Wielka Gra, Teleranek, Pegaz: wielkie powroty oczami internautów
2016-03-11 12:41
Logo Sondy i Pegaza © fot. mat. prasowe
Nastał czas wielkich powrotów. Na ring wrócił dawno niewidziany Rocky Balboa, mieliśmy okazję doświadczyć gorączki premiery kolejnej części „Gwiezdnych wojen”, a nasza rodzima TVP zdecydowała o „odkurzeniu” części kultowych programów telewizyjnych. W ostatnim tygodniu swoją premierę miała „Sonda” oraz „Teleranek”. Ze starej szafy wygląda również „Randka w ciemno” i „Koło fortuny”. Czy przejdą test białej rękawiczki?
Przeczytaj także: Telewizja bez kobiet, debata publiczna to męska rzecz?
Powróćmy jak za dawnych lat
Internauci z ogromnym sentymentem oraz tęsknotą (i zapewne z łezką w oku) zaczęli wypowiadać się na temat programów sprzed lat. Tylko od 11.02.2016 do 9.03.2016 roku na ten temat pojawiło się ponad 1700 wzmianek na portalach internetowych oraz w social mediach, które mogły zostać wyświetlone nawet przez 4,5 mln osób. Kiedyś programy łączyły pokolenia rodziców, dzieci, wnuków i dziadków, wywoływały różne skojarzenia – te dobre i te nieco mniej przyjemne, kiedy to np. przerwano emisję „Teleranka” na skutek stanu wojennego. A przy okazji? Edukowały, wychowywały i mówiły co w trawie piszczy – ewentualnie, pozostając w klimacie, co w kurniku pieje. Teraz takim źródłem stał się internet – oczywiście jeśli chodzi o informowanie. Edukowaniem i wychowaniem lepiej, żeby zajęli się w takiej sytuacji rodzice.
Za moich czasów
Najpopularniejszym teleturniejem okresu PRL-u była „Wielka Gra”, która gromadziła przed telewizorami rzesze fanów. Rywalizacja pomiędzy uczestnikami wzbudzała tyle emocji, co obecnie walka między blogerkami o liczbę lajków na Facebooku czy followersów na Instagramie. Tam rywalizowano na wiedzę, teraz wydaje się to ciężkie do pojęcia. Chociaż cały czas na straży poziomu IQ Polaków stoi sławny program „Jeden z dziesięciu”, ewentualnie „Familiada”, skąd możemy się dodatkowo dowiedzieć zagadnień z cyklu science-fiction, że np. „więcej niż jedno zwierzę to lama”. Trochę wiedzy, trochę zabawy, dla każdego coś dobrego.
Cała Polska oglądała poszczególne rozgrywki uczestników Wielkiej Gry, kibicowała i ceniła jego wartość merytoryczną ze względu na przekazywane informacje z wielu specjalistycznych dziedzin, ale również elementy rywalizacji czy ryzyka. Mimo że program nie gości już na antenie od 2006 wciąż wzbudza duże zainteresowanie. To właśnie o tym teleturnieju pojawiło się najwięcej publikacji.
fot. IMM
Powrót kultowych programów
Program wciąż żywy w pamięci widzów, którzy mieli okazję jeszcze go oglądać, ale często wspominany także przez użytkowników social mediów, którzy memują go na potęgę, śmiejąc się, że był to program dla typowych – jak mawiają w naszych czasach - nerdów czy geeków. Ale w ramach nauki dystansu – nie bierzmy tego do siebie.
fot. KOMIXY.pl
Wielka Gra - memy
Drugie miejsce pod kątem popularności przypadło „Telerankowi”. Metamorfozę niczym z programu „Pimp my ride” przeszedł sam kogut. Z rozbrykanego, pędzącego i nieopierzonego dzieciaka, stał się statecznym i dojrzałym mężczyzną.
O programie dla dzieci i młodzieży dyskutowano najczęściej na Twitterze (48% wpisów), Facebooku (45%) oraz na forach internetowych (7 %).Reakcje na temat pierwszego odcinka wyemitowanego w TVP były podzielone. „Anyway, mnie sie akurat ten nowy teleranek podobał. I nie, nie głosowałem na PiS (suprise). Założenie jest proste: kilka reportaży, które mogą zaciekawić dzieciaki w pozytywny sposób.(…)”, chociaż pojawiały się też głosy przeciwne. „Moim skromnym zdaniem odgrzewanie tego kotleta nic nie poprawi i nie przyciągnie młodych ludzi - szczególnie gdy będzie realizowany na tak niskim poziomie jak ten pierwszy odcinek.” – komentowali internauci w dyskusji na wykop.pl.
Zapowiedź powrotu kultowych programów z czasów PRL-u wywołało lawinę komentarzy w sieci.
fot. IMM
Kogut z Teleranka
Przeczytaj także:
Wiadomości TVP 1 nie dla kobiet? Gdzie jest równouprawnienie?
oprac. : eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
Wielka Gra, Randka w ciemno, Koło fortuny, Teleranek, TVP, monitoring mediów, ramówka TVP, Jacek Kurski
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)