eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyJaka przyszłość czeka Linuksa?

Jaka przyszłość czeka Linuksa?

2006-02-13 13:00

Obecnie, kiedy już wiele firm zaakceptowało Linuksa w aplikacjach do obsługi serwera, pojawia się pytanie - co dalej? Badanie przeprowadzone przez "Information Week" w grupie 354 specjalistów w dziedzinie technologii biznesowej wykazało, że wielu z nich rozszerza zastosowanie oprogramowania "open source" na nowe obszary aplikacji, a nawet na komputery osobiste. Niskie koszty Linuksa są nadal ważnym czynnikiem decydującym o wyborze tego oprogramowania, wydajność i niezawodność systemu operacyjnego są uważane za plusy. Minusem jest niewątpliwie brak kompatybilności z produktami Microsoft i nieznajomość Linuksa wśród informatyków.

Przeczytaj także: Urodzaj na SUSE Linux

Obecnie prawie 60 proc. badanych używa Linuksa i innych darmowych programów na serwerach (rok temu korzystało z nich 49 proc. badanych). Natomiast 35 proc. używa darmowego oprogramowania na komputerach osobistych, 18 proc. takie oprogramowanie testuje, a 10 proc. planuje je wypróbować w tym roku. Ale badanie wykazało także, że Linux nie jest chętnie instalowany na komputerach osobistych. Nawet wśród tych, którzy planują zainstalować Linuksa, tylko 12 proc. uruchomi ten system. 55 proc. wybierze Windows XP, a 21 proc. Windows NT lub 2000.

Według firmy badawczej Gartner tylko 1,5 proc. komputerów na świecie używa Linuksa, liczba ta może wzrosnąć do 2 proc. w roku 2009.

Badani wskazali na ograniczony wybór aplikacji desktopowych w systemie Linux i na brak ich współdziałania z systemem Windows. Pytani na jakie problemy natrafiali instalując system Linux, badani wskazywali na brak kompatybilności z używanym oprogramowaniem – odpowiedziało tak aż 54 proc. ankietowanych. Zdaniem ekspertów, jeśli Linux umożliwi uruchamianie aplikacji Windows, to firmy częściej będą z niego korzystać. Problem dotyczy zwłaszcza Stanów Zjednoczonych, gdzie Windows jest wiodącym systemem operacyjnym.

Ankietowani wskazywali także na inne problemy związane z instalowaniem Linuksa, takie jak: mnogość edycji Linuksa, brak wystarczającej dokumentacji na jego temat, a co za tym idzie - niedostateczną wiedzę na temat tego oprogramowania wśród informatyków. Na problemy związane z instalowaniem Linuksa wskazało 75 proc. firm używających Linuksa jako serwera i 85 proc. użytkujących system Linux na komputerach osobistych.

Mimo to wielu badanych uważa, że warto zainstalować Linuksa. Zdaniem 73 proc. ankietowanych przemawiają za tym stosunkowo niskie koszty oraz brak opłaty licencyjnej. 58 proc. ankietowanych jest zdania, że całkowity koszt zainstalowania systemu Linux jest mniejszy niż koszt Windows XP. 15 proc. uważa, że Linux jest bardziej kosztowny niż Windows, a 27 proc uważa, że koszty ich użytkowania są takie same.

Korzystając z darmowego oprogramowania takiego jak Linux musimy pamiętać, że ponosimy koszty utrzymania systemu i wsparcia technicznego. Potrzebujemy specjalistów, którzy będą wiedzieli jak wdrażać, usuwać błędy i naprawiać powiązane z Linuxem produkty. Można przyjąć, że około 60 proc. kosztów posiadania jakiegokolwiek systemu informatycznego to koszty związane z utrzymaniem systemu, a mniej niż 30 proc. to koszt sprzętu i oprogramowania.

Badania przeprowadzone przez Information Week wykazały także, że procesy wytoczone przeciwko koncernom Daimler czy IBM, oskarżonym o bezprawne użycie kodu Unixa w Linuxie, nie mają większego wpływu na decyzje dotyczące stosowania darmowego oprogramowania. Twierdzi tak aż dwie trzecie badanych. Tylko 9 proc. przyznało, że z powodu tych procesów odłożyło lub całkowicie zrezygnowało z wdrożenia darmowego oprogramowania.

oprac. : Marta Kamińska / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: Linux, przyszłość Linuksa, open source
Internauci o Walentynkach

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: