Poznaj tradycje bożonarodzeniowe Europejczyków cz. 2
2016-12-17 00:16
![Poznaj tradycje bożonarodzeniowe Europejczyków cz. 2 [© k2photostudio - Fotolia.com] Poznaj tradycje bożonarodzeniowe Europejczyków cz. 2](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/Boze-Narodzenie/Poznaj-tradycje-bozonarodzeniowe-Europejczykow-cz-2-185630-200x133crop.jpg)
Choinka © k2photostudio - Fotolia.com
Przeczytaj także: Poznaj tradycje bożonarodzeniowe Europejczyków
Holandia
Ci, którzy chcieliby spędzić tegoroczne święta w Holandii, powinni wiedzieć, że tradycje bożonarodzeniowe w tym kraju są dość mocno okrojone. Przede wszystkim Holendrzy nie zasiadają do wigilijnego stołu, a to oznacza, że nie spotkamy tam ani specjalnie przygotowanych kulinariów, ani też prezentów pod choinką, chociaż samo drzewko - już tak. Kultywowaną tradycją są natomiast pasterki.
Nie oznacza to jednak, że Holendrzy nie świętują. Najważniejszy dla nich jest okres, który poprzedza Boże Narodzenie - czas Sinterklaas'a, czyli tamtejszego Świętego Mikołaja. Przypada on pomiędzy 20 listopada (przybycie Mikołaja do Holandii) a wigilią jego urodzin (5 grudnia). Kulminacyjnym punktem tej tradycji jest właśnie 5 grudnia, kiedy podczas uroczystej kolacji nazywanej pakjesavond Holendrzy wręczają sobie świąteczne upominki.
Portugalia
Jakie tradycje bożonarodzeniowe kultywuje Portugalia? Warto podkreślić, że - inaczej niż Polacy - Portugalczycy najpierw wybierają się na pasterkę, a dopiero później zasiadają do świątecznej kolacji. Na wigilijnym stole, podobnie jak u nas, stoi puste nakrycie, jednak w Portugalii przeznaczone jest ono dla zmarłych dusz. Jeśli chodzi o prezenty, to w tym czasie daje się je symbolicznie, jednak najwięcej ich otrzymuje się w święto Trzech Króli. Jakie tradycyjne potrawy pojawiają się na stole świątecznym? Przede wszystkim nadziewany indyk, może też być kurczak czy kura z kasztanami, rodzynkami i migdałami.
fot. k2photostudio - Fotolia.com
Choinka
W Szwecji choinka pojawiła się już w 1700 roku i od tego czasu jest ważnym elementem Świąt.
Szwecja
Tradycje bożonarodzeniowe to m.in. choinka, która pojawiła się tutaj już w 1700 roku i od tego czasu jest ważnym elementem Świąt. Ubiera się ją zazwyczaj dwa dni przed Wigilią.
Jakie potrawy są charakterystyczne dla szwedzkich Świąt:
- Do ciekawych tradycji należy tzw. "zanurzanie w kotle". Polega ono na tym, iż biesiadnicy zanurzają kawałki ciemnego chleba w garnku wypełnionym wołowiną, wieprzowiną i sosem.
- Na świątecznym stole pojawia się także lutefisk – to typowo świąteczna potrawa, którą przygotowuje się głównie z dorsza, rybę moczy się w wodzie, a następnie przez kolejne kilka dni maceruje w ługu sodowym - substancji silnie żrącej…, następnie jest ona gotowana i smażona. Podaje się ją z warzywami lub innymi dodatkami.
W tym czasie w Szwecji można spotkać dwie postacie, jedna nazywa się Jultomten, a druga Juldagen. Kim one są? Otóż pierwsza, to nikt inny tylko Święty Mikołaj we własnej osobie! Szwedzki Jultomten stanowi połączenie dwóch tradycji - europejskiej (czyli tego, który rozdaje prezenty na Boże Narodzenie) i szwedzkiej, czyli gårdstomtena (czyli krasnala ogrodowego, który nie miał nic wspólnego z prezentami, ale odgrywał ważną rolę w życiu Szwedów. Wierzyli oni, że pilnował, aby gospodarstwo i bydło były doglądane. Jeśli ktoś nie dbał o zwierzęta, mógł zostać przez niego spoliczkowany. Dla krasnali, opiekunów chłopskich zagród, gospodarze w wigilijną noc wystawiali miseczkę kaszy). A kim jest Juldagen? To koziołek i to on kiedyś rozdawał prezenty, jednak od przeszło 100 lat został zastąpiony Jultomentem. Obecnie stanowi świąteczną ozdobę, wykonaną najczęściej ze słomy.
Czytaj także:
- Poznaj tradycje bożonarodzeniowe Europejczyków
- Polowanie na prezenty pod choinkę rozpoczęte. Jak to robią Polacy?
Wielka Brytania
To właśnie tutaj narodził się zwyczaj pocałunków pod jemiołą wiszącą pod sufitem, który symbolizuje szczęście i spełnienie marzeń. Tu też narodził się zwyczaj wysyłania kartek świątecznych z napisem "Wesołych Świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego Roku".
W Anglii nie ma tradycji wigilijnej wieczerzy, ta forma posiłku to bardziej obiad podczas którego spożywa się pieczonego indyka i Christmas Pudding. Ten ostatni jest podawany z sosem na bazie brandy lub rumu i przyozdabiany gałązką ostrokrzewu, a podczas podawania często jest oblany alkoholem i podpalany. Podczas wigilii biesiadnicy nie dzielą się opłatkiem tylko tzw. Christmas Cracker. Co to takiego? Otóż Christmas Cracker są to papierowe „cukierki”, które rozrywane są przez dwie osoby, a w środku znajdują się drobne upominku typu wróżba, zabawna kostka do gry czy mini gra towarzyska.
To właśnie z Anglii przyszedł do nas zwyczaj Bożonarodzeniowych spotkań firmowych.
![Poznaj najciekawsze tradycje bożonarodzeniowe Poznaj najciekawsze tradycje bożonarodzeniowe](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/Boze-Narodzenie/Poznaj-najciekawsze-tradycje-bozonarodzeniowe-186041-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)