Region EMEA: najlepsze spółki 2015
2015-12-07 11:53
Region EMEA: najlepsze spółki 2015 © hin255 - Fotolia.com
Przeczytaj także: Region EMEA: najlepsze spółki 2014
Celem rankingu jest pogrupowanie najdynamiczniej rozwijających się spółek technologicznie innowacyjnych z regionu EMEA. Analiza przeprowadzana jest w oparciu o procentowy wzrost przychodów operacyjnych ze sprzedaży odnotowywanych na przestrzeni ostatnich czterech lat (2011 r. vs. 2014 r.). W tegorocznym zestawieniu średnia stopa wzrostu przychodów wszystkich spółek sięgnęła 1.012 proc., co jest nieco gorszym wynikiem od osiągniętego przed rokiem i dwoma laty (odpowiednio 1.711 proc. i 1.403 proc.).Jak podkreśla Magdalena Burnat-Mikosz, Partner Zarządzająca zespołami Innovation Consulting i R&D and Government Incentives, Deloitte, najświeższe zestawienie potwierdza wyhamowanie dynamiki wzrostu przychodów, co jest kontynuacją tendencji widocznych zarówno w ostatnich latach, jak i w środkowoeuropejskim rankingu Technology Fast 50.
„Możemy więc mówić o pewnej dojrzałości branży technologicznej, choć należy pamiętać, że wciąż są to wyniki znacznie wyższe w porównaniu do innych sektorów” – dodaje Magdalena Burnat-Mikosz.
Do tegorocznej edycji rankingu zgłosiło się 890 przedsiębiorstw. Po dwóch latach dominacji francuskich spółek, zwycięzcą została firma z Holandii. Firma Catawiki jest internetowym domem aukcyjnym. Na przestrzeni ostatnich czterech lat spółka zanotowała imponujący wzrost przychodów na poziomie ponad 45 tys. proc.
Środkowoeuropejski lider i zwycięzca tegorocznego rankingu „Deloitte Technology Fast 50 Central Europe” – czeska firma Simplity znalazła się na 40. miejscu zestawienia EMEA. Najwyższą pozycję spośród polskich spółek udało się zdobyć warszawskiej firmie Sky Cash Poland, która zajmuje się płatnościami mobilnymi. Spółka znalazła się na 46. pozycji w rankingu EMEA (druga pozycja w rankingu środkowoeuropejskim). W tym roku w całym zestawieniu EMEA uplasowało się 13 przedsiębiorstw z Polski (15 w edycji 2014, 17 w 2013).
W ubiegłorocznej edycji zestawienia najlepsze polskie przedsiębiorstwo uplasowało się na 77. miejscu, rok wcześniej na 97. – można więc mówić o znacznym awansie i sukcesie polskich spółek.
Podobnie jak w ubiegłym roku i dwa lata temu najliczniej reprezentowanym państwem jest Francja, z której pochodzi 87 spółek. Drugie miejsce należy do Wielkiej Brytanii (72 firmy), a trzecie do Norwegii - 50 firm. Polska zajęła pod tym względem 12. lokatę.
fot. mat. prasowe
Pierwsza dziesiątka rankingu
„Tegoroczna edycja konkursu tradycyjnie została zdominowana przez spółki z sektora oprogramowania, które stanowią ponad 50 proc. całego zestawienia. Widzimy wzrost reprezentacji firm z tego sektora wobec ubiegłorocznej edycji o 10 p.p. Firm reprezentujących kategorię media jest ponad 17,5 proc. Trzecie miejsce zajmują producenci sprzętu, zajmujący prawie 10,5 proc.” - mówi Adam Chróścielewski, Partner Deloitte, Lider programu w Europie Środkowej.
fot. mat. prasowe
Polskie firmy w rankingu
fot. mat. prasowe
Laureaci w podziale na branże
fot. mat. prasowe
Zwycięzcy w poszczególnych sektorach
Ranking „Deloitte Technology Fast 500 EMEA” przedstawia 500 najszybciej rozwijających się firm technologicznie innowacyjnych w regionie EMEA, a firmy uszeregowane są na podstawie tempa wzrostu osiąganych przychodów. Program jest globalny: oprócz rankingu EMEA są również dwa rankingi obejmujące region Asia Pacific oraz North America. Firmy nominowane do rankingu pochodzą ze zgłoszeń do konkursów regionalnych (główna kategoria; wszystkie firmy które spełniały kryteria, nie tylko finałowa 50-tka laureatów). Firmy muszą spełniać następujące kryteria: opracowywać lub wytwarzać autorskie technologie i/lub ponosić istotne nakłady na prace badawczo-rozwojowe, posiadać strukturę własności, która wyklucza udziały większościowe inwestorów strategicznych, posiadać siedzibę w jednym z krajów uczestniczących w programie,
okres działalności min. 4 lata, wysokość przychodów operacyjnych w każdym badanym roku min 50 000 EUR (kurs wymiany w oparciu o średnią roczną podaną przez banki centralne dla walut poszczególnych krajów).
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)