Wakacje 2016: w TUI Poland sporo taniej niż rok temu
2016-05-25 10:30
Przeczytaj także: Wakacje 2016: biura podróży w strachu?
fot. mat. prasowe
Obrót Grupy Kapitałowej Travelplanet.pl
Ponad 8-procentowy wzrost wolumenu sprzedaży w minionym kwartale jest wynikiem o wiele lepszym od tego,co udało się osiągnąć całemu rynkowii
Wynika niego, że dynamika wolumenu sprzedaży w minionym kwartale wyniosła + 8,2 procent, która nawet zakładając pewien wzrost cen wynikający z większego tej zimy udziału egzotyki, jest wynikiem daleko lepszym od rynku jako całości. Potwierdza on opisywany już kilkakrotnie trend zyskiwania przewagi w dynamice sprzedaży przez sieci placówek firmowych i dużych multiagentów nad biurami agencyjnymi. O ile agentów z mniejszych miejscowości Polski B zacznie w sprzedaży już niebawem wspierać program 500+, to w większych miastach ich biznes staje się niestety coraz trudniejszy. Do tej problematyki wrócimy niebawem w innym materiale.
4. Thomas Cook mocno wystraszył inwestorów
Raport za pierwsze półrocze swojego roku obrotowego (październik 2015 - marzec 2016) przedstawił również Thomas Cook. Tym razem nie obyło się bez dużych emocji. Wprawdzie prezes zarządu Peter Fankhauser w przygotowanym materiale stwierdzał, że Thomas Cook w ostatnich 6 miesiącach zrobił istotny postęp, ale rynek miał na ten temat zupełnie inny pogląd. W okresie zaledwie 7 minut kurs jego akcji spadł o ponad 15 procent, a w dalszej części dnia jeszcze pogłębił spadki. Obecnie (koniec sesji w piątek) był on o 50 procent niższy od kursu sprzed roku, podczas gdy kurs akcji koncernu TUI jest niższy o 11,3 procent, a naszego giełdowego Rainbowa nawet o 20 procent wyższy. Do omówienia wyników Cooka i do tego, co mogło aż tak wystraszyć inwestorów powrócimy w odrębnym materiale przy okazji porównania półrocznych raportów tej spółki i TUI Group.
fot. mat. prasowe
Notowania Thomas Cook Group
Wystarczyło 7 minut, aby kurs akcji Thomas Cook Group spadł o ponad 15 procent
III. Istotne kwestie z zakresu cen turystycznych imprez.
1. Zestawienie bazuje na cenach dla wylotów w okresie 01-07 sierpnia 2016 r zebranych w dniu 20 maja. W okresie listopad-grudzień 2015 zmiany cen były bardzo niewielkie i wynosiły po kilka złotych. W styczniu były już nieco większe, a jeszcze większe tradycyjnie nastąpiły na przełomie stycznia i lutego, gdy średnia cena wzrosła o 68 złotych. W kolejnych tygodniach mieliśmy różnokierunkowe wahania cen, najpierw spadki o 35 i 11 złotych, później wzrosty o 14 i 24 złote, następnie spadki o 6, 1 i 48 złotych, wzrosty o 44 i 17 złotych oraz kolejne niewielkie spadki o 2 i 5 złotych. W ostatnim tygodniu kwietnia wystąpił istotniejszy wzrost średnich cen, który wyniósł 32 złote – i jak zaznaczaliśmy w poprzednim materiale – był to wstęp do jeszcze większych przedsezonowych zwyżek materializujących się zwykle po majówkach każdego roku. W istocie ceny wzrosły wtedy bardzo mocno, bo średnio aż o 112 złotych, ale był to wzrost wyraźnie przereagowany, bowiem po nim średnia cena spadła i to aż o 40 złotych.
W minionym tygodniu ceny wzrosły o średnio 8 złotych, a największe zwyżki cen wystąpiły na Cyprze, w Tunezji i w Maroku – o odpowiednio 180, 56 i 53 złote, przy czym warto zauważyć, że tydzień wcześniej Cypr i Maroko zdecydowanie potaniały, co może kolejny już raz świadczy o tym, że ceny tych kierunków wykazują stosunkowo duże wahania. Skala zwyżek była nieco mniejsza, a najistotniejsze z nich miały miejsce na Fuerteventurze – o 101 złotych oraz na Chalkidiki i w Portugalii – o 36 i 31 złotych.
fot. mat. prasowe
Średnie ceny imprez turystycznych i ich zmiany vs 7 dni wcześniej
W ciągu tygodnia najbardziej podrożał Cypr
2. Badanie średniej ceny first minute lata 2016 wobec cen sprzed roku wskazuje, że w rezultacie jej ostatniego niedużego wzrostu znalazła się ona po raz drugi w tym roku powyżej poziomu z ubiegłego sezonu, chociaż tym razem zaledwie o 8 złotych. Poprzednio średnie ceny były niższe o 4 złote, przed dwoma tygodniami wyższe o 68 złotych, a wcześniej niższe o 24, 20, 28, 39, 61, 68, 43, 21, 3, zero, 15, 7, 12, 72, 65, 62 i 44 złote.
fot. mat. prasowe
Zmiany średnich cen vs poprzedni rok
Największy spadek cen względem minionego roku odnotowała Turcja
Spośród dużych kierunków pozycję lidera wzrostów cen wycieczek drugi tydzień z rzędu zajmuje Bułgaria droższa teraz wobec średniej sprzed roku o 147 złotych (poprzednio była droższa o 144, 129, 38, 66, 89, 69, 25, 25 i 23 złote, a wcześniej tańsza nawet o kilkadziesiąt złotych). Bułgaria stała się liderem wzrostów po tym jak przed tygodniem ceny Grecji i Kanarów zanotowały dość istotne spadki.
![Wakacje 2016: turystyka musi walczyć z innymi branżami [© BillionPhotos.com - Fotolia.com] Wakacje 2016: turystyka musi walczyć z innymi branżami](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/turystyka-zagraniczna/Wakacje-2016-turystyka-musi-walczyc-z-innymi-branzami-180644-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)