eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyInflacja I 2006

Inflacja I 2006

2006-02-16 01:07

W styczniu 2006 r. ceny towarów i usług konsumpcyjnych, według wstępnych danych, były wyższe niż w grudniu ub. roku o 0,2% oraz o 0,7% wyższe niż przed rokiem - podał Główny Urząd Statystyczny.

Przeczytaj także: Pandemia hamuje konsumpcję i rozpędza inflację

Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 0,4%. Więcej niż w grudniu ub. roku konsumenci płacili za warzywa i owoce. Podrożały również tłuszcze roślinne, mięso wołowe, artykuły w grupie "mleko sery i jaja" oraz ryby. Mniej niż przed miesiącem należało natomiast zapłacić za drób i mięso wieprzowe. Potaniały również wędliny, tłuszcze zwierzęce, mąka oraz cukier. Ceny napojów bezalkoholowych utrzymały się przeciętnie na poziomie zanotowanym miesiąc wcześniej.

W styczniu br. nastąpił nieznaczny wzrost cen napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych.

Mniej niż w grudniu ub. roku konsumenci płacili za obuwie i odzież.

Ceny towarów i usług w zakresie mieszkania wzrosły w styczniu br. o 1,3%. Więcej niż w grudniu ub. roku należało zapłacić za najem mieszkania. Zanotowano wzrost opłat za usługi kanalizacyjne, dostawę zimnej wody oraz wywóz śmieci. Podrożał gaz ziemny, energia elektryczna, ciepła woda i gaz ciekły. Zanotowano także nieznaczny wzrost cen towarów i usług w zakresie wyposażenia mieszkania i prowadzenia gospodarstwa domowego.

Wzrosły również opłaty dotyczące towarów i usług związanych ze zdrowiem.

Ceny w zakresie transportu były niższe niż w grudniu 2005 r. o 1,7%. Znacznie spadły ceny paliw do prywatnych środków transportu. Samochody osobowe sprzedawano również po cenach niższych niż miesiąc wcześniej. Droższe natomiast były usługi transportowe.

Odnotowano spadek cen towarów i usług związanych z rekreacją i kulturą, w tym zwłaszcza cen gazet i czasopism. Tańszy był także sprzęt audiowizualny, fotograficzny i informatyczny oraz turystyka zorganizowana. Podniesiono natomiast opłaty za radio i telewizję sieciową. Wzrosły również opłaty za radio i telewizję kablową.

Spośród innych towarów i usług, obniżono opłaty w zakresie ubezpieczeń.

Według NBP, w styczniu br. w porównaniu z miesiącem poprzednim nastąpił spadek kursu zarówno dolara amerykańskiego, jak i euro (odpowiednio o 2,8% oraz o 0,8%).
Przeczytaj także: Inflacja II 2015 Inflacja II 2015

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Rynek usług finansowych 2006

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: