eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyNormcore, czyli Normalność, Nonszalancja oraz Niezmienność

Normcore, czyli Normalność, Nonszalancja oraz Niezmienność

2015-10-31 00:22

Normcore, czyli Normalność, Nonszalancja oraz Niezmienność

Młodzi stawiają na normalność © kichigin19 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Już niemal 3/4 młodych Polaków z większych miast deklaruje, że poszukuje w życiu równowagi, a 61 procent życzyłoby sobie żyć w świecie, w którym królują najprostsze wartości. Ponad połowa młodego pokolenia rezygnuje z afiszowania się markami, stawiając na pozorną nonszalancję. Czym jest obecnie normalność? O tym w najnowszym opracowaniu na temat trendu Normcore, autorstwa CPC i Clue PR.

Przeczytaj także: Najpiękniejsze baseny świata

„Pokolenie 3N – o trendzie Normcore w kontekście decyzji konsumenckich” to opracowanie stworzone przez Martę Biercę, badaczkę z CPC oraz Alicję Wysocką-Świtałę, partnera w agencji Clue PR. Zasadniczym celem badania było przyjrzenie się wpływowi, jaki trend Normcore wywiera na rynek i świadomość konsumentów.

Termin „Pokolenie 3N” odnosi się do trzech wartości: Normalności, Niezmienności i Nonszalancji, które to definiują się przedstawicieli tej grupy. Badanie oparto na wywiadach pogłębionych z młodymi mieszkańcami stolicy, którzy deklarują awersję do eksponowania marek oraz przywiązanie do zwyczajności. Wyniki raportu uzupełniono o badanie ilościowe, któremu poddano 600 internautów w wieku 20-35 lat, reprezentujących pięć największych miast w Polsce.

Kluczowe wartości Pokolenia 3N


Rezultaty badania pokazują, że dla Pokolenia 3N największe znaczenie w życiu mają przede wszystkim równowaga, wygoda oraz prawda.


Czym dla obecnych dwudziesto- i trzydziestolatków jest owa równowaga i balans? To zarówno szacunek do klasyki i prostych form, jak i brak aspirowania o coraz wyższą pozycję w hierarchii społecznej. 70% ankietowanych ceni równowagę w codziennym życiu. 61% uważa, że zwyczajne życie jest czymś pozytywnym. 61% chciałoby żyć w świecie prostszych wartości, a 59% nie lubi być ocenianych po tym, jak wygląda.

Brak oceniania po wyglądzie ma związek z wygodą, która dla Pokolenia 3N jest również bardzo ważna. 65% respondentów wybierając ubranie, kieruje się przede wszystkim komfortem. 63% woli kupić mniej produktów, ale za to lepszej jakości – kryterium ceny dla tej grupy nie jest zatem kluczowe. Zarazem jedna trzecia badanych (33%) uważa, że aby się wyróżniać, trzeba mieć odpowiednio wysokie środki finansowe.

Stawianie na jakość prowadzi nas do trzeciej wyznawanej przez badanych wartości, czyli prawdy, rozumianej jako zgodność ze sobą oraz odrzucenie imitacji i podróbek. Ponad połowa (53%) respondentów jest zmęczona tym, jak inni afiszują się markami, a co za tym idzie 76% badanych uważa, że ważniejszy jest sam produkt niż to, jakiej jest marki. Dla prawie połowy badanych, bo 49%, afiszowanie się z markami to przejaw snobizmu i aspirowania do wyższego statusu społecznego, a zdaniem 58% nie jest ważne czy widać, jakiej marki jest posiadany produkt.

fot. kichigin19 - Fotolia.com

Młodzi stawiają na normalność

Już niemal 3/4 młodych Polaków z większych miast deklaruje, że poszukuje w życiu równowagi, a 61 procent życzyłoby sobie żyć w świecie, w którym królują najprostsze wartości.


Z czego wynika trend na zwyczajność?


Badani deklarują, że są zmęczeni wyścigiem o „prestiż”, czyli posiadanie coraz droższych przedmiotów. Przedstawiciele Pokolenia 3N decydują się na ubrania i przedmioty codzinnego użytku wykonane z dobrych, trwałych materiałów, z dyskretnie zaznaczonym logotypem rozpoznawalnym dla innych przedstawicieli tej grupy. Cechuje ich brak ostentacji, niechęć do sezonowych mód oraz skłonność do prostych fasonów i naturalnych materiałów. Nie uważają, że normalność jest nudna. Co ciekawe, świadomie – i wbrew panującym na polskiej ulicy zwyczajom – rezygnują z podkreślania atutów swojej płci, wybierając często „kamuflaż” w postawi zwykłych dżinsów i pozornie za dużego płaszcza.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: