Praca w IT jest, ale ekspertów brak
2015-05-14 13:14
Praca w IT jest, ale ekspertów brak © yuuuu - Fotolia.com
Przeczytaj także: Usługi IT w Polsce mają się dobrze. Będą kolejne wzrosty
Pracownicy
Analiza rynku wskazuje, że dzisiejsi pracownicy działów IT to w znakomitej większości ludzie młodzi – między 25 a 34 rokiem życia. Niemal 2/3 z nich legitymuje się wykształceniem wyższym w ramach swojej specjalizacji. Jednocześnie jednak aż 30% nie posiada wykształcenia kierunkowego, co może wydawać się dość zaskakujące, biorąc pod uwagę chociażby to, że branża, w której pracują postrzegana jest za jedną z bardziej wymagających pod względem wiedzy eksperckiej.
Formy zatrudnienia
Pracownicy IT mogą uważać się za szczęśliwców - najczęściej oferowaną przez pracodawców formą zatrudnienia jest umowa o pracę. Do zatrudnienia na właśnie takiej podstawie przyznaje się aż 70%. Drugim, co do popularności, sposobem zatrudnienia jest kontrakt B2B, który deklaruje 23% pracowników. Kontrakt jest popularny w przypadku stanowisk eksperckich oraz zadaniowych, takich jak IT architekt, deweloper, IT konsultant, grafik.
Zdaniem Mikołaja Makowskiego - Head of IT Contracting w Hays Poland - mimo że umowa o pracę pozostaje najpopularniejszą w Polsce formą współpracy, umowy kontraktowe oraz B2B wciąż zyskują na popularności.
– Na projekty kontraktingowe decydują się najlepsi specjaliści, licząc na większe zarobki i najbardziej prestiżowe zlecenia – mówi Mikołaj Makowski i dodaje – popularność umów B2B na rynku pracy jest mocno powiązana z koniunkturą, co świadczy o dobrym stanie rynku IT i jego ciągłym rozwoju. Na bardziej dojrzałych rynkach zachodnich, wybór formy kontraktowej, która oznacza świadczenie usług, jest w większości przypadków świadomym zabiegiem. Taka forma pracy jest w oczach informatyków najbardziej korzystna i można przypuszczać, że w Polsce ten trend również będzie utrzymany.
fot. yuuuu - Fotolia.com
Praca w IT jest, ale ekspertów brak
48% firm daje pracownikom możliwość wyboru formy zatrudnienia
– Przy wzmożonej presji ze strony najcenniejszych pracowników, część firm może zostać zmuszona do rewizji swojej polityki zatrudniania, aby pozostać atrakcyjnym pracodawcą. Obecnie niemal połowa firm daje swoim pracownikom możliwość wyboru formy zatrudnienia w momencie podejmowania decyzji o zatrudnieniu – komentuje Mirosława Kowalczuk, dyrektor działu Productized Services w Hay Group Polska.
43% pracodawców dostrzega zmianę preferencji pracowników przy wyborze formy zatrudnienia
Mimo iż pozostałe firmy widzą zmiany preferencji kandydatów odnośnie pożądanej formy zatrudnienia, tylko 3,5% zakłada wprowadzenie nowej formy do wyboru dla kandydatów.
Szkolenia
Budżet na szkolenie zewnętrzne dla działów IT rośnie rok do roku. Na ten wzrost może mieć wpływ zmniejszające się wsparcie pochodzące ze środków unijnych. Ta tendencja najprawdopodobniej się utrzyma, gdyż w tak prężnie rozwijającej się specjalizacji jak IT, szkolenia są jednym z niezbędnych czynników gwarantujących konkurencyjność na rynku.
Spośród pracowników działów IT, 31% deklaruje, iż w ostatnim roku uczestniczyło w co najmniej jednym szkoleniu IT finansowanym przez pracodawcę. 65% specjalistów uczestniczyło w jednym lub dwóch tego typu szkoleniach..
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)