eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacjeRówni w zdrowiu i w chorobie. Wywiad z Konstantym Radziwiłłem, ministrem zdrowia

Równi w zdrowiu i w chorobie. Wywiad z Konstantym Radziwiłłem, ministrem zdrowia

2016-05-20 10:24

Przeczytaj także: Służba zdrowia: czy i jak można ją uratować?


Jaki następny krok po darmowych lekach dla 75+?
Wiele projektów jest przedmiotem prac w Ministerstwie Zdrowia. Jeżeli chodzi o krok dalej w zakresie leków, to trwają prace nad dokumentem „Polityka lekowa Rzeczypospolitej Polskiej”. Będzie to dokument ramowy, zawierający najważniejsze postulaty do realizacji w ramach szeroko pojętej polityki lekowej. Nie można uznać, że obowiązujące obecnie ustawa refundacyjna i Prawo farmaceutyczne zawierają wystarczające mechanizmy regulujące tę dziedzinę.

Trwają też zaawansowane prace nad porządkowaniem stanu prawnego dotyczącego własności szpitali. Roboczo tę ustawę nazywamy dekomercjalizującą, chociaż wprost ona nie dekomercjalizuje ani nie nacjonalizuje placówek. Przedmiotem prac w zakresie tego rozwiązania prawnego jest wyeliminowanie mechanizmu polegającego na pozbywaniu się odpowiedzialności przez jednostki samorządu za szpitale, głównie szpitale powiatowe, poprzez ich komercjalizowanie, ewentualnie prywatyzowanie. Należy zatrzymać w tego typu placówkach sprzedaż większościowego pakietu akcji lub udziałów.


A co ze szpitalami, które za poprzedniego rządu zostały przekształcone w spółki prawa handlowego?
W takiej sytuacji spółka prawa handlowego musi pozostać podmiotem, który ma charakter publiczny. Nawet jeżeli będzie prywatyzowana, to większościowy pakiet udziałów musi pozostać w rękach władz samorządu. Dodatkowo wprowadzimy zasadę, że ewentualny zysk takiej spółki musi być przeznaczony wyłącznie na jej działalność podstawową, reinwestowany.

Czyli brak dywidendy dla udziałowców lub akcjonariuszy?
Chcę przekazać czytelny sygnał dla zarządzających szpitalami w Polsce – te placówki mają przede wszystkim realizować misję na rzecz pacjentów, a nie pracować na rzecz dodatniego wyniku finansowego, zysku. Zarządzających szpitalami trzeba uwolnić od zobligowania do robienia wszystkiego, często kosztem pacjentów, by tylko wypracować zysk. Szpital nie jest zwykłym przedsiębiorstwem, ale to też nie znaczy, że ma być zarządzany niegospodarnie. Samorząd terytorialny, który jest właścicielem danego szpitala, ma tak gospodarować środkami, aby zapewnić bezpieczeństwo zdrowotne pacjentom. Nie może być tak, że w razie kłopotów finansowych szpitala, pierwszym rozwiązaniem jest jego prywatyzacja.

Czy Ministerstwo Zdrowia ma receptę na dobrze funkcjonujący szpital?
Nie ma jednej recepty na to, aby całkowicie zapobiegać ujemnym wynikom finansowym szpitali. Ale są takie szpitale, które w formule państwowej dają sobie radę, mimo że mają nierentowne oddziały np. psychiatrię, a nie jedynie dochodową kardiologię czy ortopedię. W pierwszej kolejności należy zadać pytanie, czy długi nie wynikają przede wszystkim z niegospodarności i przeinwestowania.

Podobno na nowych inwestycjach zyskują pacjenci?
Jak już wspomniałem, w Stanach Zjednoczonych, najbardziej liberalnych pod względem gospodarki, obwiązują w służbie zdrowia zdrowe zasady – inwestycje są możliwe tylko wtedy, gdy mają uzasadnienie w tzw. mapie potrzeb zdrowotnych. Mamy w Ministerstwie przygotowane już dwie mapy zdrowotne: z zakresu onkologii i kardiologii.

Nie jest to rezultat lobby lekarskiego – onkologicznego i kardiologicznego?
Metodologia, według której powstają mapy, jest tak skonstruowana, by maksymalnie ograniczać możliwości lobbowania. Używane są kryteria, które będą pozwalały na ocenę, czy dana inwestycja w określonej placówce jest potrzebna, jaki będzie jej wpływ na istniejącą infrastrukturę. Na razie będzie to dotyczyło wszelkich inwestycji ze środków publicznych i europejskich, ale chciałbym, aby ta zasada docelowo była stosowana też przy kontraktowaniu świadczeń medycznych.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: