MSP doceniają inwestycje w IT
2005-12-14 07:07
Wartość wskaźnika MSI odzwierciedlającego nastroje i oczekiwania 520 ankietowanych przedsiębiorców wobec zastosowań informatyki osiągnęła historyczne maksimum od rozpoczęcia badań w listopadzie 2003 r. i wynosi 1,93. Oznacza to, że nigdy - w ponad dwuletniej historii badania - mali i średni przedsiębiorcy nie oceniali tak dobrze swej sytuacji ekonomicznej i nie pokładali tak dużych nadziei w technologiach informacyjnych.
Przeczytaj także: IT w administracji wg MŚP
Maksymalne wartości osiągnęły wskaźniki dotyczące ocen efektywności inwestycji w techniki informacyjne. W porównaniu z poprzednim kwartałem, jak i sytuacją sprzed roku, widoczna jest przewaga opinii na temat pozytywnego wpływu inwestycji w IT na przychody oraz na zmniejszenie kosztów – i to we wszystkich kategoriach badanych firm. Oznacza to, że przedsiębiorcy zaczynają dostrzegać potencjał tkwiący w technikach informacyjnych i uczą się wykorzystywać IT do obniżania kosztów i zwiększenia przychodów.„Ankietowani przedstawiciele sektora MSP przewidują zwiększenie zakupów zarówno sprzętu, jak i oprogramowania. Oznacza to, że przedsiębiorcy nie tylko intensywnie inwestowali w minionym okresie, ale także to, że ich potrzeby nie zostały jeszcze zaspokojone i zakupy będą trwały. Jeżeli obietnice te zostaną spełnione, to po dwóch tak dobrych kwartałach możemy się spodziewać dalszego unowocześnienia infrastruktury informacyjnej badanych przedsiębiorstw.” – powiedział dr Michał Goliński, kierujący Zakładem Gospodarki Informacyjnej i Społeczeństwa Informacyjnego w Katedrze Informatyki Gospodarczej SGH.
„Znacznie wzrosła świadomość problematyki bezpieczeństwa. Ponad 90% firm wykorzystuje programy antywirusowe, 58% ma firewall programowy a 53% – sprzętowy. Co bardzo ważne: ponad 40% firm ma zdefiniowaną i spisaną politykę bezpieczeństwa obowiązującą zatrudnionych pracowników – choć w wielu przypadkach polityka ta ma formę prostej instrukcji .” – uważa Artur Rybka, manager sektora small business w Microsoft.
Wśród wskaźników cząstkowych analizowanych co kwartał przez zespół „Komputer w firmie” jest taki, który obniżył swą wartość – wskaźnik odzwierciedlający ocenę wpływu bieżących wydarzeń politycznych i ekonomicznych na sytuację firm sektora MSP. Wydaje się, że okres politycznych napięć kampanii wyborczej i formowania rządu zahamował tendencję widoczną w wynikach badań mijającego roku: dotąd z kwartału na kwartał przedsiębiorcy czuli się coraz bardziej niezależni od ewentualnych zawirowań politycznych.
Wśród wyników zwraca uwagę formułowane coraz wyraźniej zapotrzebowanie na elektronizację systemu składania deklaracji podatkowych – potrzebę taką zgłosiło w listopadzie 2005 r. już ponad 60% badanych przedsiębiorców, podczas gdy rok temu formułowało ją niecałe 38% ankietowanych.
„Wprawdzie firmy sektora MŚP powszechnie korzystają z Internetu, ale ciągle są to tylko absolutnie podstawowe czynności (przeglądanie stron, poczta elektroniczna). Bariera zbyt wolnych łączy nadal uniemożliwia spopularyzowanie wielu elektronicznych usług, które mogłyby pomóc przedsiębiorcom w efektywnym wykorzystaniu technik informacyjnych” – Robert Kamiński, ekspert stowarzyszenia komputerwfirmie.pl jest nieco bardziej sceptyczny.
Wskaźnik MSI, publikowany kwartalnie od listopada 2003, jest barometrem nastrojów i oczekiwań przedsiębiorców co do potrzeby wprowadzania rozwiązań IT, jest więc swoistym wskaźnikiem koniunktury informatycznej w sektorze MSP. Przedsięwzięcia informatyczne i telekomunikacyjne zajmują coraz ważniejsze miejsce w planach inwestycyjnych i rozwojowych małych i średnich firm, odzwierciedlając ich gotowość do modernizacji i sygnalizując ocenę zbliżających się zmian w gospodarce.
Przeczytaj także:
Nadal rośnie optymizm polskich MSP
oprac. : eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
wskaźnik MSI, MSP, nastroje polskich przedsiębiorców, IT, inwestycje w zasoby IT