eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyWakacje 2015: w Neckermann i TUI taniej niż przed rokiem

Wakacje 2015: w Neckermann i TUI taniej niż przed rokiem

2015-06-03 11:20

Wakacje 2015: w Neckermann i TUI taniej niż przed rokiem

W Neckermann i TUI taniej niż przed rokiem © Kzenon - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Mamy kolejną, cotygodniową analizę ofert cenowych proponowanych przez działających na polskim rynku touroperatorów. Tradycyjnie już TravelDATA przyjrzała się propozycjom wyjazdów w pierwszym tygodniu sierpnia, czyli w okresie określanym jako szczyt wysokiego sezonu. Najświeższe badanie wskazuje m.in., że największe obniżki cen w stosunku do ubiegłego roku proponują obecnie Neckermann oraz TUI. Z kolei w porównaniu z poprzednim badaniem podrożało m.in. Maroko.

Przeczytaj także: Wakacje 2015: Egipt droższy o 200 zł

Cotygodniowe analizy TravelDATA oparte są m.in. o „Ranking Destynacji”, który klasyfikuje destynacje pod względem ich atrakcyjności dla turystów oraz sprzedawane do nich pakiety turystyczne pod względem ich opłacalności, a więc relacji między użytecznością a ceną.

W rezultacie zestawienia użyteczności oraz cen tworzona jest punktacja od 0 do 10, która ma w przybliżeniu oddawać opłacalność pakietu na dany kierunek oraz w danym terminie wyjazdu z punktu widzenia przeciętnego polskiego turysty. Punktacje te dla wyjazdów w okresie szczytu wakacji letnich, dla destynacji i dla najatrakcyjniejszych z tego punktu widzenia touroperatorów zawierają tabele zawarte w prezentacji.

Ważne wydarzenia ostatniego tygodnia w turystyce wyjazdowej


1. W ostatni poniedziałek Rainbow Tours podał do publicznej wiadomości, że jego zrealizowane przychody ze sprzedaży w kwietniu wzrosły o 19,7 procent, a od początku roku, dzięki bardzo dobrej zimie, skumulowany wzrost osiągnął 30 procent. Zakładając, że wzrost przychodów koresponduje w przybliżeniu ze wzrostem liczby rezerwacji, dane te są lepsze od wstępnych danych z lotnisk, oraz wręcz zdecydowanie lepsze od kwietniowych danych z raportu PZOT (minus 15,7 procent). Oznaczać to może kontynuację zjawiska przyspieszonej utraty przez turystycznych agentów udziałów w rynku. Proces ten skokowo zapoczątkowany falą niewypłacalności organizatorów w 2012 roku po późniejszym spowolnieniu ponownie nabrał tempa w tym sezonie.


Należy przy tym zaznaczyć, że zjawisko takie nie występuje obecnie za naszą zachodnią granicą, gdzie ostatnio nastąpił nawet nie notowany od dekady niewielki przyrost liczby biur agencyjnych. Może zatem warto, aby środowisko agencyjne przeanalizowało generalne zmiany zachodzące na rynku turystyki wyjazdowej, obecne i przyszłe zmiany demograficzne w społeczeństwie, jak również potencjalne skutki wynikające ze zmierzającej do przyjęcia nowej turystycznej dyrektywy europejskiej. Pozwoliłoby to agentom na kompleksowe wyciągnięcie wniosków odnośnie czynnego zarządzania własną biznesową przyszłością w miejsce – jak się wydaje – dość swobodnego dryfu, który ma miejsce obecnie.

fot. mat. prasowe

Które destynacje są najbardziej atrakcyjne w sierpniu LATO 2015 ?

Nie biorąc pod uwagę cen proponowanych przez biura podróży, najbardziej atrakcyjnymi destynacjami są Gran Canaria, Bułgaria oraz Tunezja Kontynentalna.


Na zakończenie można dodać paradoksalnie pocieszającą wiadomość z rynku konsumpcji dóbr wyższej potrzeby, że w kwietniu zanotowano w Polsce bardzo słabe wyniki rejestracji nowych samochodów osobowych, zwłaszcza na tle naszych sąsiadów. W naszym kraju ich liczba wzrosła o zaledwie 1,7 procent, podczas gdy na Litwie o 23, na Węgrzech o 22 w Czechach o 17, a na Słowacji o ponad 9 procent. Nawet w bogatej Szwecji (sąsiad przez morze) zarejestrowano o 11 procent, a w Niemczech o 6,3 procent więcej pojazdów. Nie trzeba chyba dodawać, że we wszystkich tych krajach (z wyjątkiem Węgier) wzrost realnych dochodów gospodarstw jest znacząco niższy niż w Polsce.

Wniosek stąd jest taki, że prawdopodobnie mamy do czynienia z przejściową anomalią, która powinna się już kończyć, czego zresztą pierwsze objawy są widoczne w maju. Kulejąca w pierwszych 4 miesiącach sprzedaż detaliczna powinna powrócić do istotnych wzrostów, a wraz z nimi istotnego przyspieszenia nabierać powinna również sprzedaż wycieczek.

fot. mat. prasowe

Gdzie najbardziej opłaca się wyjechać na początku sierpnia LATO 2015 ?

Podobnie jak ostatnio, Bułgaria, Tunezja Kontynentalna oraz Turcja Egejska to kierunki, które są obecnie najbardziej opłacalne cenowo.


Istotne kwestie z zakresu cen turystycznych imprez


1. W porównaniu do poprzedniego tygodnia średnie ceny imprez szczytu sezonu lato 2015 spadły, ale zaledwie o 2 złote (poprzednio o 1 złoty). Największe spadki cen dotyczyły Cypru, Korfu i Teneryfy - o średnio 137, 54 i 37 złotych, ale odczuwalne zniżki wystąpiły też na przecenianej ostatnio tunezyjskiej Djerbie – o 34 złote. Większe wzrosty średnich cen wystąpiły tym razem na kierunkach atlantyckich, czyli Maroku, Fuerteventurze oraz Gran Canarii – o średnio 71, 61 i 37 złotych, a nieco mniejsze dotyczyły kierunków wschodnich – Turcji Egejskiej, Synaju i Bułgarii – o odpowiednio 36, 29 i 26 złotych.

 

1 2 3

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: