eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyZbigniew Boniek na szczycie rankingu Forbes

Zbigniew Boniek na szczycie rankingu Forbes

2016-08-26 11:00

Zbigniew Boniek na szczycie rankingu Forbes

W rankingu Forbesa znalazło się aż siedmiu piłkarzy © pressmaster - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Zbigniew Boniek deklasuje Roberta Lewandowskiego i wskakuje na pierwszą pozycję tegorocznego rankingu Forbesa, zestawiającego sylwetki 50 najbardziej wpływowych ludzi w polskim sporcie 2016. Na trzeciej pozycji Czesław Lang, wicemistrza olimpijskiego, właściciel firmy Lang Team i organizator Tour de Pologne.

Przeczytaj także: Moda, handel, inwestycje i nieruchomości - na tym budują się fortuny

Opublikowany przez Forbes ranking to próba wskazania osób wywierających najsilniejszy wpływ na obecny kształt polskiego rynku sportowego. W tym roku okazały się nimi postaci ze świata piłki nożnej. Oprócz Zbigniewa Bońka, Roberta Lewandowskiego oraz Adama Nawałki (6 pozycja) w zestawieniu znalazło się aż siedmiu piłkarzy, którzy reprezentowali nasz kraj na Euro 2016:
  • Jakub Błaszczykowski (11)
  • Grzegorz Krychowiak (18)
  • Wojciech Szczęsny (20)
  • Arkadiusz Milik (25)
  • Łukasz Fabiański (26)
  • Kamil Glik (44)
  • Łukasz Piszczek (46)

Miejsce tuż za podium przypadło Agnieszce Radwańskiej, tuż za nią uplasował się Marcin Gortat. 7 pozycja przypadła w udziale Adamowi Małyszowi.

W czołowej dziesiątce rankingu znalazło się również troje menedżerów związanych ze sportem: właściciel Cyfrowego Polsatu Zygmunt Solorz (8. miejsce), który swoje telewizyjne imperium oparł m.in. na transmisjach najważniejszych wydarzeń sportowych, oraz Irena Szewińska (9.) i Robert Korzeniowski (10.) – wybitni lekkoatleci, którzy po zakończeniu karier przeszli do biznesu.

W rankingu znaleźli się również przedsiębiorcy i menedżerowie, od których decyzji zależy los czołowych polskich klubów sportowych. Na 24. miejscu uplasował się Bogusław Leśnodorski, prezes i współwłaściciel Legii Warszawa. Dziewięć pozycji niżej znalazł się jego wspólnik Dariusz Mioduski – były prezes Kulczyk Investments, a obecnie główny udziałowiec stołecznego klubu. 31. miejsce w zestawieniu zajął Sebastian Świderski, który po wzięciu ostatecznego rozbratu z siatkarskim parkietem (najpierw był zawodnikiem, potem trenerem), wskoczył w buty menedżera i już jako prezes poprowadził Zaksę Kędzierzyn-Koźle do mistrzostwa Polski. Jedną pozycję niżej (32.) zajął Bertus Jan-Willem Servaas. Ten holenderski przedsiębiorca to właściciel Vive Textile Recycling, największego importera odzieży używanej w Polsce. Znany jest jednak przede wszystkim jako prezes klubu Vive Tauron Kielce, który sięgnął w tym roku po historyczny, pierwszy triumf w Lidze Mistrzów piłkarzy ręcznych.

fot. mat. prasowe

TOP 10 rankingu

W czołowej 10 aż trzy postaci związane z piłką nożną.


Jak powstał ranking


W tegorocznym rankingu poddano analizie 100 kandydatów wyselekcjonowanych na podstawie zeszłorocznych wyników rankingu, badań, które zostały przeprowadzone podczas przygotowywania zestawienia, oraz najświeższych wydarzeń na rynku sportowym. Wśród kandydatów znaleźli się sportowcy, byli sportowcy, trenerzy, działacze sportowi, przedsiębiorcy i menedżerowie zajmujący się sportem, dziennikarze sportowi oraz propagatorzy sportu i zdrowego stylu życia.

Wyselekcjonowane osoby podzielono na sportowców (sportowcy, byli sportowcy, trenerzy) oraz niesportowców (działacze, przedsiębiorcy i menedżerowie, dziennikarze sportowi, propagatorzy sportu). Następnie zrealizowano badania sondażowe, w których określono ich rozpoznawalność, wizerunek oraz medialność (osobno dla sportowców i niesportowców), a niezależnie od tego poproszono ekspertów (w dziedzinie biznesu, marketingu i sportu) o ocenę wpływu poszczególnych kandydatów na rodzimy rynek sportowy. Wynik końcowy i pozycja w rankingu jest sumą dwóch składowych: wystandaryzowanego oddźwięku społecznego, stanowiącego sumę trzech kryteriów (rozpoznawalności, wizerunku i medialności), oraz wyniku uzyskanego na podstawie uśrednionych ocen eksperckich.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: