunku do analogicznego kwartału ubiegłego roku. Drugim najczęściej poszukiwanym językiem obcym jest niemiecki – wymagano go w niespełna 12% ofert pracy (spadek o 2% w porównaniu do 1Q 2014 r.). Początek 2015 roku przyniósł też zainteresowanie językiem francuskim (3,8% ofert pracy), włoskim (1,1%) i czeskim (1%). Najrzadziej pojawiającą się kompetencją językową był język chiński (0,02%) i litewski (0,06%).
W pierwszym kwartale 2015 r. – porównaniu do Q1 2014 r.– łatwiej było o pracę osobom nieposiadającym znajomości języków obcych. Jest to związane z większym procentowym udziałem wśród wszystkich ogłoszeń ofert skierowanych do pracowników fizycznych oraz osób na niższych, mniej specjalistycznych stanowiskach.
Jakie stanowiska cieszyły się największym zainteresowaniem kandydatów?
O kondycji rynku pracy świadczy nie tylko to, kogo poszukują pracodawcy, ale również kwestia podaży pracy. Jakimi ofertami pracy byli zainteresowani użytkownicy serwisu Praca.pl?
Pierwsza trójka ogłoszeń z największą ilością odsłon w porównaniu do Q1 2014 nie uległa zmianie. Największą popularnością cieszą się stanowiska związane ze sprzedażą i administracją. Nieco częściej poszukiwane były oferty pracy dla kierowców i magazynierów.
TOP 10 stanowisk z największą ilością odsłon w Q1 2015 r.:
- Przedstawiciel Handlowy
- Sprzedawca
- Specjalista ds. Administracyjnych
- Kierowca
- Specjalista ds. Obsługi Klienta
- Asystent, Asystentka
- Referent
- Robotnik Produkcyjny
- Magazynier
- Doradca Klienta
fot. mat. prasowe
Rynek pracy w 1 kwartale 2015 r.
Komentarz specjalistów Praca.pl
Pierwszy kwartał 2015 roku nie przyniósł niespodzianek, jeśli chodzi o strukturę najbardziej poszukiwanych stanowisk. Nadal najbardziej pożądani są programiści i specjaliści IT oraz osoby zajmujące się sprzedażą i obsługą klienta. Branże takie jak bankowość nieco wyhamowały, a do sezonu przygotowują się firmy budowlane i produkcyjne, w których rośnie zapotrzebowanie na pracowników fizycznych. Nieznaczny spadek oczekiwań pracodawców w zakresie znajomości języków obcych jest spowodowany właśnie przez tę zmianę w zakresie poszukiwanych pracowników. Pracodawcy nie tyle rezygnują z języków obcych, co w większym stopniu niż w poprzednim roku poszukiwane były osoby, od których nie wymaga się języka niemieckiego czy angielskiego.
W porównaniu do zeszłego roku łatwiej też o pracę w większych miastach, takich jak Kraków czy Warszawa, co jest związane z rozwojem centrów usług wspólnych i nowymi planami budżetowymi dużych firm, które zazwyczaj z początkiem roku uzupełniają braki kadrowe.
Przeczytaj także:
Rynek pracy w I kwartale 2018 r.
1 2
oprac. : Agata Fąs / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
rynek pracy, tendencje na rynku pracy, pracownicy, poszukiwani pracownicy, oferty pracy
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)