eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysłUE wzywa do wspólnej polityki energetycznej

UE wzywa do wspólnej polityki energetycznej

2006-03-11 13:00

Unia Europejska wezwała państwa członkowskie do wspólnej pracy nad zapewnieniem stałych i bezpiecznych dostaw energii. Komisja Europejska stwierdza w "Zielonej Księdze" (Green Paper) dotyczącej energii, że łączna siła przetargowa UE będzie ustępować jedynie Stanom Zjednoczonym i umożliwi jej otrzymanie lepszych umów. Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso powiedział, że teraz będzie potrzebna "polityczna wola".

Przeczytaj także: Przywódcy UE za energią nuklearną

Wizja bardziej zjednoczonego rynku energii może natrafić na przeszkodę, kiedy kraje takie jak Francja, Hiszpania, Włochy i Niemcy walczą o kontrolę nad kluczowymi dostawcami.
„Jesteśmy w nowej epoce energii, popyt wzrasta, zmniejszają się europejskie rezerwy, jest niedoinwestowanie i zmienia się klimat” powiedział Barroso. „Musimy mieć propozycję, która pasuje do nowej rzeczywistości”.

Jose Manuel Barroso powiedział, że konieczne jest, aby liderzy Unii Europejskiej zrezygnowali ze swoich dwudziestu pięciu „różnych i nieskoordynowanych” rodzajów polityki energetycznej i przemówili jednym, wyraźnym głosem.

Jednak energia jest wciąż uważana przez wiele rządów krajów członkowskich za istotną dla bezpieczeństwa narodowego. Ta postawa została wzmocniona zimą, kiedy konflikt między Rosją i Ukrainą doprowadził do zakłóceń w dostawach energii w wielu europejskich krajach.

W tym samym czasie, próby zreorganizowania europejskiego rynku energii napotkały opór, kiedy Francja i Hiszpania próbowały zablokować przejęcia rodzimych firm energetycznych przez zagranicznych konkurentów. W rezultacie Komisja Europejska w tej chwili zaleca ustanowienie jednego regulatora energetycznego i utworzenie jednej europejskiej sieci energetycznej.

Stwierdzono także, że Unia Europejska powinna się przyjrzeć tworzeniu się paktu energetycznego z Rosją. Jose Manuel Barroso powiedział, że został zaproszony do Moskwy przez prezydenta Rosji Władimira Putina, żeby porozmawiać na temat bezpieczeństwa energetycznego. „Wierzę, że jesteśmy we współzależności” - wyjaśnił. „ Oczywiście potrzebujemy energii z Rosji, mianowicie gazu. Wierzę, że także w interesie Rosji jest posiadanie stabilnego rynku”.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: