Przetargi - raport VII 2015
2015-08-28 12:17
Przeczytaj także: Przetargi - raport II kw. 2015
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 4095,26 zł, czyli o 1,4 proc. więcej niż przed miesiącem i o 3,3 procent więcej niż w lipcu zeszłego roku. Średnie zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw zwiększyło się w lipcu o 0,9 proc. rok do roku, wyniosło 5 mln 583,4 tys. osób, o 5,4 tys. osób więcej od wyniku odnotowanego w czerwcu. Przyrost liczby miejsc pracy w firmach zatrudniających co najmniej 10 pracowników wyniósł zatem zaledwie 0,1 procent, ale był wyraźnie wyższy niż w poprzednich miesiącach, gdy zatrudnienie w tym segmencie rynku pracy utrzymywało się na niemal niezmienionym poziomie. W efekcie po raz kolejny pobity został rekord najwyższego w historii badania poziomu zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw.
– Sytuacja rynku pracy poprawia się. Jest to zasługa z jednej strony prac sezonowych, z drugiej strony zaś utrzymującej się emigracji zarobkowej. Niemniej jest oprócz nieco mylących wskaźników dotyczących bezrobocia, poprawiają się dane dotyczące zatrudnienia. Niestety inne dane są niejednoznaczne. Niepokoi relatywnie mały wzrost sprzedaży detalicznej, wskazujący na niewielką chęć Polaków do zakupów – mówi Beata Szkodzin, wydawca serwisu eGospodarka.pl. – Niestety najbliższe miesiące przebiegać będą pod znakiem festiwalu wyborczego. Zarówno obecnie rządzące ugrupowania jak i ubiegający się o władzę prześcigają się w pomysłach i deklaracjach, jak wydawać pieniądze podatników, kogo dodatkowo opodatkować, komu zabrać, a komu dać. Jeśli dodamy do tego niepewną sytuację na rynkach międzynarodowych, to polska gospodarka może znacząco zwolnić. Zapowiedzią spowolnienia mogą być rozczarowujące wyniki PKB za drugi kwartał bieżącego roku. Ze wstępnych szacunków GUS wynika bowiem, że w II kwartale PKB wzrósł o 3,3 proc. w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku. To zauważalnie poniżej oczekiwań analityków – dodaje Beata Szkodzin.
Zamówienia wychodzą na prostą
W lipcu 2015 roku, wzrosła w skali miesięcznej liczba postępowań przetargowych we wszystkich kategoriach. Rzecz jasna, ze względu na trwający sezon budowlany to przetargi na prace remontowo-budowlane stanowiły największy procent ogółu wszystkich ogłaszanych postępowań o udzielenie zamówienia publicznego. W lipcu ogłoszenia stanowiły one ponad 42 procent ogółu wszystkich ogłoszeń publikowanych w BZP. Przetargi na dostawy usług to z kolei niemal 28 procent ogółu postępowań, a na dostawę towarów 30 procent.
Dane zebrane i opracowane przez serwis eGospodarka.pl, wskazują, że w lipcu 2015 roku w BZP najczęściej pojawiały się przetargi na roboty budowlane, roboty instalacyjne elektryczne, roboty drogowe, roboty remontowe i renowacyjne, roboty w zakresie nawierzchni dróg, przygotowanie terenu pod budowę, usługi inżynieryjne w zakresie projektowania, roboty w zakresie przygotowania terenu pod budowę i roboty ziemne, roboty wykończeniowe w zakresie obiektów budowlanych, roboty instalacyjne wodno-kanalizacyjne i sanitarne, roboty malarskie, roboty w zakresie budowy dróg, tynkowanie, roboty instalacyjne w budynkach, roboty w zakresie naprawy dróg, roboty w zakresie burzenia i rozbiórki obiektów budowlanych.
Najwyższą miesięczną dynamiką charakteryzowały się jednak zamówienia na usługi w zakresie transportu drogowego, usługi w zakresie publicznego transportu drogowego, usługi w zakresie specjalistycznego transportu drogowego osób (wysoka dynamika miesięczna w obszarze usług transportowych wynika z konieczności zapewnienia przez gminy transportu dzieci do szkół) oraz dostawę pakietów oprogramowania i systemów informatycznych.
1 2
oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)