GUS: koniunktura gospodarcza VI 2006
2006-06-23 13:05
Przeczytaj także: GUS: koniunktura gospodarcza V 2006
W czerwcu ogólna koniunktura w budownictwie oceniana jest korzystniej niż w maju i lepiej niż w analogicznym miesiącu ostatnich sześciu lat. Na poprawę tę wpływają optymistyczne, lepsze niż przed miesiącem, oceny bieżącego portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej i sytuacji finansowej przedsiębiorstw. W najbliższych miesiącach oczekiwany jest dalszy, znaczący wzrost portfela zamówień i produkcji oraz poprawa sytuacji finansowej przedsiębiorstw budowlanych.Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym oceniany jest w czerwcu negatywnie, nieznacznie gorzej niż w maju, chociaż lepiej niż w analogicznym miesiącu ostatnich sześciu lat. Wpływa na to przewidywane na najbliższe miesiące ograniczenie sprzedaży. Oceny bieżącej sprzedaży są nadal korzystne, zbliżone do formułowanych przed miesiącem. Obecna i przyszła sytuacja finansowa przedsiębiorstw jest nadal uznawana za niezadowalającą.
Spośród badanych grup jednostek usługowych najkorzystniejsze oceny koniunktury sygnalizują w czerwcu firmy z sekcji pośrednictwo finansowe. Oceny te są zbliżone do odnotowywanych w maju i bardziej optymistyczne niż w analogicznym miesiącu ubiegłych trzech lat. Negatywnie, gorzej niż w poprzednim miesiącu oceniają koniunkturę jedynie jednostki z sekcji edukacja oraz ochrona zdrowia i opieka społeczna. W pozostałych obszarach działalności usługowej koniunktura jest oceniana pozytywnie, ale gorzej niż w maju.
1. Przetwórstwo przemysłowe
W czerwcu ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na poziomie plus 16 (w maju - plus 17). Poprawę koniunktury sygnalizuje 28% badanych przedsiębiorstw, jej pogorszenie - 12% (w maju odpowiednio: 30% i 13%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
Bieżący portfel zamówień (zarówno krajowy jak i zagraniczny) jest oceniany optymistycznie, lepiej niż w ubiegłym miesiącu. Wpływa to na zwiększenie bieżącej produkcji. W najbliższych miesiącach przedsiębiorcy oczekują rozszerzenia portfela zamówień i produkcji, jednak w skali mniejszej niż wskazywały prognozy sprzed miesiąca. Stan zapasów wyrobów gotowych nieznacznie przekracza poziom uznawany przez przedsiębiorców za wystarczający. Utrzymują się opóźnienia w ściąganiu należności od kontrahentów, co powoduje, że przedsiębiorstwa napotykają trudności przy bieżącym regulowaniu zobowiązań finansowych. W najbliższych miesiącach przewiduje się poprawę sytuacji finansowej przedsiębiorstw, w stopniu zbliżonym do przewidywanej przed miesiącem. Liczba zatrudnionych pracowników może nieznacznie wzrosnąć. Spodziewany jest też wzrost cen wyrobów gotowych, nieco większy niż prognozowano w maju.
Na ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym składa się zróżnicowana sytuacja w poszczególnych jego działach. W czerwcu najlepiej oceniają koniunkturę producenci: wyrobów chemicznych (plus 32 - spadek o 3 punkty), masy włóknistej, papieru oraz wyrobów z papieru (plus 30 - wzrost o 6 punktów), wyrobów z pozostałych surowców niemetalicznych (plus 27 - wzrost o 1 punkt), metalowych wyrobów gotowych (plus 22 - wzrost o 1 punkt), pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (plus 21 - spadek o 5 punktów), artykułów spożywczych, napojów i wyrobów tytoniowych (plus 19 - wzrost o 4 punkty), metali (plus 19 - wzrost o 9 punktów), maszyn i urządzeń (plus 18 - wzrost o 2 punkty), instrumentów medycznych, precyzyjnych i optycznych (plus 18 - spadek o 7 punktów). Negatywne oceny formułują jedynie producenci odzieży i wyrobów futrzarskich (minus 7 - utrzymała się wartość z poprzedniego miesiąca).
Producenci wyrobów chemicznych oceniają klimat koniunktury optymistycznie, choć nieco ostrożniej niż w maju. Bieżące oceny portfela zamówień i produkcji są mniej korzystne niż przed miesiącem. Wzrost przyszłego portfela zamówień i produkcji może być też mniejszy niż prognozowano w ubiegłym miesiącu. Zapasy wyrobów gotowych kształtują się w czerwcu na poziomie nieco niższym od uważanego za wystarczający. Mimo utrzymujących się opóźnień w ściąganiu należności od kontrahentów, producenci nie zgłaszają trudności przy regulowaniu swoich bieżących zobowiązań. Prognozy dotyczące sytuacji finansowej są optymistyczne i lepsze od przewidywań z maja. Dyrektorzy zamierzają nieznacznie zmniejszyć dotychczasową skalę zatrudnienia. Wzrost cen wyrobów chemicznych może być nieco większy od przewidywań sprzed miesiąca.
W przedsiębiorstwach produkujących artykuły spożywcze, napoje i wyroby tytoniowe koniunktura oceniana jest pozytywnie, lepiej niż w maju. Wzrost bieżącego portfela zamówień i produkcji jest większy od odnotowanego w ubiegłym miesiącu. Odpowiednie przewidywania są także korzystne. Stan zapasów artykułów spożywczych, napojów i wyrobów tytoniowych nieznacznie przekracza poziom uznawany za wystarczający. Producenci odczuwają niewielkie trudności zarówno w ściąganiu należności od kontrahentów jak i przy regulowaniu swoich bieżących zobowiązań finansowych. W najbliższych trzech miesiącach przewidywana jest poprawa sytuacji finansowej przedsiębiorstw. Dyrektorzy zamierzają nieznacznie zwiększyć liczbę zatrudnionych pracowników. Ceny artykułów spożywczych, napojów i wyrobów tytoniowych mogą wzrosnąć w stopniu nieco większym niż wskazywała prognoza sprzed miesiąca.
![Koniunktura gospodarcza w I 2025 [© Freepik] Koniunktura gospodarcza w I 2025](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/koniunktura-gospodarcza/Koniunktura-gospodarcza-w-I-2025-264455-150x100crop.jpg)
oprac. : Joanna Kujawa / eGospodarka.pl