Przetargi - raport XI 2016
2016-12-22 13:32
Przeczytaj także: Przetargi - raport X 2016
Dane zebrane i opracowane przez serwis www.Przetargi.eGospodarka.pl, wskazują, że w listopadzie 2016 roku w Biuletynie Zamówień Publicznych opublikowano 9 tyś. 802 ogłoszenia o rozpoczęciu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, o 4,8 procent więcej niż miesiąc wcześniej, w październiku 2016 roku, ale jednocześnie o 12,1 procent mniej niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku.Znaczne spadki w relacji rocznej to utrzymujący się efekt nowelizacji PZP która weszła w życie w lipcu. Wpływ zmian w prawie słabnie z miesiąca na miesiąc, ponieważ jeszcze w październiku spadek w relacji rocznej wynosił 18,3 procent, a we wrześniu 26 procent. Zatem liczba ogłaszanych przetargów wraca już na ścieżkę wyznaczoną wieloletnimi trendami.
W porównaniu z listopadem 2015 roku spadek liczby publikowanych ogłoszeń przetargowych zanotowano we wszystkich trzech analizowanych kategoriach. Najwyższą roczną dynamiką spadków charakteryzowały się ogłoszenia na dostawy towarów (spadek rdr o 14,9 proc.) i na dostawy usług (spadek względem analogicznego miesiąca ubiegłego roku o 11,5 proc.). relatywnie najniższe spadki dotknęły zamówienia na prace remontowo-budowlane, których w listopadzie 2016 było tylko o 4,6 procent mniej niż rok wcześniej.
Zupełnie inaczej wyglądają już wyniki w relacji miesięcznej, gdzie widać wyraźnie odbicie po sierpniowym dołku związanym z wejściem w życie nowego prawa. W listopadzie bieżącego roku względem poprzedniego miesiąca liczba ogłaszanych postępowań przetargowych wzrosła zarówno w kategorii zamówień na dostawy towarów, jak i na dostawy usług. Spadek zanotowano jedynie w zamówieniach na prace remontowo-budowlane, co jednak jest zwykłym, okresowym zjawiskiem związanym z końcem sezonu budowlanego.
Liczba zamówień na dostawę usług w listopadzie 2016 roku wzrosła w relacji miesięcznej o 21,4 procent, a na dostawę towarów o 9,4 proc.
fot. mat. prasowe
Tabela 1. Liczba ogłoszeń w BZP w poszczególnych kategoriach oraz łącznie w wybranych latach
Liczba zamówień na dostawę usług w listopadzie 2016 roku wzrosła w relacji miesięcznej o 21,4 procent, a na dostawę towarów o 9,4 proc.
Listopadowy wzrost (w relacji miesięcznej) liczby ogłoszeń przetargowych to nie tylko efekt niwelowania wpływu nowelizacji PZP. W ostatnich miesiącach roku zwyczajowo już wzrasta liczba postępowań przetargowych na pewne usługi oraz towary, co związane jest z cyklem budżetowym. Realizowane są zamówienia na dostawy energii, mediów, materiałów służących do utrzymania ciągłości działania instytucji. Charakterystycznym zjawiskiem są też zwiększone zakupy sprzętu komputerowego, wynikające z konieczności wydania do końca roku środków budżetowych.
fot. mat. prasowe
Podstawowe kategorie postępowań przetargowych, w tys., listopad, lata 2010-2016
W porównaniu z listopadem 2015 roku spadek liczby publikowanych ogłoszeń przetargowych zanotowano we wszystkich trzech analizowanych kategoriach.
Sprzeczne sygnały z gospodarki. Jaki będzie przyszły rok?
Jak podało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, stopa bezrobocia w listopadzie 2016 roku wyniosła 8,2 procent, o 1,4 punktu procentowego mniej niż w listopadzie ubiegłego roku. Wskaźnik bezrobocia rejestrowanego w listopadzie nie był tak niski począwszy od 1991 roku. Listopadowa stopa bezrobocia w porównaniu do października bieżącego roku nie zmieniła się. Według MPiPS, pod koniec listopada pracy nie miało ponad 1,3 mln osób.
Jak podał GUS, zatrudnienie w firmach zatrudniających ponad 9 pracowników wyniosło w listopadzie 2016 roku 5 mln 791 tys. osób i było wyższe o 3,1 proc. niż rok temu, przeciętne wynagrodzenie brutto było wyższe o 4 proc. niż rok temu i wyniosło niemal 4 tys. 330 złotych.
Deflacja już ustąpiła. Po 28 miesiącach spadków cen w relacji rocznej, w listopadzie 2016 ceny towarów i usług konsumpcyjnych utrzymały się na tym samym poziomie w porównaniu do listopada 2015 r., a nieznacznie (o 0,1 proc.) wzrosły w stosunku do października bieżącego roku. Za stopniowy wzrost cen odpowiadają rosnące ceny żywności oraz – po wielomiesięcznych spadkach – ponownie rosnące ceny paliw.
Jak podał Główny Urząd Statystyczny, wartość produkcji sprzedanej przemysłu wzrosła w listopadzie 2016 r. o 3,3 proc. w relacji rocznej. Niestety budownictwo nadal tkwi w głębokim dołku, bowiem produkcja budowlano-montażowa spadła w tym samym okresie o 12,8 proc.
W listopadzie odnotowano wzrost sprzedaży detalicznej w cenach stałych w skali roku o 7,4 procent, jednak w porównaniu z październikiem 2016 r. miał miejsce spadek sprzedaży detalicznej o 3,4 proc.
– Na rynku pracy utrzymuje się mocne ożywienie. Świadczy o tym zarówno niska stopa bezrobocia, jak i nadal rosnące zatrudnienie. Wraz ze wzrostem zatrudnienia rosną także płace. Jednak ten sielankowy obraz psują dane o coraz większych problemach z pozyskiwaniem pracowników. Pracodawcy już coraz częściej posiłkują się pracownika zza granicy, głównie z Ukrainy. To właśnie ci pracownicy utrzymują w ryzach wzrost wynagrodzeń. Martwią niestabilne wyniki przemysłu, który nie może się wybić na stały wzrost, bowiem dane dotyczące produkcji przemysłowej charakteryzują się wysoką zmiennością – mówi Beata Szkodzin, wydawca serwisu eGospodarka.pl. – Utrzymujące się na niskim poziomie inwestycje oraz zapaść sektora budowlanego wskazują, że w czwartym kwartale dynamika PKB z pewnością nie przekroczy poziomu 2,5 procent. Także perspektywy na przyszły rok są niejasne. Według wielu ekonomistów, przyszłoroczny budżet jest oparty na bardzo optymistycznych założeniach dotyczących wpływów, przy bardzo wysokich wydatkach. Napięte do granic możliwości budżet centralny i budżety samorządowe mogą z kolei utrudnić finansowanie wkładów własnych w realizacji projektów z nowej perspektywy unijnej, co utrzyma zapaść w budownictwie infrastrukturalnym – dodaje Beata Szkodzin.
Zakupy mediów i energii oraz usług „zimowych”
Przegląd ogłoszeń publikowanych w BZP wskazuje na typowy dla końca roku profil zamówień. Organy publiczne ogłaszają przetargi na dostawy usług i towarów mających wpływ na płynność działania instytucji, z drugiej zaś intensywniej wydają środki określone w swoich budżetach, co w praktyce przekłada się na zakupy sprzętu komputerowego.
W relacji miesięcznej najwyższą dynamiką charakteryzowały się zamówienia na dostawy żywności oraz usług przygotowania posiłków, usług w zakresie transportu drogowego, dostaw oleju napędowego oraz benzyny bezołowiowej, usług pocztowych, dostaw talonów, usług wywozu odpadów, energii elektrycznej i cieplnej. Instytucje sektora publicznego zwiększyły także skalę zamówień sprzętu komputerowego – komputerów przenośnych oraz nabiurkowych.
![Przetargi - raport IV 2019 [© Vadim - Fotolia.com] Przetargi - raport IV 2019](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/przetargi/Przetargi-raport-IV-2019-219050-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)