Europa: wydarzenia tygodnia 22/2016
2016-06-05 10:06
Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 21/2016
- Według francuskiego urzędu statystycznego Insee, Produkt Krajowy Brutto Francji wzrósł w I kwartale 2016 r. o 0,6 proc. kw/kw. Warto przypomnieć, że w IV kw. Wzrost ten wyniósł 0,4 proc. kw/kw.
- Według Federalnego Urzędu Pracy majowa stopa bezrobocia w Niemczech wyniosła 6,1 proc. (wobec 6,2 proc. miesiąc wcześniej).
- W najbliższym miesiącu unijne życie polityczne będzie zdominowane oczekiwaniem na wyniki referendum w sprawie ewentualnego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Nic więc dziwnego, że w Brukseli są prowadzone wariantowe przygotowania, w zależności od werdyktu Brytyjczyków. O tej sprawie dyskutowali też ministrowie spraw zagranicznych sześciu krajów założycieli UE.
- Niepokoje społeczne we Francji związane ze zmianą reguł na rynku pracy (w tym także w transporcie lotniczym) spowodowały, że Francuska Generalna Dyrekcja Lotnictwa Cywilnego zaleciła liniom lotniczym tankowanie samolotów poza granicami kraju. Zalecono też , aby maszyny nabierały paliwo w ilości umożliwiającej lot w dwie strony.
- 2015 r. postawił pod znakiem zapytania jedno z kluczowych, unijnych rozwiązań – strefę Schengen, w tym między innymi unijną politykę azylową oraz stabilność granic zewnętrznych Unii. Niekontrolowany napływ uchodźców tak z Afryki (przez Morze Śródziemne), jak i z Bliskiego Wschodu (przez Turcję) naruszył obowiązujące w tym zakresie prawo. Dotąd do Europy w sposób niekontrolowany napłynęło ponad milion uchodźców. Sytuacja zmusiła także niektóre z państw członkowskich do wprowadzenia kontroli na granicach wewnętrznych Unii (tłumaczą to troską o własne bezpieczeństwo). Uzasadnione jest pytanie czy strefa Schengen w dotychczasowej formie prawnej przetrwa, jakie zmiany wprowadzi UE w tym zakresie.
- Na początku maja organizacja Greenpeace opublikowała poufne dokumenty z negocjacji nad porozumieniem TTIP. Wzbudziło to poważne niepokoje w gremiach eksperckich. Ugruntowuje się opinia, że planowana umowa przyczyni się do obniżenia obowiązujących w Unii norm bezpieczeństwa żywności i standardów środowiskowych. Także Francois Hollande oświadczył, że na obecnym etapie Francja jest przeciwna porozumieniu TTIP między UE a USA. Francuskie zastrzeżenia dotyczą rolnictwa, ale też kultury oraz wzajemności w dostępie do publicznych rynków. W tej sytuacji Szef Komisji Europejskiej J.C. Juncker zdecydował się zwróci się do przywódców państw UE, by na szczycie w Brukseli potwierdzili swoje poparcie dla negocjacji między Unią a USA w sprawie TTIP.
- Według FT w 2015 r. europejscy sojusznicy w NATO przeznaczyli na obronność ok.253 mld USD (wobec 618 mld USD przeznaczanych przez USA na ten cel). Gdyby wszystkie kraje przeznaczały na obronność uzgodnione 2 proc. PKB, to kraje europejskie powinny rocznie dopłacać 100 mld dolarów. Obecne wydatki średnio wynoszą ok. 1,4 proc. PKB. Warto dodać, że wydatki te spadają od 2008 roku (wówczas kraje europejskie przeznaczały na obronność średnio 1,7 proc. ich PKB.). Warto dodać, że w latach 1985-1989 europejscy członkowie NATO przeznaczali na ten cel średnio 3,1 proc. PKB.
- Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker poinformował, że uda się 16 czerwca do Rosji na forum ekonomiczne do Petersburga. Przewiduje się, że przedstawi on spojrzenie Unii Europejskiej na obecny stan relacji między UE a Rosją. Nie jest wykluczone, że dojdzie do spotkania z prezydentem Putinem.
