Big Data wkracza do działu HR
2015-04-30 13:01
Rośnie znaczenie Big Data w HR © Mathias Rosenthal - Fotolia.com
Przeczytaj także: Natłok informacji zmniejsza wydajność pracownika
Evidence-based HR, czyli zarządzanie strategiczne HR w formule opartej na wielkich zbiorach danych (ang. Big Data) ciągle raczkuje. Jednak biorąc pod uwagę zmiany, jakie zachodzą w innych funkcjach przedsiębiorstwa, działy HR powinny już teraz zacząć je uwzględniać. W zestawieniu z wynikami badania przeprowadzonego przez KPMG w 2012 roku, widoczny jest wzrost odsetka respondentów, którzy deklarują, że działy HR dobrze radzą sobie z dostarczaniem pogłębionych i prognostycznych danych analitycznych (wzrost pozytywnych wskazań z 15% do 23%) oraz w sposób dostrzegalny są w stanie wpływać na działalność biznesową firmy (z 17% do 25%). Ciągle jednak ten poziom wydaje się być niezadowalający.Mimo tak wczesnej fazy rozwoju narzędzi evidence-based HR firmy stosujące je osiągają bardzo pozytywne wyniki, szczególnie w zakresie procesów rekrutacji (identyfikacja najlepiej dopasowanych do organizacji profili kandydatów) i retencji pracowników (profile pracowników o największym ryzyku odejścia). Pozwoliły one również na wskazanie relacji pomiędzy satysfakcją klientów i poziomem sprzedaży a takimi czynnikami, jak profil wiekowy członków zespołów lub poziom ich wiary w przewagę konkurencyjną pracodawcy – mówi Jan Karasek, partner w dziale usług doradczych dla sektora nowych technologii, telekomunikacji i mediów w KPMG w Polsce.
Ponad połowa respondentów (55%) ma wątpliwości, czy narzędzia tego typu pozwolą na wprowadzanie istotnych zmian w działach HR. Wątpliwości te mogą znacząco wpływać na tempo i efektywność wprowadzania zmian w funkcji HR. Zdaniem respondentów największą przeszkodą w stosowaniu danych analitycznych w zarządzaniu personelem jest: kultura korporacyjna (32% wskazań), brak odpowiednich umiejętności i zasobów (30%) oraz jakość danych (29%). Z drugiej strony zdecydowana większość z tych sceptycznych respondentów (82%) mimo wszystko przewiduje wprowadzanie i rozwijanie w najbliższej przyszłości zaawansowanych narzędzi analitycznych.
Evidence-based HR jest olbrzymią szansą dla HR, ale jeszcze większym wyzwaniem. Kierownictwo firm obawia się efektów zastosowania tych narzędzi przez działy personalne. Wynika to głównie z obecnego postrzegania funkcji HR, jako wnoszącej pozytywny wpływ na osiąganie celów biznesowych (85% wskazań), ale niewyposażonej w wymagane do evidence-based HR zasoby i kompetencje – mówi Jan Karasek, partner w dziale usług doradczych dla sektora nowych technologii, telekomunikacji i mediów w KPMG w Polsce.
Pomimo wątpliwości zdecydowana większość respondentów oczekuje, że większy zakres korzystania z danych analitycznych w działach HR będzie mieć pozytywny wpływ na rentowność firmy w kolejnych 3 latach – 91% respondentów z branży IT oraz technologicznej, 81% respondentów z branży biotechnologicznej oraz 70% respondentów z branży finansowej oraz ochrony zdrowia.
fot. mat. prasowe
Czy zgadzasz się z następującymi stwierdzeniami dot. strategii HR?
fot. mat. prasowe
Większy zakres korzystania z danych analitycznych - wpływ na rentowność
O RAPORCIE:
Raport KPMG International pt. “Evidence-Based HR: The Bridge Between your People and Delivering Business Strategy” powstał na podstawie globalnego badania, przeprowadzonego przez The Economist Intelligence Unit we wrześniu 2014 r. W badaniu wzięło udział 375 najwyższych rangą dyrektorów m.in. z USA (16,8%), Wielkiej Brytanii (12%), RPA (10,67%) czy Brazylii (10,4%). W badaniu nie brali udziału respondenci z Polski. Ponad połowa ankietowanych określiła siebie jako dyrektorów najwyższego szczebla (58%), pozostali zajmują różne stanowiska kierownicze, do poziomu wiceprezesów spółek. Ponad dwie trzecie respondentów (67%) pracuje w działach HR.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)