W IV kw. 2015 miał miejsce rekordowy atak DDoS
2016-02-02 10:35
Atak DDoS © profit_image - Fotolia.com
Chiny, Stany Zjednoczone oraz Korea Południowa to kraje, które w IV kwartale bieżącego roku najbardziej ucierpiały z tytułu ataków typu DDoS - wynika z najnowszego opracowania ekspertów Kaspersky Lab. Względem minionego kwartału liczba atakowanych krajów nieco się zmniejszyła (z 79 do 69). Najdłuższy atak trwał aż 371 godzin (ponad dwa tygodnie), co jest rekordem 2015 roku.
Przeczytaj także: Najdłuższy atak DDos trwał aż 205 godzin
Jak wynika z najnowszej analizy Kaspersky Lab, celem ataków, które wspomagane były botnetami (sieciami zainfekowanych komputerów kontrolowanych przez cyberprzestępców), były zasoby 69 krajów (dla porównania: w poprzednim kwartale na celowniku znajdowało się 79 państw). Analogicznie do poprzednich trzech miesięcy lwia cześć ataków (94,9%) dotyczyła zaledwie 10 krajów. W analizowanym okresie w czołówce liderów doszło do nieznacznych przetasowań, jednak Chiny, Korea Południowa oraz Stany Zjednoczone to wciąż państwa, którym ataki doskwierają najbardziej.Najdłuższy atak DDoS w IV kwartale trwał 371 godzin (czyli 15,5 dnia) — co stanowi rekord w 2015 r. W badanym okresie cyberprzestępcy przeprowadzali ataki przy użyciu szkodliwych programów z różnych rodzin. W III kwartale odsetek takich złożonych ataków wynosił 0,7%, podczas gdy w ostatnich trzech miesiącach roku — 2,5%.
Spośród innych trendów zaobserwowanych w IV kwartale można wymienić nowe kanały służące do przeprowadzania ataków DDoS metodą odbicia lustrzanego, które wykorzystują słabe punkty w konfiguracji osoby trzeciej w celu wzmocnienia ataku. Atakujący nadal wykorzystywali urządzenia z kategorii Internetu Rzeczy — badacze zidentyfikowali na przykład około 900 kamer telewizji przemysłowej na całym świecie, które stworzyły botnet wykorzystywany do ataków DDoS.
fot. profit_image - Fotolia.com
Atak DDoS
„Można zauważyć, że mimo spadku liczby atakowanych zasobów złożoność i moc ataków DDoS nie uległa z czasem zmniejszeniu. Niestety, ataki DDoS pozostają wygodnym i przystępnym cenowo narzędziem wykorzystywanym do przestępczości internetowej, ponieważ nadal istnieją luki w zabezpieczeniach oprogramowania, które atakujący mogą wykorzystać. Istnieją również użytkownicy, którzy nie zabezpieczają swoich urządzeń, zwiększając tym samym ryzyko, że zostaną one zainfekowane i wykorzystane w większym ataku. Naszym zadaniem jest dostarczanie firmom informacji dotyczących zagrożeń ze strony ataków DDoS oraz promowanie walki z nimi, ponieważ DDoS stanowi zagrożenie, które można i należy zwalczać” — powiedział Jewgienij Wigowski, szef działu odpowiedzialnego za rozwiązanie Kaspersky DDoS Protection, Kaspersky Lab.
fot. mat. prasowe
Ataki DDos z użyciem botnetów: IV kw. 2015 r.
Przeczytaj także:
Ataki DDoS oznaczają duże koszty i utratę reputacji firmy
oprac. : eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
zagrożenia internetowe, ataki DDoS, ataki internetowe, bezpieczeństwo danych firmowych, cyberprzestępcy
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)