eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozySprzedaż leków stabilna

Sprzedaż leków stabilna

2016-03-10 13:24

Sprzedaż leków stabilna

Sprzedaż leków stabilna © motorlka - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Średnioroczny wzrost dla rynku aptecznego w Polsce na kolejne 5 lat ma sięgać 4,8% - czytamy w najświeższej publikacji firmy badawczej PMR pt. „Rynek farmaceutyczny i ochrony zdrowia w Polsce 2016. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2016-2021”. Jej autorzy podkreślają, że siłą napędową rynku mają być leki znajdujące zastosowanie w chorobach krwi i układu krwiotwórczego oraz w endokrynologii. Istotne są również nadchodzące zmiany w prawie - resort zdrowia pracuje obecnie nad projektami 21 ustaw.

Przeczytaj także: Sprzedaż leków okiem UOKiK

Najbliższe lata pod znakiem stabilnego wzrostu


Jak podaje PMR, miniony rok przyniósł przyspieszenie na rynku sprzedaży aptecznej, co ma związek z niską bazą z poprzedniego roku. 2015 rok to także okres, w którym po raz pierwszy od wielu lat odnotowano dobrą sprzedaż leków Rx, którym udało się odnieść lepsze wyniki niż produktom OTC (sprzedaż leków refundowanych wzrosła o 7%, a produktów OTC – tylko 2%). Czym było to spowodowane? Odpowiedzialność za taki obrót spraw ponoszą wprowadzenie na rynek nowych produktów, a także poszerzenie list leków refundowanych (np. w lipcu 2015 r. dodano cząsteczkę innowacyjną), co nie zdarza się często.

Jest jednak mało prawdopodobne aby trend wysokiej dynamiki sprzedaży leków refundowanych utrzymał się długo - na jesień Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało bowiem dalsze naciski na zmniejszenie cen leków wśród producentów – o 85% dla leków innowacyjnych i o 40% dla generycznych.

W pierwszej części prognozowanego okresu (lata 2016-2018) wzrost gospodarczy ustabilizuje się na relatywnie wysokim poziomie (3,4-3,6%), napędzany głównie przez silną konsumpcję gospodarstw domowych i stabilnie rosnące inwestycje, co przyczyni się wydatnie do wzrostu wartości rynku sprzedaży aptecznej leków w Polsce.

Jednocześnie w okresie 2019-2021 oczekuje się spowolnienia gospodarczego, spowodowanego głównie przez malejącą liczbą osób aktywnych zawodowo (negatywny wpływ na konsumpcję) oraz stopniowo domykającą się unijną perspektywą budżetową na lata 2014-2020 (ujemne oddziaływanie na inwestycje), co spowoduje spowolnienie dynamiki rynku do 4,4-4,7%.

Prognozy rozwoju rynku sprzedaży aptecznej w Polsce

W nadchodzących latach dynamika rynku sprzedaży aptecznej będzie wyhamowywać


Leki na układ krwiotwórczy liderem wzrostu


Największymi kategoriami terapeutycznymi na rynku aptecznym w Polsce w 2015 r. były leki stosowane w schorzeniach przewodu pokarmowego i metabolicznych oraz leki stosowane w chorobach układu sercowo-naczyniowego. Pomimo dużej zapadalności na choroby układu pokarmowego i układu krążenia (w 2014 r. z ich tytułu hospitalizowanych w Polsce było 1,8 mln osób, według danych Państwowego Zakładu Higieny), dynamika wzrostu tych kategorii w 2015 r. była stosunkowo niska, co wynika m.in. z wysokiego nasycenia tych kategorii. Z tego również powodu, kategorie te będą osiągały stosunkowo niskie wzrosty w latach 2016-2021. Najszybciej rozwijającymi się kategoriami w prognozowanym okresie będą natomiast leki z kategorii „krew i układ krwiotwórczy” oraz „leki hormonalne do stosowania wewnętrznego / endokrynologiczne”.

Bezpłatne leki dla seniorów i nowe zasady refundacji leków sierocych


W najbliższym czasie w Polsce może wejść w życie szereg zmian prawnych, dotyczących zarówno sektora farmaceutycznego i ochrony zdrowia. Ogółem, w lutym 2016 r. w MZ trwały prace na projektami 21 ustaw.

Jeszcze w 2016 r. (we wrześniu) ma wejść w życie program bezpłatnych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych dla osób po 75. roku życia. Na liście bezpłatnych produktów mają znaleźć się m.in. leki krążeniowe, leki diuretyczne oraz leki stosowane w chorobach reumatycznych. Bezpłatne mają być również opatrunki i paski stosowane przez osoby chore na cukrzycę. Wydatki Ministerstwa Zdrowia na program mają wynieść 564 mln zł w 2017 r.

Od stycznia 2017 r. rozszerzony, o szczepienie na pneumokoki, ma zostać kalendarz obowiązkowych szczepień ochronnych. Szczepienie będzie refundowane dla dzieci w wieku od 2 miesięcy do 19 lat, urodzonych po 31 grudnia 2016 r. (około 370 tys. dzieci rocznie). Również na początku 2017 r. ma zostać wdrożony Narodowy Plan Chorób Rzadkich. Jedną ze zmian będą nowe zasady refundacji leków sierocych – stosowane ma być podejście egalitarne tzn. że przy składaniu wniosku refundacyjnego zamiast analizy ekonomicznej producenci będą zobowiązani do przedstawienia uzasadnienia ceny.

Ministerstwo Zdrowia zapowiada również ustawę o odwróceniu komercjalizacji SP ZOZ, ustawę o badaniach klinicznych (a także wdrożenie rozporządzenia Komisji Europejskiej dotyczącego jednolitej procedury uzyskiwania pozwolenia na badania kliniczne we wszystkich krajach UE), likwidację Narodowego Funduszu Zdrowia oraz reformę podstawowej opieki zdrowotnej.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: sprzedaż leków, apteki, rynek farmaceuczny

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: