eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPrzetargi - raport 2015

Przetargi - raport 2015

2016-01-28 14:17

Przetargi - raport 2015

Śmieciarka © Kadmy - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

W roku 2015 w Biuletynie Zamówień Publicznych ukazało się łącznie 120 tys. 229 ogłoszeń o wszczęciu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, wobec 151 tysięcy 542 ogłoszeń rok wcześniej, w roku 2014 – wynika z opracowania wykonanego przez serwis eGospodarka.pl. Tak znaczny spadek w relacji rocznej to efekt zmian otoczenia prawnego. W roku 2014 weszły bowiem w życie dwie istotne nowelizacje Prawa zamówień publicznych, rok 2015 był więc pierwszym rokiem, w którym zamówienia w całości realizowanego według nowego prawa.

Przeczytaj także: Przetargi - raport XI 2015

W 2014 roku weszły w życie dwie nowelizacje Prawa zamówień publicznych. Pierwsza z nich podwyższyła z równowartości 14 tys. euro do 30 tys. euro wartość zamówień w których należy obowiązkowo stosować pełne procedury PZP. Nowelizacja ta ponadto wyjęła spod standardowych rygorów PZP niektóre zamówienia z zakresu prac badawczych, eksperymentalnych, naukowych lub rozwojowych oraz z zakresu działalności kulturalnej.
Druga nowelizacja PZP w roku 2014 była już głębsza i ograniczyła z kolei znaczenie kryterium najniższej ceny w rozstrzyganiu zamówień publicznych. Określiła ona, że cena nie będzie już podstawowym kryterium rozstrzygania przetargów, a przyjęcie jej jako wyłącznego kryterium wyboru wymaga uzasadnienia.

Na liczbę ogłaszanych w BZP przetargów miała głównie pierwsza opisana nowelizacja, która weszła w życie na wiosnę 2014, nie obowiązywała więc przez cały rok. Pierwszym rokiem w całości pod panowaniem opisanych wyżej zmian był dopiero rok 2015. Nie sposób zauważyć dość znacznego wpływu owych nowych regulacji na liczbę ogłaszanych w BZP postępowań o udzielenie zamówienia publicznego.

Z danych zebranych i opracowanych przez serwis www.Przetargi.eGospodarka.pl wynika, że w ciągu całego roku 2015 w Biuletynie Zamówień Publicznych pojawiło się 120 tys. 229 ogłoszeń przetargowych, o 30 tys. 823 mniej (20,3 proc.) niż rok wcześniej (w roku 2014) i o aż 64 tys. 108 mniej niż w roku 2013. Co przekłada się na spadek względny na poziomie 34,7 procent. Można więc przyjąć, że zmiany w prawie wprowadzone w roku 2014 zwolniły z pełnych procedur PZP aż co trzecie zamówienie.

Ponieważ zmiany dotyczyły wszelkich kategorii zamówień, nie powinno więc dziwić że w relacji rocznej spadki zanotowano we wszystkich trzech notowanych kategoriach: w zamówieniach na dostawy usług (spadek o 22,1 proc.), zamówieniach na dostawy towarów (spadek o 17 proc.) oraz w zamówieniach na prace remontowo-budowlane (w 2015 roku o 22,2 proc. mniej niż rok wcześniej.

fot. mat. prasowe

Tabela 1. Liczba ogłoszeń w poszczególnych kategoriach oraz łącznie w wybranych latach

W roku 2015 w Biuletynie Zamówień Publicznych ukazało się łącznie 120 tys. 229 ogłoszeń o wszczęciu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego.


O ile ustawodawca nie zmieni obecnych regulacji, to już na trwale do BZP będzie trafiać mniej ogłoszeń. Jednak z powodu zmiany otoczenia politycznego, możliwe że zamawiający będą decydować się przeprowadzenie pełnej procedury, nawet jeśli zamówienia będą miały wartość poniżej równowartości 30 tysięcy euro. Pełne postępowanie jest modelem najbardziej przejrzystym, pozwalającym na uniknięcie zarzutów o niegospodarności czy nawet korupcję. A zwalczanie korupcji jest jednym ze sztandarowych haseł rządzącego obecnie ugrupowania.

Możliwe więc, że już w tym roku liczba ogłoszeń trafiających bo BZP paradoksalnie wzrośnie, bo urzędnicy obsługujący zamówienia publiczne będą decydować się na formę maksymalnie dla nich bezpieczną, a taką niewątpliwie jest pełna procedura przetargowa.

fot. mat. prasowe

Podstawowe kategorie postępowań przetargowych oraz przetargi łącznie, lata 2008-2015

W relacji rocznej spadki zanotowano we wszystkich trzech notowanych kategoriach.


Podmioty publikujące w roku 2015 ogłoszenia w Biuletynie Zamówień Publicznych, najczęściej wybierały formę przetargu nieograniczonego. Na taką formę zdecydowano się w 114 tys. 497 postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego, czyli 95,03 proc. wszystkich postępowań.

Na zamówienie w trybie przetargu ograniczonego zdecydowano się w przypadku 463 postępowań, czyli w 0,38 procent wszystkich zamówień. Negocjacje z ogłoszeniem wybrano w 2015 roku zaledwie w 47 postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego.

Pozostałe formy (czyli dialog konkurencyjny, negocjacje bez ogłoszenia, zamówienie z wolnej ręki oraz zapytanie o cenę) zastosowano w ubiegłym roku w 4,54 proc. postępowań o udzielenie zamówienia publicznego.

fot. mat. prasowe

Tryby zamówień publicznych w 2015 roku

Podmioty publikujące w roku 2015 ogłoszenia w Biuletynie Zamówień Publicznych, najczęściej wybierały formę przetargu nieograniczonego.

Przeczytaj także: Przetargi - raport IV 2019 Przetargi - raport IV 2019

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: