eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropaEuropa: wydarzenia tygodnia 29/2015

Europa: wydarzenia tygodnia 29/2015

2015-07-19 02:53

Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 28/2015

  • Według organizacji ActionAid do dwóch europejskich rajów podatkowych (do Luksemburga i Holandii) trafia ponad jedna czwarta światowych bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Organizacja zaapelowała o międzynarodowe porozumienie ograniczające możliwości uchylanie się od podatków i stwarzające warunki dla walka z ubóstwem. Na rynkach nie jest tajemnicą, że duże korporacje często kierują swoje zyski przez te dwa państwa Unii Europejskiej, ponieważ oferują one możliwość znacznego zmniejszenia podatków. W obu krajach ponadnarodowe firmy często płacą poniżej jednego lub dwóch procent, choć w Unii ustawowy podatek dochodowy od osób prawnych wynosi od 10 do 35 procent.
  • Komisja Europejska krytykowana przez ministrów rolnictwa za kontrowersyjną propozycję dającą krajom "28" prawo wprowadzenia zakazu stosowania GMO w żywności oraz paszach zwierzęcych. Podobne stanowisko zajmuje Parlament Europejski proponując jej odrzucenie. Zdaniem krytyków propozycja ta stoi w sprzeczności z zasadami jednolitego rynku oraz postanowieniami Światowej Organizacji Handlu, nie jest więc możliwe do wprowadzenia, a nawet może okazać się "szkodliwe". Zakaz ten, mający charakter opt-out, może być wprowadzony w stosunku do produktów GMO, które wcześniej otrzymały ogólnounijną autoryzację, jednak nie może on ograniczyć swobody importu i przewozu GMO na terenie całej Unii.
  • Grecja otrzymała pilną pożyczkę pomostową w wysokości 7,16 mld euro już na początku tygodnia. Podjęto też decyzję otwierającą drogę do rozmów o nowej pomocy dla Aten. Kraje strefy euro rozpoczęły negocjacje z Grecją w sprawie nowego, 3-letniego pakietu pomocowego.
  • Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde wypowiedziała się w sprawie form pomocy Grecji. Stwierdziła, że MFW uzależnia swą pomoc dla Grecji od restrukturyzacji jej długu. Wierzyciele Grecji musieli się na to zgodzić, jednak nie ustalono jeszcze ani sum na jakie będzie, ani sposobu przeprowadzenia redukcji zadłużenia. Lagarde wykluczyła jednak redukcję długu lub zmniejszenie go poprzez zasilenie przez państwa unijne budżetu Grecji. Jej zdaniem niezbędny będzie inny mechanizm pomocowy, np. odroczenie terminów spłat (kredytów) oraz wydłużeniu okresu prolongaty, podczas którego nie spłaca się żadnych rat, a także zredukowaniu oprocentowania do minimum. Muszą być przyjęte rozwiązania realistyczne tak, by zadłużenie mogło być spłacone.
  • Według EUROSTAT-u nadwyżka w handlu strefy euro w maju wyniosła 18,8 mld euro (wobec nadwyżki 24,9 mld euro w poprzednim miesiącu).
  • Według EUROSTAT-u ceny konsumpcyjne w strefie euro wzrosły w czerwcu o 0,2 proc. r/r.
  • Parlament grecki uchwalił ustawę o reformach oszczędnościowych będących warunkiem kredytodawców udzielenia Grecji kolejnej pomocy.
  • KE przedstawiła propozycje ws. nowego kształtu rynku energii elektrycznej w UE. Według założeń chce pozwolić na zdecentralizowane wytwarzanie energii, ponadgraniczną konkurencję oraz ułatwiać inwestycje w OZE. Bruksela chce też ograniczyć władzę krajowym regulatorom.
  • Według EUROSTAT-u produkcja przemysłowa w strefie euro w maju spadła o 0,4 proc. m/m, (w poprzednim miesiącu wzrosła o 0,1 proc.).
  • Centroprawicowy rząd Portugalii premiera Pedra Passosa Coelho objął amnestią ponad 300 tys. osób i firm zalegających ze spłatą zobowiązań. Szacuje się, że w ten sposób umorzono blisko cztery razy więcej spraw dłużników niż wymagała tego UE, a także MFW.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

ZAGRANICZNA PRASA ZACHWYCONA KOLEKCJĄ HAUTE COUTURE EWY MINGE. PROJEKTANTKA: POKAZUJĘ, ŻE POLACY TO KREATYWNY NARÓD

Paryski pokaz najnowszej kolekcji Ewy Minge zachwycił światową prasę. Niezwykle pozytywne recenzje wystawiły polskiej projektantce m.in. brytyjski „Daily Telegraph” i francuski „Marie Claire”. Zdaniem Minge rozgłos ten może pozytywnie wpłynąć na wizerunek Polaków na świecie i pokazać nas jako ludzi kreatywnych i uzdolnionych.

Po trzech latach przerwy Ewa Minge ponownie pokazała swoją kolekcję w Paryżu. Podczas Haute Couture Fashion Week w ekskluzywnym hotelu Shangri-La zaprezentowała kolekcję na jesień i zimę 2015/2016 o nazwie „Black butterflies”. Dominują w niej kreacje w czarno-białej kolorystyce z motywem skrzydła motyla. Pokaz został niezwykle pozytywnie przyjęty przez publiczność, a polska projektantka została nagrodzona owacjami na stojąco. Ewa Minge przyznaje, że przed pokazem odczuwała tremę, zaskoczyła ją także liczba gości i przedstawicieli mediów, którzy przybyli zobaczyć jej najnowsze dzieło.

– To było cudowne, że podchodzili do mnie dziennikarze, blogerzy i mówili: „Czekaliśmy, cieszymy się, że wróciłaś”, to bardzo fajne. Wzruszyli mnie do łez. Paryż prawie zawsze mnie wzrusza, bo to jest jednak prawdziwa stolica światowej mody, zwłaszcza haute couture. Takie przyjęcie jest dla mnie ukoronowaniem mojej ciężkiej pracy – mówi Ewa Minge agencji informacyjnej Newseria Lifestyle.

Niezwykle pozytywnie o pokazie polskiej projektantki pisały takie francuskie magazyny, jak „Marie Claire”, „Madame Le Figaro”, „Journal des Femmes” i „L'Express”. Z kolei brytyjski „Daily Telegraph” zaliczył jedną z sukni Minge do 38 najlepszych kreacji z tegorocznego Fashion Week w Paryżu. Polka znalazła się w prestiżowym towarzystwie takich mistrzów krawiectwa, jak Dior czy Chanel. Ewa Minge uważa, że dzięki takim artykułom w światowej prasie Polacy przebywający na emigracji mogą odczuwać dumę z osiągnięć swoich rodaków.

– Stać nas na to, by osiągać sukcesy na Zachodzie. Wystarczy w to uwierzyć – mówi Ewa Minge.

Projektantka nie kryje, że chce być ambasadorką Polski na świecie i kształtować pozytywny obraz swojej ojczyzny. Jej zdaniem moda jest prostym, ale zarazem najbardziej spektakularnym sposobem komunikowania między ludźmi i pokazywania tkwiącego w Polakach potencjału twórczego.

– Pokazujmy Polskę jako kraj pełen świetnych specjalistów. Zachód musi wiedzieć, że nie zostaliśmy stworzeni tylko do sprzątania i przepychania rur na świecie, ale że jesteśmy bardzo kreatywnym narodem. Mamy fantastycznych lekarzy, artystów, inżynierów, informatyków, mamy naprawdę bardzo zdolnych ludzi –podkreśla Ewa Minge.

Paryski pokaz niezwykle pozytywnie oceniła również polska prasa. Projektantka nie wyklucza, że wkrótce zrealizuje podobny także w Polsce. Być może jeszcze jesienią.

FemeStage Eva Minge Sp. z o.o.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: