50% Polaków obawia się o kradzież dowodu osobistego
2015-12-15 10:34
Co drugi Polak obawia się kradzieży dowodu osobistego © whitelook - Fotolia.com
Przedświąteczny szał zakupów widać już niemal w każdym centrum handlowym. Można w nim stracić nie tylko głowę, ale i pieniądze. I to niestety w bardzo dosłownym sensie. Okazuje się bowiem, że ostatni miesiąc roku to czas żniw dla przestępców, którzy tylko czyhają, aby wykorzystać nasz pośpiech i brak ostrożności. Polacy zdają sobie sprawę z tych zagrożeń - połowa respondentów badania BIK przyznaje, że obawia się kradzieży dowodu osobistego.
Przeczytaj także: Handel detaliczny a kradzież towaru 2014-2015
Ostatnie miesiące przyniosły niemal niespotykaną dotychczas liczbę informacji o przestępstwach dokonywanych przy użyciu skradzionej tożsamości, a więc przede wszystkim danych z dowodu osobistego. Niepokojąca jest jednak już nie tylko skala, na jaką działają cyberprzestępcy, ale również ich coraz większa kreatywność.- Badanie zrealizowane przez BIK pokazuje, że zagrożenia związane z kradzieżą tożsamości są coraz bardziej odczuwalne także przez statystycznego Kowalskiego. Już 54% społeczeństwa obawia się kradzieży dowodu osobistego, a podobna grupa boi się jego zagubienia. Co ważne, 47% jako konsekwencje wskazuje wykorzystanie dowodu przez osoby nieuprawnione, a 41% podrobienie dokumentu tożsamości – mówi Marcin Gozdek, ekspert BIK.
Widać zatem, że Polacy w coraz większym stopniu zdają sobe sprawę są więc coraz bardziej świadomi tego, że kradzież dowodu osobistego wiązała się będzie nie tylko z koniecznością poświęcenia czasu na wyrobienie nowego.
- Konsekwencje mogą być o wiele groźniejsze – kilka miesięcy po fakcie możemy np. dowiedzieć się, że ktoś wynajął mieszkanie na nasze dane, wziął kredyt, wyrobił kartę kredytową lub sprzedaje fikcyjne przedmioty na portalach aukcyjnych. Niestety często sytuacje te kończą się wezwaniem do uregulowania zaległego zadłużenia, którego nie zaciągnęliśmy – dodaje Marcin Gozdek.
fot. whitelook - Fotolia.com
Co drugi Polak obawia się kradzieży dowodu osobistego
Nie podawajmy swoich danych nieupoważnionym do tego osobom trzecim – np. ankieterom obiecującym w zamian udział w losowaniu atrakcyjnych nagród. W szczególności zestaw informacji zawierający nasze imię i nazwisko, adres, numer dowodu osobistego oraz PESEL, może być wystarczający do podszycia się pod nas w celu np. zaciągnięcia pożyczki przez Internet.
Niestety czasem, mimo podjętych środków ostrożności, zdarza się, że padniemy ofiarą kradzieży lub po prostu zgubimy dokument. Aby nie został wykorzystany do popełnienia przestępstwa, warto zabezpieczyć się zakładając on line bezpłatne konto w BIK, gdzie jednym kliknięciem zgłosimy dowód do systemu DZ prowadzonego przez Związek Banków Polskich. W kilka minut dowód zostanie wyłączony z obiegu, a informacja dotrze do wszystkich banków w Polsce, Poczty oraz operatorów telefonii komórkowej i nikt nie będzie mógł już posłużyć się naszą tożsamością.
Natomiast jeśli dopiero po jakimś czasie zorientujemy się, że mogliśmy paść ofiarą kradzieży tożsamości – aktywujmy alerty BIK chroniące przed wyłudzeniem kredytu. BIK wyśle powiadomienie na telefon komórkowy lub e-mail za każdym razem, gdy pojawi się zapytanie z banku lub SKOK-u o naszą historię kredytową. Jeśli nie składaliśmy żadnych wniosków kredytowych, nic nie kupujemy na raty ani nie poręczaliśmy kredytu, to pojawienie się alertu może oznaczać, że ktoś zgłosił się do banku i próbuje wziąć kredyt na nasze nazwisko. Zróbmy więc wszystko, aby złodzieje tożsamości nie popsuli nam zbliżających się świąt.
Przeczytaj także:
Kradzież w sklepie: walka ze złodziejami przybiera na sile
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)