Rynek pracy w I półroczu 2015 r.
2015-11-26 11:40
Obecny rynek pracy jest rynkiem pracownika © leowolfert - Fotolia.com
Przeczytaj także: Rynek pracownika staje się faktem
Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia (SAZ) jest jedną z największych branżowych organizacji pracodawców w Polsce. 56 zrzeszonych w SAZ firm obejmuje kilkadziesiąt procent polskiego rynku zatrudnienia. W pierwszym półroczu 2015 obrót zrzeszonych w SAZ agencji wyniósł 1.131.284,614 zł. 62 proc. całego obrotu stanowiło zatrudnienie do pracy tymczasowej, przy czym ponad połowa kandydatów została przyjęta w ramach umowy o pracę. Aż 64 939 pracowników tymczasowych znalazło prace dzięki współpracy z agencjami członkowskimi SAZ.Płace
Trendy, które obserwujemy na rynku to stabilny, choć niewielki wzrost płac w większości branż, do których rekrutujemy pracowników, m.in. w handlu, produkcji, sektorze usługowym i rolnictwie. Najwyższy wzrost oferowanego przez pracodawców wynagrodzenia dostrzegliśmy w takich zawodach jak operatorzy, monterzy maszyn i urządzeń. Różnica między rokiem 2014 a I półroczem 2015 wynosi ok. 8%. W pozostałych zawodach wzrost oscyluje na poziomie 4 - 5% – tłumaczy Jarosław Adamkiewicz, prezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.
Wśród najchętniej stosowanych systemów wynagrodzenia należy wymienić:
- system czasowy, wykorzystywany najczęściej w handlu, polega na wypłacie stałej stawki godzinowej;
- system akordowy, gdzie wynagrodzenie zależy od ilości wyprodukowanego w określonym czasie towaru i występuje wyłącznie w produkcji;
- system prowizyjny, uzależniający wynagrodzenie pracownika od wyników jego pracy. Ta metoda rozliczania stosowana jest zarówno w sektorze usługowym, jak i handlu.
fot. leowolfert - Fotolia.com
Obecny rynek pracy jest rynkiem pracownika
Sytuacja na rynku pracy tymczasowej oraz usług outsourcingowych
- Obecny rynek pracy jest tzw. rynkiem pracownika, oznacza to, że bardzo trudno jest znaleźć odpowiedniego pracownika. Głównym powodem tego zjawiska jest wyjazd w ostatnim czasie ponad 1 mln młodych ludzi poza granice naszego kraju w poszukiwaniu wyższych zarobków.
- Agencje pozyskują coraz więcej pracowników ze Wschodu, głównie z Ukrainy, gdzie liczba zatrudnionych w 2014 roku w stosunku do roku 2013 wzrosła pięciokrotnie.
- W szybkim tempie rozwija się również polski rynek usług outsourcingowych. Przygotowywana przez Ministerstwo Pracy nowelizacja ustawy o pracy tymczasowej może przywrócić preferowanie usług outsourcingowych przez pracodawców.
- Firmy produkcyjne chętniej korzystają z usług pracy tymczasowej, natomiast handel i usługi z outsourcingu.
- Istotne miejsce na rynku zajmuje outsourcing personalny – rozwiązanie, dzięki któremu przedsiębiorstwo ma do dyspozycji grupę specjalistów z określonej dziedziny i zaczyna świadczyć usługi na zewnątrz, konkurując cenami danych usług z dotychczasowymi poddostawcami.
Mówiąc o tendencjach wewnątrzbranżowych należy zauważyć, że Polska jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się rynków pracy tymczasowej w Europie. Nad Wisłą w ostatnich dwóch latach bardzo wzrosło zatrudnienie poprzez agencje zatrudnienia. Niemniej jednak daleko jeszcze nam do czołówki europejskiej, jaką jest np. Wielka Brytania – tam poprzez agencje zatrudniony jest niemal co 20 pracownik. Implementujemy lokalnie wiele rozwiązań zagranicznych, tworzymy też zasady postępowania w branży, zbiory dobrych praktyk, w ramach SAZ kwestiami etyki zawodowej i edukacji branżowej zajmuje się powołana do tych celów Komisja Etyki – tłumaczy Adamkiewicz.
Sytuacja na rynku delegowania pracowników
- Polska deleguje najwięcej pracowników w Europie, odprowadzając podatki z tytułu tej usługi w kraju.
- Zapotrzebowanie na pracowników z Polski w UE będzie rosło, zwłaszcza w branży opieki nad osobami niesamodzielnymi.
- Sytuacja prawna polskiego rynku delegowania pracowników w ramach UE sprawia, że pracownicy najczęściej wykonują pracę naprzemienną w dwóch krajach jednocześnie.
- Trwające obecnie przygotowania do zmian legislacyjnych (rozporządzenie 883 do dyrektywy 96) mogą doprowadzić do wyrównania kosztów ubezpieczenia społecznego w kraju delegującym, jak i przyjmującym. Oznaczałoby to jednak koniec delegowania.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)