eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPołowa Polaków wyjeżdża na wakacje bez biura podróży

Połowa Polaków wyjeżdża na wakacje bez biura podróży

2016-06-21 10:34

Połowa Polaków wyjeżdża na wakacje bez biura podróży

Połowa Polaków wyjeżdża na wakacje bez biura podróży © Sunny studio - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Niemal połowa Polaków udających się na letni wypoczynek samodzielne dba o jego organizację. Na usługi biur podróży regularnie i często decyduje się zaledwie co piąty z nas. Zrealizowane na zlecenie BIG InfoMonitor i BIK badanie „Wyjazdy Polaków” dowodzi również naszej roztropności - okazuje się, że większość klientów jeszcze przed zakupem wycieczki weryfikuje wiarygodność touroperatorów.

Przeczytaj także: Wakacje 2016: kolejny cios w biura podróży

Zrealizowane przez Instytut ARC Rynek i Opinia badanie „Wyjazdy Polaków” dowodzi, że z usług touroperatorów zawsze korzysta 6 proc. polskich turystów, a 14 proc. robi to często. Sporadycznie do biur podróży udaje się 30 proc. z nas. Powyższe wnioski wynikają z odpowiedzi respondentów, którzy w minionym roku pozwolili sobie na dłuższy letni odpoczynek, a więc 59 proc. ankietowanych w wieku od 25 do 60 roku życia. Rezultaty badania okazują się zbieżne ze statystykami GUS - opracowanie dotyczące dochodów i warunków życia Polaków dowiodło, że aż 39,5 proc. gospodarstw domowych nie było stać nawet na jeden tydzień wakacji w ciągu roku.

Zważywszy, że oferta biur podróży niejednokrotnie jest droższa od kosztów urlopu organizowanego na własną rękę, nie może zaskakiwać fakt, iż grupa stałych klientów touroperatorów to zaledwie 20 proc. wyjeżdżających na urlopy.

Kto i skąd najczęściej wyjeżdża z biurem podróży


Kto najczęściej korzysta z biura podróży? Mężczyzna z wyższym wykształceniem w wieku co najmniej 45 lat, zarabiający od 5 tys. zł na rękę, z adresem w miejscowości liczącej co najmniej 25 tys. mieszkańców. Jak wynika z badania, na popularność usług biur podróży wpływają głównie wykształcenie, zarobki oraz wiek potencjalnych urlopowiczów. 45-60 latkowie zdecydowanie najczęściej podróżują z tour operatorami, regularnie lub często, z ich usług korzysta 23 proc. badanych w tej grupie wiekowej wobec przeciętnych wskazań 20 proc. Dla wyboru z biurem czy bez nie ma natomiast znaczenia fakt posiadania dzieci.

Kto nie korzysta z touroperatorów? W zdecydowanej większości na samodzielną organizację letniego wypoczynku zdają się ankietowani z gospodarstw, w których domownicy nie zarabiają więcej niż 2 tys. zł na rękę. Odsetek omijających biura podróży wynosi tu 62 proc. wobec średniej 47 proc. Podobnie jest w grupie osób z wykształceniem niższym i zawodowym, gdzie 61 proc. ankietowanych przygotowuje wyjazd własnymi siłami. Chętniej według swojego planu spędzają też wakacje osoby w wieku 25 - 34 lata – 53 proc., niż osoby w przedziale wiekowym 45-60 lat – 42 proc.

Co ciekawe, to mężczyźni bardziej skłaniają się ku pomoc biur podróży, panie są bardziej skore do samodzielnie przygotowanego wyjazdu – 50 proc. wskazań wobec 43 proc. odpowiedzi mężczyzn.

fot. mat. prasowe

Wyjazdy z biurem podróży

Z pomocą biur turystycznych regularnie i często podróżuje jedynie 20 proc.


Kupujący wycieczki, sprawdzają organizatora


Wśród powodów nie korzystania z usług biur podróży poza niewystarczającymi finansami i indywidualnym scenariuszem na wakacje może być również obawa o rzetelność touroperatora. Z tego powodu blisko 60 proc. kupujących wyjazdy w biurach podróży, dokładnie sprawdza informacje na jego temat, w ogóle nie robi tego jedyne 9 proc. Częściej mniejszą ostrożnością wykazują się mężczyźni (13 proc.) oraz osoby z niższym wykształceniem.

fot. mat. prasowe

Czy sprawdzałaś/eś biuro podróży w którym kupowałaś/eś wycieczkę?

6 na 10 respondentów zadało sobie trud, aby sprawdzić biuro podróży


Najbardziej popularnym narzędziem do sprawdzania biura podróży pozostaje internet, dla 77 proc. ankietowanych to najważniejsze źródło informacji. Równie chętnie korzystają z niego kobiety i mężczyźni. Prawie połowa szuka informacji o biurze u rodziny i znajomych. Na dalszych pozycjach znalazły się takie instytucje jak: Polska Izba Turystyki, Centralna Ewidencja Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych, czy Rejestr Dłużników Biura Informacji Gospodarczej. Tam informacji szuka najwyżej trzech na 10 ankietowanych.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: