Świat: wydarzenia tygodnia 40/2016
2016-10-09 20:13
Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 39/2016
- Światowy rynek ropy. W ubiegłym tygodniu OPEC zdecydował o obniżeniu dziennego limitu wydobycia surowca do 32,5 mln baryłek (o ok. 750 tys. baryłek mniej niż w sierpniu). Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na listopad na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po ok. 50,4USD. Ropa Brent w dostawach na grudzień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztuje ok. 52,5 USD za baryłkę.
- Z danych Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (Food and Agriculture Organization of the United Nations, FAO) wynika, że Indeks cen żywności na świecie we wrześniu 2016 roku wzrósł o 10,05 proc. r/r (w sierpniu było to 7,1 proc. r/r).
- Według amerykańskiego Departamentu Pracy stopa bezrobocia we wrześniu wyniosła 5,0 proc., (wobec 4,9 proc. w sierpniu). wskaźnik zatrudnienia (określa on odsetek ludności w wieku produkcyjnym, który pracuje zawodowo) wyniósł we wrześniu 62,9 proc. (wobec 62,8 proc. w sierpniu). Wynagrodzenia godzinowe wzrosły w sierpniu o 0,2 proc. m/m.
- Uzgodnione w Paryżu światowe porozumienie klimatyczne wejdzie w życie za 30 dni. Ma ono pomóc utrzymać wzrost globalnych temperatur poniżej 2 stopni Celsjusza w porównaniu z epoką przedindustrialną.
- Według MFW globalny wzrost gospodarczy spowolni: do 3,1% w 2016 roku i do 3,4% w 2017 r. w stosunku do poprzednich prognoz.
- Według raportu eksperckiej firmy Dealogic po trzech latach wzrostu, globalna wartość fuzji i przejęć spadła. W ciągu pierwszych 9 miesięcy 2016 roku spadek ten wyniósł 22 proc. , a ich wartość wyniosła 2,55 bln USD.
- Według amerykańskiego Departamentu Handlu deficyt handlowy Stanów Zjednoczonych wzrósł w sierpniu do 40,7 mld USD z 39,5 mld USD w lipcu.
- Chińczycy obchodzą doroczne 7-dniowe święto narodowe. Oznacza to, że świątecznej turystyce podda się ok. 600 mln Chińczyków i wyda na ten cel ok. 72 mld USD. Wielu odwiedzi swoich krewnych, ale też wielu wyjedzie za granicę.
- Centralny bank Indii (RBI) obniżył stopy procentowe do 6,25 proc. z 6,5 proc. Jest to obecnie najniższy poziomu od prawie 6 lat.
- Utrzymuje się duży niepokój na rynku walutowym. W dużym stopniu jest to konsekwencja Brexitu. Próbki niewiadomego rozwoju sytuacji rynek ten doświadczył ostatnio, kiedy to w ciągu kilku minut brytyjski funt potaniał w stosunku do USD o ok. 10% (do najniższego poziomu od 31 lat)...
- Rosja zdecydowała o wstrzymaniu porozumienia między Rosją a USA o współpracy w badaniach naukowych w sferze jądrowej i energetycznej.
- Według tegorocznego rankingu Best Global Brands 2016 firmy Interbrand wśród 10 najcenniejszych marek na świecie dominują amerykańskie koncerny technologiczne z Apple na czele. Najcenniejszymi markami motoryzacyjnymi są Toyota i Mercedes-Benz. Toyota to w dalszym ciągu najcenniejsza marka motoryzacyjna świata. Jej wzrosła o 9 proc. r/r i wynosi 53,6 mld USD.
- Yamaha i Honda zdecydowały o współpracy. Będą wspólnie produkować skutery.
Komentarz do wydarzeń gospodarczych
Ludzki los czyli czy potrafimy zadbać o los tych, którzy zbliżają się do końca swojej życiowej drogi: NOWOCZESNE DOMY SENIORA DBAJĄ NIE TYLKO O DOBRY POZIOM OPIEKI. ISTOTNA DLA OSÓB STARSZYCH JEST TEŻ AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA, OPIEKA MEDYCZNA I ZAJĘCIA DODATKOWE
W nowoczesnych domach seniora pensjonariusze nie tylko mają zapewniony dach nad głową i wyżywienie, ale także mogą liczyć na profesjonalną opiekę personelu medycznego, konsultacje lekarskie i indywidualne programy terapii. By jesień życia nie wiązała się z poczuciem opuszczenia i nudą, właściciele placówek przygotowują dla podopiecznych różne formy aktywizacji, wśród nich zajęcia plastyczne, gry, zabawy wspomagające gimnastykę mózgu czy koncerty. Nad komfortem i poczuciem bezpieczeństwa osób starszych czuwa sztab wykwalifikowanych osób.
– Ważne, aby taka placówka była w stanie zapewnić opiekę na odpowiednim poziomie, żeby to było miejsce, gdzie można się godnie zestarzeć. Z drugiej strony mamy kwestie aktywności, indywidualnego podejścia do potrzeb, rozwijania zainteresowań, bo przecież często na emeryturze jest czas na to, żeby robić to, co się lubi i to wszystko ma gwarantować bezpieczeństwo, zmniejszenie stresu i szczęśliwą starość – mówi agencji Newseria Lifestyle Michał Kowalski, dyrektor generalny Angel Care.
Osoba w podeszłym wieku, która decyduje się na przeprowadzkę do domu opieki, liczy nie tylko na komfortowe warunki, ale też chce mieć zapewnione poczucie bezpieczeństwa i właściwej jakości opiekę.
– Bezpieczeństwo zapewnić może personel medyczny, który jest dostępny 24 godziny na dobę, jest to wachlarz specjalistów, którzy pracują na to, żeby utrzymać sprawność seniora jak najdłużej – terapeuci, fizjoterapeuci, lekarze i pielęgniarki – podkreśla Michał Kowalski.
Seniorzy, którzy trafiają do domów opieki, nie mogą się czuć zaniedbani, opuszczeni i pozostawieni sami sobie.
– Nowoczesne domy opieki powinny podchodzić do seniora na trzech płaszczyznach: aktywności fizycznej, aktywizacji socjalnej i opieki medycznej. W niektórych centrach seniora działają kluby seniora, gdzie można się spotykać z osobami w podobnym wieku, o podobnych zainteresowaniach i nie żyć samotnie, tylko czerpać z tego życia pełnymi garściami – tłumaczy Michał Kowalski.
Dlatego też centra seniorów przygotowują dla swoich podopiecznych różne formy aktywizacji. Zarządzający placówkami podkreślają: wiek nie jest przeszkodą, chcemy pobudzać i inspirować do działania.
– Na płaszczyźnie socjalnej mamy terapie zajęciowe, zajęcia malarskie, zajęcia z rzeźby, zajęcia teatralne, mamy również gimnastykę mózgu, czyli zajęcia wspomagające sprawność mentalną seniora, mamy wreszcie koncerty. Myślę, że nowoczesne domy powinny się otwierać na osoby z zewnątrz, powinny zapraszać gości, szkoły, wolontariuszy po to, żeby ten czas w domu opieki był odpowiednio zagospodarowany. Jeżeli natomiast chodzi o zajęcia typowo fizyczne, to mamy w zależności od stanu zdrowia i możliwości seniora fizjoterapię, aktywizację ruchową poprzez różnego rodzaju gry i zabawy – mówi Michał Kowalski.
Kiedy rodzina poszukuje miejsca dla starszej osoby w domu opieki, musi też zajrzeć do kieszeni i skalkulować koszty.
– Pobyty w dobrej jakości centrach seniora zaczynają się od kwoty około 3,5 tys. zł dla osób, które są w miarę samodzielne i nie wymagają stałej, 24-godzinnej opieki. Niestety, te kwoty potrafią być podwojone, jeżeli mamy do czynienia z osobami, które wymagają stałej opieki, nawet lekarskiej 24 godziny na dobę – dodaje Michał Kowalski.
Michał Kowalski dyrektor generalny Angel Care
Przeczytaj także:
Świat: wydarzenia tygodnia 49/2019
oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)