- Afera zapoczątkowana opublikowaniem listy osób i firm uciekających od płacenia podatków (a opublikowana w Panama Papers) wpłynęła także na prace Parlamentu Europejskiego. Wiele wskazuje na to, że w PE powstanie specjalna komisja śledcza, by zbadać luki w europejskich systemach podatkowych i przygotować rozwiązania, które umożliwią skuteczniejszą walkę z unikaniem płacenia podatków i zapobiegną kolejnym skandalom. Konferencja Przewodniczących Parlamentu Europejskiego (przewodniczący PE i szefowie ugrupowań politycznych) przygotowała konkretna propozycję rozwiązań w tym zakresie.
- Będzie fuzja giełd w Londynie i Frankfurcie. Analitycy szacują, że połączenie LSE z niemiecką giełdą Deutsche Boerse, pociągnie za sobą konieczność redukcji zatrudnienia nawet o 1250 osób.
- Rząd Rosji zagroził Unii Europejskiej przedłużeniem do końca 2017 roku embarga na żywność. Zostało ono wprowadzone w odpowiedzi na unijne sankcje będące reakcją na działania Rosji wobec Ukrainy. UE jest w trakcie wypracowywania stanowiska dot. przedłużenia sankcji.
- Szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier powiedział w Tallinie, że po ocenie postępów w procesie pokojowym na wschodzie Ukrainy możliwe będzie stopniowe znoszenie sankcji UE wobec Rosji. Zdaniem szefa Niemieckiego MSZ zasada "wszystko albo nic" jest błędem.
- W nadchodzących latach Niemcy będą stopniowo podnosiły wiek emerytalny do 67 lat. Eksperci są zdania, że jest to dopiero początek niezbędnych zmian. Według Instytutu Niemieckiej Gospodarki (IW) w przyszłości wiek emerytalny przesunie się do 73 lat. To warunek utrzymania się wysokość świadczeń i składek ustawowych ubezpieczeń emerytalnych.
- EBC oświadczył, że przez dłuższy czas będzie utrzymywał stopy procentowe na niskim poziomie i będzie kontynuował tzw. luzowanie ilościowe – QE (program drukowania euro będzie kontynuowany, a comiesięczny skup aktywów o wartości 80 mld euro będzie trwał przynajmniej do końca marca 2017 roku lub dłużej, jeśli będzie to konieczne). Po ostatniej decyzji podstawowa stopa procentowa EBC pozostanie na poziomie 0 procent. EBC skorygował też prognozę dotyczącą wzrostu PKB w strefie euro, który wyniesie 1,6 proc. a nie 1,4 proc. jak przewidywano wcześniej.
Komentarz do wydarzeń gospodarczych
BREXIT: CZY TO KONIEC PRACY?
Polacy rozważający emigrację najczęściej wskazują chęć wyjazdu do Niemiec (34%), Wielkiej Brytanii (18%) i Holandii (6%) – wynika z raportu Work Service „Migracje zarobkowe Polaków”. Wielka Brytania to drugi najpopularniejszy kierunek wyjazdów naszych rodaków za pracą. Co dla nich może oznaczać referendum?
- Sam Brexit nie ma wpływu na decyzje migracyjne naszych rodaków ponieważ płaca minimalna zostanie taka jaka jest, wynagrodzenia zostaną na tym samym poziomie, a my głównie po to tam jedziemy. Nie jest dla nas ważne czy paszport, który Polacy mogą dostać będzie miał loga UE. Istotne są dla nas wynagrodzenia i jakość życia – mówi newsrm.tv Krzysztof Inglot, pełnomocnik Zarządu Work Service S.A.
W związku z rozważanym przez Wielką Brytanię wyjściem z Unii Europejskiej, zapytano także Polaków o wpływ ograniczenia zasiłków socjalnych w Europie na ich decyzje o wyjeździe z kraju. Wyniki wskazują, że ta zmiana nie ma znaczącego wpływu na decyzję emigracyjne Polaków. 73% badanych twierdzi, że taka reforma nie zniechęci do wyjazdu. Warto jednak zauważyć, że dla 23% Polaków zmiany w zasiłkach mogą spowodować, że pozostaną w kraju. Szczególnie jest to widoczne wśród kobiet (28,7%), które w większym stopniu niż mężczyźni (19,4%) uzależniają decyzję o wyjeździe od zaplecza socjalnego.
Krzysztof Inglot, pełnomocnik Zarządu Work Service S.A.
Przeczytaj także:
Europa: wydarzenia tygodnia 49/2019
oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)