eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyStaże i praktyki budują doświadczenie zawodowe

Staże i praktyki budują doświadczenie zawodowe

2015-09-30 12:18

Staże i praktyki budują doświadczenie zawodowe

Staż © goodluz - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Badania przeprowadzone przez Pracuj.pl wskazują, że aż 88 proc. polskich studentów odbywa praktyki w czasie studiów. W 77 proc. przypadków praktyki te związane są z kierunkiem studiów. Młodzi ludzie doceniają zdobyte w ten sposób doświadczenie, uważając, że przekłada się ono na podniesienie kompetencji zawodowych. Z drugiej jednak strony niespełna połowa badanych (42%) podejmuje po zakończeniu nauki pracę zgodną ze zdobytym wykształceniem.

Przeczytaj także: Praktyki i staże studenckie = wyzysk + brak wynagrodzenia?

Staże, praktyki – chleb powszedni?


Jak już wspomniano we wstępie, 88% studentów i absolwentów przebadanych przez Pracuj.pl odbywało lub odbywa praktyki w trakcie studiów. 77% osób z tego grona uczestniczy w praktykach związanych ze swoim kierunkiem studiów, a 11% odbywa praktyki niezwiązane z profilem pobieranej nauki.

Gdyby przyjrzeć się wynikom szczegółowo, to okaże się, że staż związany z kierunkiem studiów w największym stopniu dotyczy studentów z kierunków medycznych – tutaj odsetek badanych zdobywających zgodne z profilem wykształcenia doświadczenie zawodowe sięga 94%. Na drugiej pozycji plasują się żacy z kierunków przyrodniczych (84%), a za nimi studenci z kierunków humanistycznych, ekonomicznych czy technicznych (ponad 74%).

Staż – przepustka do kariery?


Odpowiedzi respondentów badania wskazują, że czas praktyk w większości przypadków nie był czasem straconym - 70% badanych przyznaje, że pomogły one w zdobyciu doświadczenia zawodowego. Połowa respondentów uważa, że praktyki pozwoliły im zdobyć kompetencje merytoryczne, jedna trzecia zwraca uwagę także na to, że rozwinęli swe kompetencje „miękkie”. Wśród respondentów mocno powyżej średniej wybijają się studenci kierunków medycznych, z których aż 62% wskazało na wzrost swych kompetencji merytorycznych po praktykach. Najrzadziej kompetencje „miękkie” rozwijali z kolei studenci kierunków przyrodniczych – tylko 24% wskazań, a najczęściej osoby studiujące nauki humanistyczne i ekonomiczne po 39%.

fot. goodluz - Fotolia.com

Staż

70% badanych przyznaje, że staże pomogły im w zdobyciu doświadczenia zawodowego.


Wynagrodzenie za praktyki otrzymała nieco ponad jedna piąta badanych. Najchętniej płacono za staż studentom czy absolwentom z kierunków ekonomicznych, w tej grupie wynagrodzenie otrzymało 30% respondentów. Najrzadziej wynagrodzenie za swą pracę na stażu otrzymywali studenci z kierunków medycznych – wśród nich zaledwie cztery procent wskazało, że otrzymało jakąkolwiek zapłatę. Pensję podczas praktyk otrzymywał także, co czwarty student kierunków technicznych/ścisłych, wśród humanistów odsetek ten wyniósł 18%, a wśród studentów kierunków przyrodniczych 12%.

Blisko jedna piąta badanych po zakończeniu praktyk otrzymała propozycję pracy w firmie, w której zdobywała doświadczenie zawodowe. Najczęściej ofertę taką otrzymywali studenci kierunków ekonomicznych – wśród nich, co czwartemu zaproponowano pozostanie w firmie, w której odbywał praktyki. Najrzadziej ofertę pracy po zakończeniu stażu otrzymywali studenci kierunków medycznych (6%) oraz przyrodniczych (8%).

Najczęściej pierwszą pracę związaną z kierunkiem studiów podejmują osoby studiujące na kierunkach ekonomicznych, blisko połowa pracujących, a także medycznych i technicznych – po 46%. Najrzadziej kierunków humanistycznych (33%) oraz przyrodniczych (20%).

Oczekiwania wobec studiów a rzeczywistość


Respondenci pytani o to, co wpłynęło na ich decyzję odnośnie wyboru kierunku studiów, w większość wskazali na zainteresowania – 62%. Badani wybierając studia brali także pod uwagę dane na temat zarobków w konkretnych zawodach i branżach (14%) oraz informacje dotyczące zawodów mających przyszłość (12%).

fot. mat. prasowe

Praktyki i staże przepustką do kariery zawodowej

88 procent respondentów odbywa praktyki w trakcie studiów.


Preferencje badanych pytanych o to, czy wybraliby ten sam kierunek studiów jeszcze raz, rozłożyły się niemal po równo. Jedna trzecia podjęłaby te same studia, jedna trzecia studiowałaby ten sam kierunek i jeszcze jeden dodatkowo, a jedna trzecia podjęłaby inne studia. Najbardziej zadowolone z profilu studiów są osoby studiujące na kierunkach ekonomicznych i technicznych – blisko 40% wybrałoby je jeszcze raz ten sam kierunek, najmniej studenci kierunków przyrodniczych – zaledwie 19%.

Informacje o badaniu
Badanie Pracuj.pl Studenci i absolwenci na rynku pracy 2014 r, zostało zrealizowane na grupie 2746 użytkowników Pracuj.pl, studiujących lub absolwentów do 2 lat od ukończenia studiów. Badanie przeprowadzone w październiku 2014 roku.

Przeczytaj także: Gdzie na praktyki i staże? Gdzie na praktyki i staże?

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: