Dysk SSD bez tajemnic
2015-09-05 00:26
Przeczytaj także: Jak wybrać dysk SSD do gier?
Interfejs
Podobnie jak w przypadku dysków HDD, producenci napędów SSD najchętniej sięgają po najpopularniejsze rozwiązanie na rynku – złącze SATA 6 Gb/s. To korzystne dla użytkowników, ponieważ dzięki temu wymiana dysku twardego na półprzewodnikowy nie wymaga większej znajomości komputera.
Ten sam interfejs nie zmienia faktu, że różnica w wydajności pomiędzy HDD a SSD jest zwykle ogromna. Najwydajniejsze modele HDD osiągają transfery na poziomie 150-200 MB/s. Dyski SSD często 450-500 MB/s, a droższe modele potrafią zbliżyć się do granic przepustowości SATA 6 Gb/s (ok. 570 MB/s). Aby obejść zjawisko „wąskiego gardła” interfejsu SATA, producenci sięgają po alternatywne rozwiązania. Stąd ultrawydajne napędy SSD korzystające z interfejsu PCI Express, takie jak Plextor M6e Black Edition.
Co jeszcze warto wiedzieć o dyskach SSD?
Producenci napędów SSD lubią, jeśli ich produkty wyróżniają się na tle konkurencji. Stąd dbałość o wygląd, jaskrawe kolory i atrakcyjne naklejki. Z perspektywy użytkownika ważniejsza od wyglądu jest jednak solidna, aluminiowa obudowa.
SSD nie dzielimy na 2,5- oraz 3,5-calowe, tak jak dyski HDD. Standard to uniwersalny format 2,5 cala dla napędów SATA 6 Gb/s oraz grubość obudowy 7 mm. Dzięki temu SSD możemy wsadzić również do ultrabooków.
Dodatkowe oprogramowanie to miły akcent ze strony producenta. Wybierając SSD warto sprawdzić, co otrzymamy w gratisie. Popularnym dodatkiem są programy do migracji danych lub klonowania dysku, takie jak NCI Echo 3. Równie przydatne może się okazać oprogramowanie do optymalizacji pracy dysku. Samsung oferuje aplikację SSD Magican, a Plextor bogaty pakiet oprogramowania: PlexTurbo 3.0, PlexCompressor oraz PlexVault.
Przeczytaj także:
4 ekstremalne zastosowania dysków SSD
![4 ekstremalne zastosowania dysków SSD [© Daniel Krasoń - Fotolia.com] 4 ekstremalne zastosowania dysków SSD](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/dyski-SSD/4-ekstremalne-zastosowania-dyskow-SSD-195211-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
dyski SSD, dyski HDD, dysk półprzewodnikowy, dyski twarde, dyski, pamięci flash
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)