eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPolska gospodarka do przodu, ale tylko siłą rozpędu

Polska gospodarka do przodu, ale tylko siłą rozpędu

2016-09-28 12:42

Polska gospodarka do przodu, ale tylko siłą rozpędu

Polska gospodarka do przodu, ale tylko siłą rozpędu © Kagenmi - Fotolia.com

Znamy wyniki najnowszej edycji opracowywanego przez Atradius raportu Country Report. Autorzy opracowania pochylili się również nad sytuacją w Polsce. Ich zdaniem nasz kraj charakteryzuje się obecnie niskim poziomem ryzyka kredytowego, istnieją jednak symptomy mogące świadczyć o nadchodzącym pogorszeniu.

Przeczytaj także: Czy wzrost gospodarczy pozwoli nam dogonić Zachód?

Główne wnioski


  • Wzrost gospodarczy w Polsce ma ciągle szansę na przewyższenie średniej unijnej. Prognozuje się 3,4 proc. pod koniec roku oraz 3,2 proc. w 2017.
  • Nałożenie nowych podatków bankowych i handlowych nie obniżyło deficytu budżetowego. Szacunki wskazują, że jego tegoroczny wzrost może przewyższyć 3% wartości PKB.
  • Czynnikami kształtującymi przyszłą sytuację w naszym kraju będą Brexit oraz niestabilność sytuacji politycznej.

Cyklicznie przygotowywane Country Report przez firmę Atradius odnoszą się do prognoz gospodarczych krajów z konkretnych regionów świata. W najnowszym materiale poświęconym Europie Wschodniej, analitycy przyjrzeli się obecnej sytuacji gospodarczej w Polsce, a także przedstawili swoje prognozy dotyczące najważniejszych wskaźników ekonomicznych.

W raporcie przede wszystkim zwrócono uwagę na utrzymujący się wzrost gospodarczy Polski powyżej średniej w krajach UE, ale jednocześnie prognozuje się jego tendencję spadkową w nadchodzącym okresie. Tym samym przewidywany wzrost PKB powinien oscylować wokół 3,4 proc. na koniec 2016 r., a w 2017 r. już tylko 3,1 proc. Ponadto w tym roku Polska prawdopodobnie ponownie przekroczy magiczną barierę 3 proc. wysokości rządowego deficytu budżetowego względem PKB. Według Atradius powinien on osiągnąć poziom 3,2 proc. i 3,3 proc. produktu krajowego brutto w 2016 i 2017 roku ( w roku poprzednim wyniósł on 2,6 proc.).

fot. Kagenmi - Fotolia.com

Polska gospodarka do przodu, ale tylko siłą rozpędu

Wzrost gospodarczy w Polsce ma ciągle szansę na przewyższenie średniej unijnej. Prognozuje się 3,4 proc. pod koniec roku oraz 3,2 proc. w 2017.


Motorem napędowym gospodarki jest obecnie przede wszystkim popyt konsumencki oraz eksport. Na większe wydatki gospodarstw domowych wpływ mają niskie ceny surowców, rosnące płace, mniejsze bezrobocie, a także wsparcie socjalne, m.in. ostatnio wdrożony przez rząd program 500+. Dotychczas jednym z kluczowych czynników wspierających rozwój były również inwestycje, ale ich rola może się zmienić w związku z obrazem sytuacji politycznej Polski za jej granicami. Może się to odbić na wizerunku kraju, a w efekcie na obniżeniu potencjału inwestycyjnego Polski.

Innym niezwykle istotnym czynnikiem, jest utrzymujący się spadek bezrobocia – w 2017 roku powinien wynosić już tylko 6,5 proc. W raporcie wskazano również na to, że co prawda deficyt na rachunku obrotów bieżących spadł do poziomu 0,1 proc. PKB w 2015 roku, to już tegoroczne dane nie są tak optymistyczne i w ciągu dwóch lat powinien przekroczyć 1 proc. Za główną przyczynę analitycy wskazują przede wszystkim wzmożony popyt konsumencki, który pobudza import towarów i usług.

W Country Report oprócz obecnych i prognozowanych najważniejszych danych makroekonomicznych, omówione zostają również inne kwestie mające wpływ na rozwoju gospodarczy. Analitycy Atradius zwrócili uwagę przede wszystkim na dwie rzeczy w kontekście Polski – Brexit oraz kontrowersyjną politykę obecnego rządu. Po pierwsze, Polska odczuje wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej ze względu na liczbę osób z polskim paszportem obecnie żyjących w UK, a także fakt, że była ona dotychczas jednym z większych partnerów handlowych Polski – jest to drugi największy rynek eksportowy po Niemczech. Drugi aspekt dotyczy obecnej sytuacji politycznej w Polsce, a raczej związanej z nią niestabilności, podział społeczeństwa, a także niepokój organów Unii Europejskiej. Powodują one to, że zmniejsza się zaufanie potencjalnych inwestorów do kraju, co odczuje cała gospodarka.
– Polska w dalszym ciągu jest wyróżniającym się krajem, jeśli chodzi o rozwój gospodarczy na tle innych państw Unii. Ostatnie wydarzenia, przede wszystkim o charakterze politycznym, odbijają się jednakże na zaufaniu zagranicznych rynków, co przekłada się na zainteresowanie inwestorów czy chociażby oceny międzynarodowych agencji ratingowych. Mimo to, powinniśmy się skupić na naszych szansach i okazjach, w oparciu chociażby o nadal perspektywistyczną z naszego punktu widzenia ekspansję zagraniczną. Warto w tym celu korzystać ze wszelkich dostępnych narzędzi wsparcia, chociażby zainteresować się zabezpieczeniem swojej międzynarodowej transakcji czy skorzystać z doradztwa wykwalifikowanych ekspertów – powiedział Arkadiusz Taraszkiewicz, dyrektor regionalny ds. oceny ryzyka Atradius Credit Insurance.

W raporcie przedstawiono również perspektywy i poziom ryzyka w poszczególnych branżach. W przypadku Polski, na chwilę obecną najlepiej wygląda sytuacja agrobiznesu, szeroko pojętych usług oraz usług finansowych. Z kolei najgorzej prezentuje się kondycja branży motoryzacyjnej i transportowej, a także trwałych dóbr konsumpcyjnych i branży budowlanej.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Co jemy na śniadanie?

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: