Europa: wydarzenia tygodnia 39/2015
2015-09-26 21:47
Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 38/2015
- Wszystko wskazuje na to, że jeżeli do końca 2016 roku zniesie bariery w handlu z Chinami Polska może stracić 290 tys. miejsc pracy, cała UE - 3,5 mln. Te szacunki wynikają z raportu 25 europejskich organizacji branżowych.
- Produkt Krajowy Brutto Białorusi w ciągu pierwszych 8 miesięcy tego roku spadł o 3,5 proc. r/r.
- Komisja Europejska przyznała Polsce 28,95 mln euro wsparcia dla rolników. Są w tej sumie środki przeznaczone na pomoc związaną z niedawną suszą. Jak wiadomo polski rząd wycenił straty wywołane wysokimi temperaturami i brakiem opadów na ok. 1 mld zł. Wsparcie unijne w tej wysokości zostało przez min. Sawickiego uznane za "rozczarowujące".
- Ucichły wojenne działania we wschodnich regionach Ukrainy. Ten problem zszedł z pierwszych miejsc w mediach. Kijów jednak przypomina, że ten problem w dalszym ciągu istnieje i w dalszym ciągu nie jest rozwiązany. Rząd w Kijowie podjął decyzję o zakazie lotów na Ukrainę rosyjskich linii lotniczych. Aerofłot i Transaero zostały objęte najnowszymi ukraińskimi sankcjami.
- Volkswagen przyznał się do oszustwa w pomiarze emisji spalin w swoich samochodach. Dotyczy ok. 11 milionów jego samochodów na całym świecie. Chodzi tu nie tylko o same Volkswageny, ale dotyczy to także innych aut tego koncernu - Skody, Audi i Seaty. W rezultacie akcje koncernu Volkswagen spadły w poniedziałek o prawie 17 proc. Koncernowi grożą też znaczne kary finansowe. Problem jest już rozpatrywany urzędowo w Stanach Zjednoczonych, Korei Płd. i w Szwajcarii. Francuski minister finansów stwierdził, że konieczne jest śledztwo "na poziomie europejskim". W rezultacie Martin Winterkorn ustąpił ze stanowiska szefa zarządu Volkswagena Na czele Volkswagena stanął w piątek dotychczasowy szef spółki córki Porsche, Matthias Mueller.
- "Nowy" i "stary" premier Grecji Aleksis Cipras zapowiedział na pierwszym posiedzeniu swego nowo powołanego rządu, że wyciągnie Grecję z kryzysu do 2019 r. Zapowiedział też szybkie wdrożenie trzeciego pakietu pomocowego uzgodnionego z międzynarodowymi wierzycielami. Przypomnę, że zawarte w lipcu porozumienie Grecji z międzynarodowymi wierzycielami ma wartość 86 mld euro. Pomoc ta ma być zrównoważona przez Grecję surowymi cięciami i oszczędnościami, systemowymi reformami i prywatyzacją państwowych firm. Nie należy zapominać, że jest to już trzeci pakiet pomocowy dla Grecji od 2010 roku.
- Koncern Gazprom przesłał Komisji Europejskiej propozycje dotyczące ugody pozasądowej w sprawie o naruszenie prawa antymonopolowego. W ocenie analityków ta propozycja jest skorelowana z planami budowy Nord Streem 2. Jak wiadomo Gazprom w tej sprawie zawarł umowę z kilkoma czołowymi koncernami z Zachodniej Europy. Wstępnie uzgodniono też cenę zimowych dostaw rosyjskiego gazu na Ukrainę (ok. 230 dolarów za tysiąc metrów sześciennych gazu). Należy łączyć to z tworzeniem korzystnych warunków przed unijną dyskusją w sprawie przedłużenia sankcji wobec Rosji.
- Francuski minister finansów Michel Sapin zasugerował konieczność wdrożenia śledztwa "na poziomie europejskim" po ujawnieniu manipulacji dotyczących pomiaru spalin przez niemiecki koncern Volkswagena (VW). Są już kolejne decyzje w europejskich krajach. Szwajcaria tymczasowo zawiesiła sprzedaż samochodów z silnikiem diesla niemieckiego koncernu Volkswagen (zakazem może być objętych aż 180 tys. niesprzedanych dotąd aut), wstępny zakaz obejmuje też inne auta tego koncernu - Skody, Audi i Seaty. Belgijski rząd szacuje, że ta afera spalinowa w Belgii może dotyczyć około pół miliona samochodów. Poinformował, że prowadzone jest dochodzenie, by ustalić ostateczną liczbę samochodów, w których zamontowano programy do fałszowania emisji szkodliwych substancji do atmosfery.
- Niemcy uruchomiają działania mające na celu zredukowanie odczuwanego od pewnego czasu braku wykwalifikowanych kadr dla gospodarki. Ten problem zaistniał w wyniku szybkiego starzenia się niemieckiego społeczeństwo i niskiego wskaźnika przyrostu naturalnego. Przykładowo w Daimlerze zdecydowano się na program skoncentrowany na doskonaleniu swoich umiejętności przez młode pokolenie u boku byłych pracowników. Chodzi o skuteczne przejmowanie od doświadczonych pracowników niezbędnego know-how.
Komentarz do wydarzeń gospodarczych
HB REAVIS W CIĄGU ROKU PLANUJE ZAKOŃCZENIE KILKU BIUROWCÓW W WARSZAWIE I GDAŃSKU
HB Reavis, europejski deweloper, bardzo dobrze ocenia koniunkturę na warszawskim rynku nieruchomości. Polska część firmy się rozwija, powiększa zespół i kończy kilka biurowców, m.in. w Warszawie oraz Gdańsku. Planuje też rozpoczęcie kolejnych inwestycji.
HB Reavis wybudował dotąd 760 tys. mkw. biur, magazynów i centrów handlowo-rozrywkowych na Słowacji, Węgrzech, w Czechach i Polsce. Tylko w zeszłym roku portfel inwestycyjny firmy powiększył się o 93 tys. mkw., a w planach jest kolejnych 875 tys. mkw. W Polsce koncentruje się na powierzchniach biurowych, m.in. w Warszawie.
– Na pewno dosyć istotna jest inwestycja Postępu 14 – podkreśla w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Inwestor Grzegorz Strutyński, dyrektor handlowy HB Reavis. – To jest budynek, który zaczęliśmy budować około dwóch lat temu, w trochę innych warunkach rynkowych. Niedawno oddany i w połowie wynajęty cieszy się dosyć dużym zainteresowaniem, dlatego mamy nadzieję skomercjalizować znaczną część tej powierzchni jeszcze w tym roku.
Spółka ma więcej inwestycji w zaawansowanej fazie.
– W grudniu tego roku oddamy kolejną fazę Gdański Business Center, my określamy to jako budynek C – około 21 tys. mkw., a w kwietniu przyszłego roku – budynek D liczący 29 tys. metrów. Budynek C będzie siedzibą spółki Aviva, która przeprowadzi się z Mokotowa na Muranów, w pobliżu ulic Pokornej, Inflanckiej. To bardzo ciekawa lokalizacja i wydaje się, że cieszy się dużym zainteresowaniem najemców – mówi Grzegorz Strutyński.
Na przyszły rok spółka planuje kolejne inwestycje, m.in. zamierza zakończyć I etap budowy biurowca przy stołecznym dworcu kolejowym Warszawa Zachodnia. Kolejny etap ma się zakończyć się 2018 w roku, a łączna powierzchnia tych budynków przekroczy 63 tys. mkw.
– Oddajemy budynek West Station, który jest budowany w kooperacji z Polskimi Kolejami Państwowymi, właściwie z ich spółką, która nazywa się Xcity Investment i mamy nadzieję, że rozpoczniemy kolejną fazę West Station i że wystartujemy z nasz flagowy projekt przy ul. Chmielnej – mówi Grzegorz Strutyński.
Jak dodaje, jego firma nie tylko buduje, lecz także z sukcesem zapełnia swoje biurowce najemcami.
– Wynajęliśmy dotychczas 65 tys. mkw., wydaje się, że to jest bardzo dobry wynik na tle konkurencji. Pierwsze półrocze było dosyć dobre dla całego rynku, ale i w tym pierwszym półroczu byliśmy na jednym z czołowych miejsc wśród deweloperów warszawskich.
Dla samej spółki ostatni okres był bardzo korzystny. Oznaczał nie tylko wiele realizowanych inwestycji, lecz także rozwój strukturalny.
– Myślę, że to jest rok dosyć dynamicznego rozwoju – ocenia dyrektor handlowy HB Reavis. – Zachodzą dosyć duże zmiany, powiększamy zespół, firma zatrudnia obecnie około 100 osób, to już jest znacząca liczba. I jesteśmy od paru dni w nowej siedzibie, co jest dla nas dużą zmianą mentalną, bo to jest zupełnie inny styl pracy. Pod kątem biznesu można powiedzieć, że „business as usual” z dużym wzrostem. Natomiast dla nas jako firmy to duże zmiany, bo jesteśmy dużo więksi i w nowym miejscu.
Jak dotąd HB Reavis, która w innych krajach regionu sporo inwestuje w powierzchnie handlowe oraz w mniejszym zakresie w magazynowe, w Polsce buduje tylko biura. Wprawdzie może się to zmienić, ale na razie – jak zaznacza Grzegorz Strutyński z HB Reavis – plany te nie są mocno sprecyzowane.
– Nie byliśmy do tej pory w stanie znaleźć wystarczająco dobrego projektu handlowego, który moglibyśmy rozpocząć. Nie wynika to z jakichś naszych ograniczeń, a raczej z tego, że nie znaleźliśmy jeszcze wystarczająco dobrych okazji na rynku.
Grzegorz Strutyński, Członek zarządu, dyrektor handlowy HB Reavis
Przeczytaj także:
Europa: wydarzenia tygodnia 49/2019
![Europa: wydarzenia tygodnia 49/2019 [© RVNW - Fotolia.com] Europa: wydarzenia tygodnia 49/2019](https://s3.egospodarka.pl/grafika/gospodarka/Europa-wydarzenia-tygodnia-49-2019-sNRO59.jpg)
oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)