Ulice handlowe przeżywają renesans?
2015-05-08 11:12
Przeczytaj także: Najdroższe ulice handlowe świata 2014
Warszawa stolicą kreatorów mody
Najbardziej prestiżową i tym samym najdroższą lokalizacją jest plac Trzech Krzyży oraz ulica Mokotowska, gdzie zlokalizowane jest najwięcej lokali luksusowych marek (Burberry, Carolina Herrera, Ermenegildo Zegna, Escada) oraz butików z ofertą marek z wyższej półki (m.in. Chiara, PlacTrzechKrzyży 3/4, See Me Boutique). Jednocześnie należy podkreślić, że Warszawa wyróżnia się na tle pozostałych miast pod względem liczby polskich marek zlokalizowanych przy ulicach handlowych. W tym najbardziej prestiżowym rejonie miasta znajdują się salony polskich projektantów (m.in. Łukasz Jemioł, Robert Kupisz, Tomasz Ossoliński, Maciej Zień) oraz coraz szersza oferta start-up’ów modowych młodych rodzimych projektantów, obecnych dotychczas wyłącznie w internecie (m.in. Risk made in Warsaw, Mokobelle, Maciej Sieradzky). W strukturze najemców tych ulic moda stanowi największy udział (około 30%). Dodatkowo, atrakcyjność oferty produktów luksusowych w tym rejonie podnosi usytuowany w bliskim sąsiedztwie ekskluzywny dom handlowy Vitkac (m.in. Louis Vuitton, Gucci).
fot. mat. prasowe
Warszawa w liczbach
Nowy Świat oraz ulica Chmielna to obszar, gdzie gastronomia obejmuje niemal połowę wszystkich lokali. W sektorze mody i dodatków dominują marki popularne i z wyższej półki. Są to ulice najbardziej atrakcyjne z punktu widzenia turystów.
Ulice Marszałkowska oraz część Alej Jerozolimskich (od ulicy Marszałkowskiej do Nowego Światu), to arterie o najlepszej dostępności komunikacyjnej i uzupełnienie oferty prestiżowych ulic handlowych. Wyróżniają się wysokim udziałem placówek bankowych oraz innych usług (35-40%). Przy ulicy Marszałkowskiej znajdują się Domy Towarowe Wars Sawa Junior z szeroką ofertą sieci handlowych.
Ponadto, należy zwrócić uwagę na ulicę Świętokrzyską, która zyskuje na znaczeniu jako nowa destynacja handlowa. Położenie na przecięciu dwóch linii metra, ograniczenie ruchu samochodowego, nadanie ulicy funkcji deptaka ze ścieżką rowerową ma na celu ożywienie ulicy oraz wykreowanie nowej przestrzeni miejskiej.
Dodatkowo na potencjał ulic handlowych w Warszawie wpływ mają także nowe projekty biurowe z ofertą handlową na niższych piętrach, które realizowane są przy głównych ciągach pieszych. Powierzchnia o wysokim standardzie oferowana w inwestycjach takich jak Ethos, Astoria, Nowy Świat 2.0, Cedet czy Centrum Marszałkowska, przyciąga uwagę nowych marek.
Kraków turystyką stoi
Kraków to jedno z najbardziej atrakcyjnych miast Polski, odwiedzane rocznie przez około 7 mln turystów. W rezultacie, struktura ulic handlowych w mieście dostosowana jest do potrzeb turystyki – gastronomia stanowi niemal 40% wszystkich lokali usytuowanych przy głównych ulicach handlowych, natomiast moda i akcesoria (w tym pamiątki) to 30%. Stolica Małopolski wyróżnia się na tle pozostałych miast znaczącą liczbą hoteli, hosteli i apartamentów na wynajem, zlokalizowanych przy ulicach handlowych.
fot. mat. prasowe
Kraków w liczbach
W Krakowie, podobnie jak w pozostałych miastach regionalnych, brakuje wyraźnie zarysowanych skupisk butików z ofertą z wyższej półki usytuowanych przy głównych ulicach. Rynek Główny, jako lokalizacja turystyczna, wyróżnia się najwyższym udziałem gastronomii oraz rozrywki (65%). Znajduje się tu także ekskluzywny butik z modą – Pasaż Handlowy Rynek 13. Natomiast ulice Grodzka i Floriańska o największym natężeniu ruchu pieszego, gdzie znajduje się wiele lokali z biżuterią i pamiątkami, usługami, modą oraz gastronomią, pełnią funkcję uzupełniającą do oferty handlowej Rynku Głównego.
Przeczytaj także:
Siła nabywcza Warszawiaków napędza luksusowe inwestycje
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
powierzchnie handlowe, rynek powierzchni handlowych, obiekty handlowe, ulice handlowe
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)