Europa: wydarzenia tygodnia 41/2015
2015-10-10 15:45
Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 40/2015
- Komisja Europejska chce rewolucji w zasadach wynagradzania w państwach UE. Według komisarz Unii Europejskiej ds. zatrudnienia i spraw socjalnych Marianne Thyssen powinna zmierzać do wprowadzenia w życie zasady, że za taką samą pracę wykonywaną w jednym kraju UE każdemu należy się taka sama płaca.
- UE i USA jeszcze w październiku wymienią się nowymi ofertami taryf celnych w ramach rozmów o umowie o wolnym handlu (TTIP). Według KE ma to przyspieszyć negocjacje. Warto dodać, że wg Peterson Institute druga strona tej umowy - Europa może tracić na transpacyficznej umowie handlowej TPP 3,7 mld USD rocznie od 2025 r., kiedy - jak się oczekuje - umowa wejdzie w życie.
- Niemczech w sierpniu produkcja przemysłowa spadła o 1,2 proc. m/m, podczas gdy w poprzednim miesiącu wzrosła o 1,2 proc. (po korekcie). Licząc r/r produkcja przemysłowa wzrosła o 2,3 proc., po uwzględnieniu dni roboczych, podczas gdy poprzednio wzrosła o 0,8 proc. (po korekcie).
- Narasta sprzeciw wobec koncepcji budowy Nord Streem 2. Uważa się, że bije to w interesy Polski, Ukrainy, Słowacji i Węgier. Temat ten (a także problem imigracyjny) był przedmiotem obrad ostatniego spotkania prezydentów w ramach Grupy Wyszehradzkiej w Balatonfuered na Węgrzech.
- Angela Merkel popiera realizację projektu drugiej nitki Gazociągu Północnego, przebiegającego po dnie Morza Bałtyckiego, a omijającego wschodnią Europę, w tym Polskę, który ma dostarczającego gaz z Rosji do Niemiec. Uważa ona, że "jest to czysto komercyjne przedsięwzięcie i najważniejsze, że gaz do Europy będzie płynął".
- Pojawiły się informacje o możliwości ograniczenia embarga przez Rosję, jednak zaznaczono, że nie będzie dotyczyło to wszystkich krajów UE. Wiadomość ta została opublikowana po wizycie francuskiego ministra w Moskwie. Jednak nie podano jakie kraje miałyby być dalej nim objęte. Embargiem objęto kraje UE, a pretekstem było wykrycie w 2014 przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na Litwie i w Polsce. Komisja Europejska twierdziła, że decyzja rosyjskich służb nadzoru weterynaryjnego jest nieproporcjonalna i w kwietniu ub.r. wniosła skargę w tej sprawie do Światowej Organizacji Handlu.
- Ze wstępnych szacunków władz w Berlinie wynika, że liczba uchodźców starających się w Niemczech o azyl w tym roku może sięgnąć 1,5 mln osób. Analitycy widzą duże zagrożenia w zapewnieniu im warunków pobytu, a nawet wieszczą niebezpieczeństwo załamania się systemu zaopatrzenia.
- Według GUS w końcu 2014 r. poza krajem przebywało czasowo 2 mln 320 tys. Polaków i jest to o 124 tys. (a więc o 5,6 proc.) więcej niż w końcu 2013 r. Główne kierunki emigracji Polaków to Niemcy i Wielka Brytania. Jednak najwięcej rodaków jest nadal w Wielkiej Brytanii.
- Ministrowie finansów państw strefy euro ustalili kolejny zestaw reform, jakie ma w najbliższym czasie przeprowadzić Grecja. To warunek, aby otrzymać kolejną transzę środków z pakietu pomocowego. W październiku Ateny mają otrzymać na ten cel 2 mld euro.
- W przypadku wygrania wyborów PiS przewiduje wprowadzenie podatku od transakcji finansowych, który w różnych wersjach obowiązuje już w wielu krajach świata. W europejskich krajach obowiązuje on już we Francji, w Wielkiej Brytanii i na Węgrzech. Zgodnie z rekomendacją Komisji Europejskiej od 2016 r. zamierza go wprowadzić większość państw strefy euro.
- Dynamicznie są realizowane kolejne zadania w ramach strategicznej inwestycja w ramach mostu energetycznego Polska – Litwa. Inwestycja jest wspierana przez UE ii w założeniu ma poprawić bezpieczeństwo energetyczne w regionie. Ostatnio została przekazana do użytku nowa stacja elektroenergetyczna i nowa linia wysokiego napięcia. To kluczowe zadania tej inwestycji. Poinformowano, że Premier Kopacz podpisze w najbliższy czwartek w Brukseli porozumienie dotyczące budowy połączenia gazowego między Polską a Litwą. Projekt też ma poprawić bezpieczeństwo energetyczne zarówno naszego kraju, jak i państw bałtyckich.
- Okazuje się, że z 11 milionów samochodów Volkswagena z oprogramowaniem umożliwiającym manipulowanie pomiarem emisji spalin ok. 8 milionów znajduje się w Unii Europejskiej.
Komentarz do wydarzeń gospodarczych
W CIĄGU DEKADY SPRZEDAŻ WINA W POLSCE WZROSŁA O POŁOWĘ. CORAZ WIĘKSZY UDZIAŁ W RYNKU MAJĄ WINA PORTUGALSKIE
W ciągu dekady sprzedaż wina w Polsce wzrosła o 56 procent. Polacy z roku na rok piją coraz więcej tego trunku. Rocznie na głowę wypada już ok. 7 litrów, z czego połowa to wina gronowe. Większość importowanych win pochodzi z Europy, w ostatnich latach ważnym dostawcą stały się kraje Półwyspu Iberyjskiego. W 2014 roku z Portugalii sprowadzono blisko 7,5 mln litrów, podczas gdy 10 lat wcześniej było to mniej niż 170 tys. litrów. Trunki z Portugalii chce wypromować w Polsce Polsko-Portugalska Izba Gospodarcza razem z ViniPortugal – Profesjonalnym Zrzeszeniem Portugalskiego Przemysłu Winiarskiego.
Choć do winiarskich potęg Polsce jeszcze sporo brakuje, to spożycie tego trunku w naszym kraju systematycznie rośnie. Z raportu KPMG „Rynek napojów alkoholowych w Polsce w 2014 roku” wynika, że już co dziesiąta złotówka wydana w naszym kraju na alkohol przeznaczana jest właśnie na wino. Rocznie Polak wypija ok. 7 litrów wina, z czego 3,5 litra stanowi wino gronowe. W międzynarodowych rankingach pod względem spożycia wina zajmujemy 35. miejsce, ale od 2004 roku sprzedaż win gronowych wzrosła w Polsce o 56 proc.
– Ostatnie dane pokazują, że 9 proc. wina sprzedawanego w Polsce pochodzi z Portugalii, jeżeli chodzi o wolumen win, i 6 proc., jeżeli chodzi o wartość wina, więc wydaje mi się, że jesteśmy całkiem dobrze pozycjonowani – ocenia Jorge Monteiro, prezes ViniPortugal – Profesjonalnego Zrzeszenia Portugalskiego Przemysłu Winiarskiego.
Znaczenie polskiego rynku szybko rośnie. Obecnie jesteśmy 13. największym importerem portugalskich win, dla porównania w 2004 roku zajmowaliśmy dopiero 35. pozycję. Pod względem wolumenu eksport wzrósł o kilka tysięcy procent. Jednocześnie średnie ceny spadły o kilkadziesiąt procent.
– Polski rynek jest bardzo ważny dla Portugalii. W pierwszym półroczu udało nam się tu sprzedać wino za 7 mln euro, co sprawia, że jesteśmy szóstym dostawcą wina w Polsce – podkreśla Maria Amélia Paiva, ambasador Portugalii w Polsce.
Prezes ViniPortugal podkreśla, że Portugalia stawia w eksporcie nie na ilość (2,2 proc. w światowym eksporcie), ale na jakość. Dlatego średnio wino portugalskie jest nawet dwa razy droższe od hiszpańskiego.
– Portugalia nie jest dużym producentem, produkujemy mniej niż 2 proc. całkowitego produkowanego wina na świecie. Jesteśmy dwunastym producentem, natomiast dziewiątym eksporterem wina. Połowę całej naszej produkcji eksportujemy, pod względem wartości pieniężnej to ok. 60 proc. – wskazuje Monteiro.
Większy eksport portugalskiego wina do Polski to efekt zacieśniania współpracy gospodarczej między naszymi krajami. W ubiegłym roku obroty handlowe sięgnęły 1,1 mld euro. W dużej mierze to zasługa Polsko-Portugalskiej Izby Gospodarczej.
– Już od blisko ośmiu lat promujemy relacje gospodarcze bilateralne pomiędzy Polską a Portugalią. Jednym z największych wydarzeń jest tydzień portugalski „Flavours of Portugal”, w ramach którego promujemy naszą kulturę, kuchnię i przede wszystkim wino – mówi Pedro Pereira da Silva, prezes Polsko-Portugalskiej Izby Gospodarczej.
Jak podkreśla, wina portugalskie są jednymi z najbardziej docenianych win na świecie, a ich spożycie w Polsce rośnie. Stąd pomysł współpracy między PPCC a ViniPortugal.
Zdaniem prezesa PPCC coraz mocniejszym wzajemnym relacjom polsko-portugalskim sprzyja podobieństwo temperamentów i tradycji.
– Mamy ze sobą wiele wspólnego jako dwa narody, mamy wspólne wartości, wspólne przyzwyczajenia, takie jak rodzina, jak przebywanie wspólnie przy stole, biesiadowanie. Dlatego też coraz większy jest wzrost zainteresowania wśród firm z obu krajów. Obserwujemy coraz większe zainteresowanie ze strony Portugalii Polską, ale również zainteresowanie ze strony Polski Portugalią, a także rynkami portugalskojęzycznymi. Niedawno nasza izba gospodarcza została wybrana najlepszą portugalską izbą gospodarczą na świecie. I to także pokazuje to zainteresowanie – dodaje Pedro Pereira da Silva.
Targi Win Portugalskich, odbywające się po raz pierwszy Warszawie, to kolejne wydarzenie, podczas którego promowana jest Portugalia.
– Zdajemy sobie sprawę z tego, że w Polsce konsumpcja wina wciąż nie jest duża. Dlatego chcielibyśmy dać polskim konsumentom możliwość odkrycia różnorodności portugalskich win – podkreśla Jorge Monteiro.
W ramach targów, 8 października, podczas zorganizowanych degustacji można było pogłębić swoją wiedzę o rynku win i nawiązać relacje biznesowe z 31 producentami. Była to także dobra okazja do spróbowania portugalskich win produkowanych z ponad 250 gatunków winorośli. Udział wzięło w nich liczne grono profesjonalistów z branży winiarskiej (sommelierów, importerów, właścicieli restauracji).
Pedro Pereira da Silva, prezes Polsko-Portugalskiej Izby Gospodarczej;
Maria Amélia Paiva, ambasador Portugalii w Polsce;
Jorge Monteiro, prezes ViniPortugal
Przeczytaj także:
Europa: wydarzenia tygodnia 49/2019
oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)