Firmy rodzinne a fundusze private equity
2015-06-11 09:12
Przeczytaj także: 7 czynników sukcesu firmy rodzinnej
Firmy rodzinne myślą o zmianach pokoleniowych
Wśród respondentów 40% posiada plan sukcesji dla swojej firmy rodzinnej, a blisko 30% planuje przygotować go w ciągu najbliższych dwóch lat. Do najbardziej pożądanych modeli sukcesji należą przekazanie firmy dzieciom oraz odsprzedaż firmy do inwestora (w 100% lub pakiet mniejszościowy/większościowy). Jednocześnie tylko jedna czwarta badanych firm planuje skorzystać z pomocy funduszu private equity przy realizacji planu sukcesji. Dla przeważającej części respondentów (57%) przy realizacji planu sukcesji fundusze PE są tak samo atrakcyjne jak inwestorzy branżowi. Z kolei 14% respondentów stwierdziło, że fundusze PE są bardziej atrakcyjne, a blisko 30% – że mniej.
„Zmiana warty” jest obecnie ważnym zagadnieniem dla wielu firm rodzinnych. W większości przypadków elementem planu sukcesji ma być wprowadzenie inwestora. Jednak na ogół fundusze PE nie są postrzegane jako potencjalny partner, który może pomóc w tym obszarze. Może wynika to z braku wystarczającego kontaktu pomiędzy funduszami a przedstawicielami biznesu rodzinnego. Fundusze PE muszą aktywnie wychodzić naprzeciw oczekiwaniom firm rodzinnych. Potrzebnych jest więcej spotkań z właścicielami firm, nacisk na pokazanie różnych korzyści PE oraz wypracowanie strategii wsparcia PE w przeprowadzaniu sukcesji w firmie – mówi Rafał Wiza, dyrektor w dziale audytu, szef zespołu private equity w KPMG w Polsce.fot. mat. prasowe
Bariery i rozbieżności w sposobach działania celach i priorytetach firm i funduszy PE
fot. mat. prasowe
Przewidywania w sprawie pomocy inwestora finansowego w realizacji sukcesji
O RAPORCIE:
Raport KPMG w Polsce pt. „Partnerzy w rozwoju? Postrzeganie funduszy private equity przez biznes rodzinny w Polsce” został opracowany na podstawie badania ankietowanego przeprowadzonego wśród właścicieli i współwłaścicieli blisko 30 firm rodzinnych w Polsce. Ponad 60% z nich to firmy o rocznych przychodach powyżej 100 mln zł, a 15% firm osiąga roczne przychody od 50 do 100 mln zł. Respondenci zostali zapytani m.in. o wiedzę nt. funduszy i rynku private equity, atrakcyjność funduszy PE jako źródła finansowania oraz kwestie związane z sukcesją i współpracą z funduszami w tym obszarze.
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)