Tydzień 9/2006 (27.02-05.03.2006)
2006-03-05 12:20
Przeczytaj także: Tydzień 8/2006 (20-26.02.2006)
- Parlament Europejski przyjął unijną dyrektywę usługową usuwając z projektu pod presją Niemiec i Francji zapis o tzw. kraju pochodzenia. Miał on umożliwiać np. firmom polskim świadczenie usług na terenie unijnych krajów według przepisów obowiązujących w Polsce. Niemcy i Francja uzasadniały swój sprzeciw tym, że pozostawienie go oznaczałaby zgodę na "płacowy dumping" i obniżenie standardów socjalnych. Niemcy wyraziły zgodę na przyjęcie tej dyrektywy pod warunkiem, że wcześniej wprowadzą na niemieckim rynku pracy płace minimalne. Będzie to instrument, uniemożliwiający oferowanie na niemieckim rynku usług po "dumpingowych cenach”.
- Według Eurostatu inflacja w strefie euro wyniosła w styczniu do 2,4% r/r wobec 2,2% w grudniu. W 15 krajach UE inflacja wyniosła w styczniu 2,3% r/r wobec 2,2% w grudniu. W 25 krajach UE inflacja wyniosła w styczniu 2,2% wobec 2,1% w grudniu.
- Europejski Bank Centralny podniósł stopy procentowe o 25pb. Obecnie wynoszą one 2,5%.
- Według Eurostatu inflacja w strefie euro wyniosła w styczniu do 2,4% r/r wobec 2,2% w grudniu. W 15 krajach UE inflacja wyniosła w styczniu 2,3% r/r wobec 2,2% w grudniu. W 25 krajach UE inflacja wyniosła w styczniu 2,2% wobec 2,1% w grudniu.
- Europejski Bank Centralny podniósł stopy procentowe o 25pb. Obecnie wynoszą one 2,5%.
- W nowych krajach członkowskich Unii jest ok. 6,7 mln bezrobotnych, przy czym blisko 3 miliony jest w wieku 20-34 lat (w Polsce ok. 2 mln).
- Niemcy zgłoszą do Brukseli informację, że jeszcze przez trzy najbliższe lata niemiecki rynek pracy będzie zamknięty dla pracowników z krajów „10”. Niemcy pozostawiają sobie prawo do przedłużenia tej decyzji o dalsze dwa lata.
- Bezrobocie w Niemczech w lutym jest na poziomie stycznia i wyniosło 11,3%. To około 5 milionów osób bez pracy.
- Węgierskie PKB wzrosło w 2005 roku o 4,1% r/r.
- Zgodnie z postulatami związków zawodowych rząd belgijski podjął decyzję o utrzymaniu okresu przejściowego w dostępie do swoje rynku pracy dla obywateli z krajów unijnej „10”. Traktat akcesyjny umożliwia utrzymanie tych ograniczeń przez trzy lata. Jednak przewiduje się, że otwarcie rynku pracy może nastapić po wyborach powszechnych w czerwcu przyszłego 2007. Rynek pracy w Belgii ma ok. 50 tys. wolnych miejsc np. w budownictwie. Rząd poinformował, że pozwolenia na pracę w tej branży będą wydawane wydawana w ciągu pięciu dni i nie będzie musiała być poprzedzona analizą sytuacji na rynku pracy w danym sektorze.
- W 2005 roku Hiszpania uzyskała nadwyżkę finansów publicznych 10 mld euro.
- Gazprom przejął od swojej niemieckiej spółki-córki ZGG 51% udziałów w NEGP Company. W grudniu 2005 roku w Szwajcarii zastało zarejestrowane NEGP Comp z kapitałem zakładowym 1 mln Chf. Spółka będzie właścicielem gazociągu z Rosji do Niemiec po dnie Bałtyku. Partnerami Gazpromu w tej firmie są niemieckie firmy E.ON Ruhrgas i Wintershall.
- Hiszpański Gas Natural zaprezentował nową ofertę przejęcia grupy Endesa. Chcą za akcję zapłacić 28 euro i przebić ofertę E.ON, który zaoferował 27,5 euro. Oznacza to, że wycenia Endesę na 29,6 mld euro.
Komentarz do wydarzeń gospodarczych
FRANCUSKI WKŁAD DO KONCEPCJI LIBERALIZACJI WSPÓLNEGO RYNKU ENERGETYCZNEGO.
Najnowszym przykładem zmian na energetycznej mapie Unii jest ogłoszona ostatnio koncepcja stworzenia giganta na rynku francuskim. Połączyć się mają Suez i Gaz de France. Powstanie drugi co do wielkości koncern energetyczny Europy (pierwszą pozycję zajmuje francuski EdF (Electricite de France), przy czym różnica między wielkością obu firmami będzie niewielka. Dziś w GdF skarb państwa ma 80% udziałów, a mniejszy od tej firmy Suez jest właścicielem monopolisty na rynku belgijskim, jakim jest Electrabel. By koncepcja fuzji nie natrafiła na ostry sprzeciw Brukseli Francuzi przyjęli koncepcję, że kupującym jest prywatna firma Suez (!), która jest mniejsza od państwowego GdF.
W nowej firmie udziały francuskiego skarbu państwa zmniejszą się do ok. 35%, ale jednocześnie rząd francuski zagwarantował sobie pełny wpływ na jej działanie, bo statutowo żaden inny udziałowiec nie będzie mógł mieć większego udziału niż 10%. To gwarancja, że bez zgody rządu nie może dojść do przejęcia tej nowej firmy.
Pikanterii tej transakcji dodaje fakt, że wcześniej włoski Enel zamierzał przejąć francuski Suez. Wygląda na to, że w tym konflikcie włosko-francuskim nie uda się uniknąć interwencji Komisji Europejskiej. Jej podstawą może być uznanie, że naruszone zostały unijne reguły konkurencyjności.
W wyniku planowanej na druga połowę 2006 roku transakcji powstanie spółka Suez Gaz de France, która w ocenie rządu francuskiego będzie „jedną z największych w Europie i będzie w czołówce światowej firm energetycznych, stanie się też piątym producentem elektryczności w Europie, operatorem największej sieci przesyłu i dystrybucji gazu, głównym dostawcą gazu w płynie, światowym liderem uzdatniania wody i utylizacji śmieci”.
Jej roczne obroty wyniosą ok. 64 mld euro, a wartość giełdowa wyniesie ok. 70 mld euro. Oszczędności wynikające z połączenia (tzw. efekt synergii) wyniosą 500 mln euro rocznie. Fuzja ma być sfinalizowana w II półroczu i nie spowoduje utraty miejsc pracy.
Ocena tej transakcji nie jest jednoznaczna. Z jednej strony nie ulega wątpliwości, że tego typu fuzje mogą ograniczyć konkurencję, co może odbić się na cenach rynkowych zagrażając interesom konsumentów, jednak rozdrobniony rynek europejski podzielony według kryteriów państwowych nie ma żadnych szans w tworzącym się nowym porządku w globalnym świecie.
Przeczytaj także:
Europa: wydarzenia tygodnia 49/2019
oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy