Sektor MŚP: ocena II kw. 2015 i prognoza III kw. 2015
2015-08-11 11:32
Przeczytaj także: Koniunktura gospodarcza wg MŚP II poł. 2015
PROGNOZY KONDYCJI GOSPODARKI NA TRZECI KWARTAŁ – BEZ WIĘKSZYCH ZMIAN
W trzecim kwartale przedsiębiorcy nie spodziewają się poważniejszych zmian związanych z sytuacją gospodarczą Polski. Ponad 62 proc. liczy na zachowanie status quo w gospodarce i na brak większych zawirowań w makroekonomicznej rzeczywistości.
Zmniejszył się natomiast zarówno odsetek przedsiębiorców przewidujących poprawę kondycji ekonomicznej kraju, jak też pesymistów. Obie grupy stanowią odpowiednio po 14,2 i 14,0 proc. badanych.
fot. mat. prasowe
Jak zmieni się sytuacja gospodarcza Polski w ciągu kolejnych 3 m.?
PROGNOZY KONDYCJI WŁASNEJ FIRMY – TROCHĘ GORZEJ NIŻ W DRUGIM KWARTALE
Prognozy na trzeci kwartał są nieco słabsze niż w poprzednim kwartale. Zmniejszyła się liczba przedsiębiorców zakładających polepszenie sytuacji swojej firmy. Obecnie jest ich 27,7 proc. i tym samym został zatrzymany trend wzrostowy, który utrzymywał się od końca ubiegłego roku.
Przedsiębiorców, którzy spodziewają się gorszej kondycji swojej firmy w trzecim kwartale jest tylu, co w poprzednim pomiarze (12,8 proc.).
Na utrzymanie status quo liczy 51,8 proc. firm. Ich zdaniem kondycja firmy nie ulegnie istotnej zmianie w tym kwartale.
Należy zauważyć, że podobne opinie wyrażali respondenci w analogicznym okresie rok temu.
fot. mat. prasowe
Jak zmieni się sytuacja ekonomiczna przedsiębiorstwa w ciągu kolejnych 3 m.?
Wskaźnik KERNA spadł do -62,75 pkt.
Wskaźnik nastrojów przedsiębiorstw KERNA wyniósł 62,75 pkt. na minusie, co wobec odczytu z poprzedniego kwartału oznacza spadek o ponad 8 pkt. kw./kw. Obecnie wskaźnik KERNA jest na podobnym poziomie, jak w pierwszym kwartale tego roku (62,48 pkt), i jest to najniższa wartość wskaźnika od pierwszego kwartału 2013 roku. Na wyniku KERNA zaważyły głównie prognozy związane z kondycją własnej firmy – spadek firm, które oczekują poprawy w trzecim kwartale oraz słabsze prognozy dotyczące sytuacji gospodarczej Polski.
fot. mat. prasowe
Wskaźnik nastrojów Kerna
INDEX ZAIR (zakupy i rezygnacje) nadal na poziomie -75 pkt.
Index ZAIR, obrazujący skalę zakupów prowadzonych przez firmy MŚP, oparty jest na wskazaniach o wydatkach na inwestycje i rezygnacji z planów zakupowych na dany kwartał w firmie. W tej edycji badania odczyt INDEXU ZAIR wyniósł 75 pkt. na minusie, co oznacza identyczną skłonność inwestycyjną firm MŚP, jak kwartał wcześniej (obecnie ZAIR jest o tylko 0,2 pkt. wyższy kw./kw.). Wobec analogicznego okresu roku 2014 INDEX ZAIR jest również słabszy (o 8,3 pkt..). Przedsiębiorcy, podobnie jak w poprzednich trzech miesiącach, w trzecim kwartale będą się koncentrować bardziej na utrzymaniu na rynku, niż realizowaniu zakupów na większą skalę do firmy.
Spośród wszystkich wymienianych obszarów zakupowych najbardziej wzrósł subindeks dotyczący marketingu i reklamy (zyskał z minus 78 pkt. do minus 69,2 pkt. wobec poprzedniego odczytu.). Przedsiębiorcy zamierzają również nieznacznie bardziej niż w drugim kwartale inwestować w technologie i maszyny, oprogramowanie do firm i samochody. Wciąż więcej firm MŚP zamierza zatrudniać, niż zwalniać pracowników.
fot. mat. prasowe
Index ZAIR
Informacje o badaniu
Próba: uczestnicy badania to mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, losowane z bazy danych GUS oraz branżowych zestawień bazodanowych. Próba ogólnopolska, reprezentatywna, wynosi N = 600. Próba oddaje strukturę firm MŚP w Polsce. Badanie uwzględnia reprezentację firm mikro - zatrudniających do 9 osób.
W badaniu biorą udział wyłącznie firmy prywatne, prowadzące aktywną działalność zarobkową.
Respondent: osoba odpowiedzialna lub współodpowiedzialna za zarządzanie firmą. Najczęściej właściciel, współwłaściciel firmy, dyrektor zarządzający, wspólnik, prezes, wiceprezes, członek zarządu, dyrektor finansowy, główny księgowy, osoba na stanowisku dyrektora lub inne osoby wskazane, jako odpowiedzialne za rozwój, zakupy, inwestycje. Jeden respondent - reprezentował jedną firmę.
Technika: wywiady telefoniczne wspomagane komputerowo (CATI). Realizacja: lipiec 2015.
Badanie prowadzone jest kwartalnie od 2009 roku.
Izabella Młynarczyk, analityk rynku
1 2
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)