Świat: wydarzenia tygodnia 48/2016
2016-12-04 11:43
Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 47/2016
- Gospodarcze prognozy Fitch Ratings. Agencja podniosła prognozy globalnego wzrostu PKB o 0,1 pkt proc. - do 2,5% na 2016 r. i do 2,9% na 2017 r.. Podniosła też prognozę wzrostu gospodarczego dla gospodarek zaawansowanych o 0,2 pkt proc., ale dla rynków wschodzących - obniżyła ją o 0,1 pkt proc. Prognoza dla amerykańskiej gospodarki uwzględnia już zapowiadane przez D. Trumpa poluzowanie polityki fiskalnej. W rezultacie agencja podwyższyła poprzednie prognozy o 0,2 pkt proc. na 2017 r. i o 0,1 pkt na 2018 r., odpowiednio do: 2,2% i 2,3%.
- Program gospodarczy przez. elekta D. Trumpa. Potwierdza on zapowiedzi założeń gospodarczych: duże ciecia podatków i zmiany regulacji dla amerykańskich firm, przeciwdziałające wynoszeniu produkcji poza Stany Zjednoczone i wspierające takie decyzje. Cięcia podatków potwierdził finansista Steven Mnuchin nominowany przez prezydenta elekta USA Donalda Trumpa na ministra finansów. W tej drugiej sprawie są już pierwsze efekty. Producent klimatyzatorów i grzejników Carrier postanowił utrzymać produkcję i zachować ok. tysiąc miejsc pracy. Wcześniej planował przenieść ją do Meksyku.
- Amerykańska gospodarka. Według Departamentu Handlu Produkt Krajowy Brutto USA w trzecim kwartale 2016 r. wzrósł o 3,2 proc. r/r. Według Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) zapowiadana przez D. Trumpa stymulacja fiskalna dodatnio wpłynie na PKB USA w 2017 r. o 0,4 pkt. proc., a w 2018 r. o 0,8 pkt. proc. Według Morgan Stanley dynamika PKB Stanów Zjednoczonych wyniesie w 2017 oraz 2018 r. 2,0 proc. rocznie. Analitycy MS prognozują, że w latach 2017-2018 r. Fed pięciokrotnie podniesie stopę funduszy federalnych.
- Koniunktura w chińskiej gospodarce. Z wyliczeń biura statystycznego i Federacji Logistyki wynika, że Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin, wyniósł w listopadzie 51,7 pkt (wobec 51,2pkt w październiku). Natomiast Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Chin, wyniósł w listopadzie 54,7 pkt (wobec 54,0 pkt w październiku).
- Państwa OPEC podjęły decyzję o ograniczeniu wydobycia ropy naftowej. Na szczycie państw kartelu po raz pierwszy od 8 lat zdecydowano, że dzienna produkcja nie będzie przekraczać 32,5 mln baryłek dziennie. Oznacza to, że obniżenie produkcji do tego poziomu oznacza ścięcie produkcji aż o 1,2 mln baryłek. Konsekwencja tej decyzji będzie wzrost cen ropy na rynkach, a tym samym także wzrost cen paliw.
- Niemcy liderują w Grupie G 20. G20 tworzy 19 największych gospodarek świata i Unię Europejską. Szczyt przywódców tej grupy odbędzie się w lipcu w Hamburgu. Głównymi tematami będą zaproponowane przez kanclerz Angelę Merkel problemy nacjonalizmu i protekcjonizmu.
- Zmiany w gospodarce krajów Ameryki Południowej. Mercosur tworzą Argentyna, Brazylia, Paragwaj, Wenezuela i Urugwaj. Władze tej organizacji zdecydowały o zawieszeniu praw członkowskich Wenezueli. Przyczyną jest to, że kraj ten nie dostosował swojego prawa do zasad wspólnego porozumienia gospodarczego.
- Zmiany na światowym rynku ropy. Jakiś czas temu brytyjsko-holenderski koncern paliwowy Royal Dutch Shell przedstawił plan wyprzedaży swoich aktywów szacowanych na ok. 30 mld USD. W tych planach jest też sprzedaż udziałów w polach naftowych w Iraku. Widać, że koncern (wobec niskiego poziomu cen ropy) zamierza skoncentrować się na działalności dającej największy zwrot z inwestycji (np. produkcja skroplonego gazu ziemnego czyli LNG) czy eksploatacja głębokomorskich złóż u wybrzeży Brazylii i w Zatoce Meksykańskiej). Warto dodać, że Shell po przejęciu BG Group (za 54 mld USD) jest obecnie największym na świecie producentem LNG. W Iraku koncern zamierza rozwijać biznes LNG.
- Światowa Organizacja Handlu (WTO) zareagowała. WTO oficjalnie poinformowało, że w świetle obowiązujących reguł ulgi podatkowe stanu Waszyngton dla koncernu Boeing są nielegalną subwencją. To istotny, nowy fakt w rywalizacji Boeinga i Airbusa na globalnym rynku. Warto dodać, że dotąd Boeing stawiał takie same zarzuty europejskiemu rywalowi.
- Cyberbezpieczeństwo coraz większym problemem. W trakcie niedawnych amerykańskich wyborów administracja prezydenta B. Obamy oskarżyła Rosję o serię hakerskich ataków. Zdaniem amerykańskich służb miały one na celu "ingerencję" w wybory prezydenckie. Oczywiście Moskwa zaprzecza tym informacjom. Obecnie Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) poinformowała, że na 5 grudnia są przewidywane cyberataki zagranicznych służb specjalnych na rosyjski system bankowy. Z komunikatu FSB wynika, że planowanie tych ataków i ośrodki dowodzenia nimi związane jest z ukraińską firmą hostingową i serwerami tej firmy znajdującymi się w Holandii.
Komentarz do wydarzeń gospodarczych
ŚWIATOWY RYNEK JACHTÓW CAŁY CZAS ROŚNIE. POLSKA JEST NAJWIĘKSZYM PRODUCENTEM JACHTÓW DO 9 METRÓW. CO KRYJĄ LUKSUSOWE JACHTY?
Garaż na motorówkę, miejsce na helikopter, quady, miniaturowe łodzie podwodne i baseny – to jedne z wielu rzeczy, które mogą mieć luksusowe jachty. Wśród najbardziej nietypowych zamówień był np. specjalny pokój do karaoke pod pokładem. Rynek jachtów cały czas rośnie, także w Polsce.
- Polska jest największym producentem jachtów do 9 metrów. Większość, aż 90 proc. z nich jest eksportowana. Nasz rynek wewnętrzny każdego roku rośnie. Społeczeństwo jest coraz bardziej zamożne. Chcemy wybrać sobie coś więcej niż drugi dom, apartament – mówi newsrm.tv Przemysław Tarnacki, wielokrotny mistrz świata i Polski w żeglarstwie, ambasador Cosmopolitan Warszawa.
Do 4 grudnia pod szklanym patio Apartamentowca Cosmopolitan można podziwiać ultranowoczesny katamaran Volvo Roca. Jest to jedyna i niepowtarzalna okazja dla mieszkańców Warszawy na obejrzenie z bliska tego niezwykłego, morskiego bolidu. To na nim wiosną 2017 roku, wielokrotni mistrzowie świata w żeglarstwie Przemysław i Piotr Tarnaccy, dokonają próby bicia rekordu prędkości Polski w żegludze.
Katamaran klasy Phantom International wykonany jest z materiałów wykorzystywanych w przemyśle kosmicznym (Carbon, Kevlar, Spectra). Jego specjalna konstrukcja umożliwia mu lot na hydro-skrzydłach nad wodą z prędkością dochodzącą do 80km/h. 10-metrowy maszt, 5-metrowe pływaki, przy wadze zaledwie 155 kg, dają wyobrażenie o tym z jak bardzo ekstremalną łodzią mamy do czynienia.
To jedyna tego typu jednostka w Polsce. Do jej opanowania konieczne są duże umiejętności i doświadczenie żeglarskie. Cieszy nas możliwość pokazania go szerszej publiczności, która na co dzień nie ma możliwości uczestniczenia w zawodach żeglarskich. Na tych kilka, wyjątkowych dni Cosmopolitan staje się mariną naszego katamaranu, do której mogą zawitać całe rodziny z dziećmi – mówi Przemysław Tarnack
Przemysław Tarnacki, wielokrotny mistrz świata i Polski w żeglarstwie, ambasador Cosmopolitan Warszawa,
Magdalena Budnik, dyrektor działu marketingu budynku Cosmopolitan
Przeczytaj także:
Świat: wydarzenia tygodnia 49/2019
oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)