Ataki internetowe 2005
2006-03-08 00:32
Przeczytaj także: Ransomware: 30 lat nieprzerwanych sukcesów
Rozkład geograficzny ataków i sond internetowych
W tym roku Chiny okazały się głównym źródłem ataków i sond internetowych, wyprzedzając Stany Zjednoczone, wcześniejszego lidera. Bez wątpienia, przyczyną jest wzrastająca liczba użytkowników Internetu w Chinach, która według CIA World Factbook pod koniec 2004 roku osiągnęła 94 milionów. Innym powodem może być coraz większa popularność programów służących zapewnieniu bezpieczeństwa, jak również ostrzejsze prawo chroniące przed cyberprzestępczością w Stanach Zjednoczonych. Warto zauważyć, że na trzy pierwsze pozycje na liście przypada ponad 50% ataków i sond na całym świecie.
Rozkład geograficzny ataków i sond internetowych
Rozkład geograficzny ataków i sond internetowych
Interesujące jest to, że w Chinach znajduje się 57% komputerów zainfekowanych przez Slammera, podczas gdy dla Korei, która prowadziła pod tym względem dwa lata temu, współczynnik ten wynosi niecałe 1%. Odzwierciedla to różny stopień zainteresowania problemami bezpieczeństwa w tych dwóch państwach.
Istotne jest również uszeregowanie państw według największej liczby ataków na jednego mieszkańca.
W rankingu prowadzi Hong Kong i Korea Południowa, państwa o stosunkowo niewielkiej liczbie ludności, ale bardzo wysokiej liczbie osób z dostępem do Internetu. Za nimi uplasowały się Kanada, Holandia i Stany Zjednoczone. Chiny znalazły się dopiero na dziesiątym miejscu, jednak z powodu bardzo dużej gęstości zaludnienia.
Warto także określić liczbę ataków w stosunku do liczby użytkowników Internetu w wymienionych państwach. Hong Kong ponownie zajmuje pierwsze miejsce, a Korea uplasowała się na 6 pozycji. W Polsce, która znalazła się na 17 miejscu, użytkownicy Internetu pozostają stosunkowo bezpieczni.
Jeśli chodzi o złośliwe programy, które rozmnażają się na poziomie Sieci, sytuacja przedstawia się trochę inaczej:
fot. mat. prasowe
Rozkład procentowy komputerów zainfekowanych złośliwymi programami rozprzestrzeniającymi się za pośr
Rozkład procentowy komputerów zainfekowanych złośliwymi programami rozprzestrzeniającymi się za pośrednictwem Sieci
Najwięcej infekcji przypada ponownie na Chiny i Stany Zjednoczone, trzecim państwem pod tym względem jest Japonia. Interesujące jest miejsce 7, zajmowane przez Indie. W porównaniu z zeszłym rokiem liczba zainfekowanych komputerów, zarówno w Japonii, jak i w Indiach, wzrosła.
Ważne łaty
W tym roku w produktach Microsoftu wykryto wiele luk krytycznych. Jednak tylko jedna z nich, MS05-039, była wykorzystywana na większą skalę. Do luk, które do tej pory nie były wykorzystywane przez robaki i hakerów w znacznym stopniu należą: luka MS05-051 (wykorzystywana przez robaka Dasher.b, który nie wyrządził jednak poważnych szkód), MS05-043 (luka w Print Spooler Service), MS05-021 (luka w Exchange Server), MS05-019 (luka w implementacji TCP/IP w systemie Windows), MS05-011 (luka w SMB) oraz MS05-010 (luka w License Logging Service). Kaspersky Lab zaleca wszystkim użytkownikom zainstalowanie uaktualnień poprzez Windows Update.

oprac. : eGospodarka.pl