Wirtualna fala niebezpieczna dla dzieci
2006-03-16 13:48
Psychologowie alarmują - coraz więcej polskich dzieci staje się ofiarami tzw. cyber bullyingu, czyli szykanowania, oczerniania oraz zastraszania w Internecie. Wirtualna fala może w opinii psychologów prowadzić do lęków oraz zaburzeń - czytamy w "Życiu Warszawy".
Przeczytaj także: Minecraft, Trump i TikTok. To interesuje dzieci w sieci
Gazeta pisała wczoraj o przypadku gimnazjum w Czarnkowie, gdzie uczniowie założyli forum internetowe, na którym drwili i obrażali swoich szkolnych kolegów. To tylko jeden z przykładów narastającej w naszym kraju wirtualnej fali. Na razie jednak nie wiadomo, na jaką skalę ma miejsce to zjawisko w Polsce."Życie Warszawy" przytacza ankietę przeprowadzoną przez brytyjski ośrodek badawczy YouGov, z której wynika, że ponad 10 procent nastolatków doświadczyło wirtualnej fali, a co czwarty respondent zna ofiarę takich praktyk. Do 62 procent ankietowanych dotarły plotki rozsiewane przez Internet.
Okazuje się, że w naszym kraju ten problem również się pojawia. Jak wynika z badań Fundacji Dzieci Niczyje, ponad 45 procent najmłodszych doświadcza niechcianych kontaktów w Internecie, a 20 procent taka sytuacja przestraszyła. Wirtualna fala jest coraz groźniejsza, ponieważ zwykle jest anonimowa oraz narasta w związku z większą dostępnością do Internetu. Okazuje się, że co najmniej połowa rodziców nie jest świadoma zagrożenia, które pojawia się w sieci. Nastolatki rzadko niestety informują swoich opiekunów, że padły ofiarą wirtualnej fali.
Przeczytaj także:
Europejskie dzieci Internetu
oprac. : Izabela Okrój / Polska.pl