Świadomość obywatelska u młodych internautów
2006-02-25 12:47
Surfowanie w sieci nie powoduje antyspołecznej postawy u młodych ludzi, jest wprost przeciwnie. Z amerykańskich badań wynika, że ponury nastolatek, który czai się w swoim pokoju wiele godzin surfując w Internecie, wcale nie jest antyspołeczny i zamknięty w sobie. W rzeczywistości buduje on swoje społeczne umiejętności i świadomość obywatelską.
Przeczytaj także: Portale społecznościowe źródłem informacji?
Chat roomy i panele dyskusyjne dalekie są od kreowania pokolenia indywidualistów i egocentryków, którzy stronią od kontaktów towarzyskich i zaangażowania w sprawy społeczne, czego obawia się wielu rodziców i nauczycieli. Kreują one między młodymi ludźmi nowego społecznego ducha i pomagają im rozwijać osobowość i zdobywać przyjaciół. Tak twierdzą amerykańscy naukowcy.Dwa badania społeczności internetowych sugerują, że Internet zastąpił centra handlowe i kluby dla młodych, i stał się miejscem, gdzie młodzi ludzie kształtują swoją tożsamość i poznają rówieśników. Stali użytkownicy chat roomów dla nastolatków wydają się być bardziej zaangażowani w swoje społeczności niż reszta ich grupy wiekowej, a ich internetowa tożsamość odgrywa ważną rolę w odnajdywaniu siebie w okresie dojrzewania – twierdzą badacze.
Chociaż młodzi ludzie spędzający długie godziny przed monitorami mogą być postrzegani przez swoje rodziny jako antyspołeczni, to generalnie rzecz biorąc, wykorzystują oni komputer, żeby udzielać się towarzysko razem ze szkolnymi przyjaciółmi i ludźmi o podobnych zainteresowaniach.
Justine Cassell, profesor na Uniwersytecie Northwestern w Illinois, zajmująca się komunikacją międzyludzką, która prezentowała wyniki badań na konferencji Amerykańskiego Towarzystwa ds. Rozwoju Nauki (American Association for the Advancement of Science) powiedziała: „Internet nie zmniejsza aktywności społecznej, ale po prostu przenosi ją do społeczności w sieci. Młodzi ludzie, którzy go używają, wykazują takie umiejętności przywódcze, społeczne i wykazują takie zaangażowanie społeczne, jakie wykazywali, zanim zaczęli korzystać z Internetu. Zaangażowanie może nie pojawić się na szkolnej sali gimnastycznej czy obozie, ale zamiast tego pojawi się w społecznościach w sieci, w blasku komputerowego ekranu”.
Przeczytaj także:
Internauci a serwisy społecznościowe
oprac. : Marta Kamińska / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
chat, społeczności internetowe, badania społeczności internetowych, zachowania społeczne, badania internautów