Zrównoważona gospodarka odpadami w firmie to priorytet
2016-04-14 12:36
Przeczytaj także: Produkujemy mniej śmieci niż Skandynawia, ale recykling kuleje
Optymalizacja ze względów środowiskowych
Na decyzję o optymalizacji procesu gospodarowania odpadami w średnich przedsiębiorstwach szczególny wpływ mają wymogi ustawodawcze oraz względy środowiskowe, które uzyskały po ok. 1/3 odpowiedzi. W przypadku dużych firm zdecydowanie wyróżnione zostały względy środowiskowe (54 proc. odp.), podczas gdy na wymogi ustawodawcze wskazało 14 proc. badanych. Jak wynika z badania, pozytywny bilans finansowy gospodarki odpadami oraz polityka wewnętrzna firmy odgrywają niewielką rolę zarówno w przypadku średnich jak i dużych przedsiębiorstw. Wyraźna różnica w podejściu dużych firm do znaczenia wymogów ustawodawczych wynika z częstszego, niż ma to miejsce w przypadku średnich przedsiębiorstw, zlecania raportowania środowiskowego firmom zewnętrznym.
Tak, dla zwiększenia poziomu recyklingu
Podniesienie efektywności gospodarowania odpadami znalazło się na liście priorytetów u 59 proc. firm. Jak się okazuje, większość przedsiębiorstw jest skłonnych dostosować używane w produkcji materiały lub świadczone przez siebie usługi, aby zwiększyć poziom recyklingu. Dotyczy to 74 proc. średnich i aż 90 proc. dużych firm. Co więcej – gotowość rozważenia poniesienia dodatkowych kosztów inwestycyjnych wyłącznie w celu maksymalizacji wskaźnika recyklingu deklaruje 45 proc. średnich oraz aż 68 proc. dużych przedsiębiorstw.
– Zdecydowana większość firm dostrzega wartość, jaką daje recykling i jest otwarta na dostosowywanie swoich produktów oraz usług, aby zwiększać jego poziom. Pokazuje to gotowość przedsiębiorców do wdrażania rozwiązań związanych z projektowaniem dla recyklingu czy innych sposobów bezpośrednio przekładających się na wyodrębnienie większej liczby materiałów. Recykling pozwala na ponowne wykorzystanie odpadów oraz daje im nowe życie w kolejnych produktach – komentuje ekspert Stena Recycling.
Jak wynika z badania, politykę „zero odpadów na składowiska” prowadzi 30 proc. średnich oraz 38 proc. dużych przedsiębiorstw. Z kolei dla 2/3 przedstawicieli wszystkich przebadanych firm duże lub bardzo duże znaczenie ma stosowanie przez odbiorców odpadów rozwiązań technologicznych ograniczających zanieczyszczenia środowiska.
– Rosnące wymagania przedsiębiorców zobowiązują firmy zajmujące się odbiorem oraz zagospodarowaniem odpadów do stosowania rozwiązań przyjaznych środowisku i społeczeństwu – mówi Piotr Bruździak. – Duża waga jaką przedsiębiorcy przywiązują do odpowiedzialnego gospodarowania odpadami zarówno względem siebie jak i firm, z którymi współpracują, jest punktem wyjścia do wspólnego tworzenia wartości dodanej, zarówno dla środowiska, społeczeństwa jak i biznesu – dodaje.
Informacje o badaniu
Badanie zrealizowano przez PBS na zlecenie Stena Recycling techniką CATI oraz CAWI, w styczniu 2016 r. Przeprowadzono je na próbie 330 firm: 280 średnich i 50 dużych. Powyżej przedstawione zostały wyniki pierwszej części badania pt. Odpowiedzialne gospodarowanie odpadami i potencjalne inwestycje. Druga część pt. Potrzeby, oczekiwania i obawy firm wytwarzających odpady ukaże się w maju.
Przeczytaj także:
Odpady niebezpieczne: zagrożenie czy cenne surowce?
![Odpady niebezpieczne: zagrożenie czy cenne surowce? [© prostooleh na Freepik] Odpady niebezpieczne: zagrożenie czy cenne surowce?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/odpady/Odpady-niebezpieczne-zagrozenie-czy-cenne-surowce-261446-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
gospodarka odpadami, recykling, gospodarowanie odpadami, zrównoważona działalność
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)