Świat: wydarzenia tygodnia 6/2017
2017-02-11 16:43
Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 5/2017
- Opinia Banku Światowego dot globalnej gospodarki. Wg BŚ w 2016 roku światowy wzrost gospodarczy wyniósł 2,3 proc., a w tym roku może przyspieszyć do 2,7 proc. r/r. Ogólna niepewność i nieprzewidywalność tak w krajach rozwijających się, jak i rozwiniętych sprawia, że prognoza ta jest obarczona dużym ryzykiem. Publikowany corocznie przez BŚ Index niepewności jest wg analityków tej instytucji najwyższy od 20 lat.
- Chińska gospodarka. W ramach zmian strategii gospodarczej kilka lat temu Chiny postawiły na rozwój rynku wewnętrznego, w tym usług. Według Caixin i Markit Economics Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Chin, wyniósł w styczniu 53,1 pkt. wobec 53,4 pkt. w poprzednim miesiącu. To od dłuższego czasu trwała tendencja świadcząca o skutecznej realizacji przyjętej strategii.
- Chiński handel zagraniczny. Wg chińskiego urzędu statystycznego (licząc w juanach) chiński eksport w styczniu wzrósł o 15,9 proc. r/r (licząc w USD wzrost ten wyniósł 7,9 proc.), a import wzrósł o 25,2 proc. r/r. (licząc w USD import wzrósł o 16,7 proc.). Liczona w juanach nadwyżka w handlu Chin wyniosła w I 354,50 mld (40,71 mld USD).
- Amerykańskie finanse. Według amerykańskiego Departamentu Handlu deficyt handlowy Stanów Zjednoczonych w 2016 r. wyniósł 502,3 mld USD (wzrost o 1,9 mld USD licząc r/r).
- Chińskie rezerwy walutowe. Pekin poinformował, że rezerwy walutowe Chin są obecnie na poziomie 2,99 bln USD i są największe na świecie. Jednak analitycy zwracają uwagę, że są one na poziomie najniższym od sześciu lat. Obniżka poziomu rezerw jest skutkiem realizacji dużych programów inwestycyjnych tak krajowych, jak i zagranicznych.
- Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB) już działa. AIIB powstały z chińskiej inicjatywy (i przy zdecydowanym sprzeciwie USA) już działa. Centrala banku poinformowała, że aktualnie realizuje on już kilka dużych projektów. Jak wiadomo Polska należy do grona jego założycieli , a w kierownictwie banku w randze wicedyrektora tej instytucji pracuje Radosław Pyffel.
- Światowy rynek węgla. Według analityków Międzynarodowej Agencji Energii (MAE) w 2016 roku światowe ceny węgla energetycznego wzrosły dwukrotnie. Prognozują oni spadek cen w następnych miesiącach oraz ich stabilizację od 2018 r, prawdopodobnie na poziomie ponad 60 USD za tonę. Na obecny, wysoki poziom cen ma wpływ sytuacja na rynki chińskim.
- Iran vs USA. Jeszcze nie tak dawno czołowe kraje świata podjęły decyzję o rezygnacji z sankcji przeciw Iranowi (zostały nałożone w celu wymuszenia na Teheranie rezygnacji z wojskowego programu nuklearnego). Jednak od kilku miesięcy stosunki USA z Iranem pogarszały, się, a napięcie między tymi krajami osiągnęły najgorszy poziom po ostatniej próbie irańskiej rakiety balistycznej. W rezultacie Biały Dom nałożył na Iran nowe sankcje. Tym razem także Iran nie zostaje dłużny i zapowiedział, że nałoży swoje restrykcje na pewne amerykańskie podmioty i Amerykanów, którzy pomagają "regionalnym grupom terrorystycznym".
- Microsoft bada zagrożenia w sieci. Z tych badań wynika, że 65 proc. badanych osób padło ofiarą cyberataków, a 2/3 uważa, że ponieśli poważne konsekwencje w związku ze swoją obecnością w sieci.
- Świat obserwuje pierwsze decyzje prezydenta Trumpa. Ostatnio Biały Dom zarządził przegląd regulacji bankowych wprowadzonych po kryzysie finansowym w 2008 roku. Zapowiedziano też reformy podatkowe tak, aby zachęcić przedsiębiorców do utrzymania zatrudnienia w USA i pobudzenie wzrostu gospodarczego.
- Światowe ceny gazu i ropy stabilizują się. Wobec korzystnych cen światowych i wyczerpujących siękonwencjonalnych źródeł powracają korzystne czasy dla rozwoju eksploatacji złóż niekonwencjonalnych. Wiele wskazuje na to, że jest szansa nie tylko na samowystarczalność energetyczną, ale też na włączenie się w grono eksporterów.
- Infrastrukturalne inwestycje w Katarze. Stabilizująca się sytuacja na rynkach ropy i gazu stwarza realne szanse na realizację katarskiego programu inwestycyjnego (obejmującego także te cele, które są związane z organizacją piłkarskich mistrzostw świata w 2022 r.
- Chiny wchodzą na rynek lotniczy. Na globalny rynek producentów samolotów pasażerskich wchodzą Chińczycy. Koncerny Boeing i Airbus zyskują rywala! Pierwszy duży samolot pasażerski C919 zostanie zaprezentowany w połowie roku i na globalnym rynku będzie rywalizował z amerykańskim Boeingiem737 i europejskim Airbusem A320. Sukces w tej rywalizacji potwierdzi wejście chińskich producentów do światowej ekstraligi.
Komentarz do wydarzeń gospodarczych
Według danych Komisji Europejskiej, Polacy są na szarym końcu Europy, pod względem kompetencji cyfrowych. Prawie 1/3 nigdy nie korzystała z Internetu, a wśród osób, które w domu nie posiadają dostępu do Internetu czy nawet komputera, aż 63% uważa, że zwyczajnie nie jest im oto niczego potrzebne. A jednak świadomość możliwości, jakie daje korzystanie z sieci, stopniowo rośnie. Według badania przeprowadzonego na zlecenie Digital Virgo, 65% polskich internautów przynajmniej raz w życiu kupiło w Internecie treści lub usługi cyfrowe. Zasadniczą kwestią, której Polacy nie poświęcają szczególnej uwagi, jest bezpieczeństwo danych i płatności.
Pobieranie aplikacji na telefon czasem niesie za sobą pewne ryzyko. Jest ono podobne do tego, które znamy gdy korzystamy z komputera. Na co uważać przy instalowaniu nowej aplikacji w telefonie i jak możemy ustrzec się zagrożeń?
Przy ściąganiu programu warto zwracać uwagę na uprawnienia, do których mamy dać dostęp. Jeśli aplikacja jest nieskomplikowana i ma mało funkcji, a żąda dostępu do wielu uprawnień, nie powinna ona wzbudzać zaufania.
– Przykładowo, jeśli chcemy zainstalować aplikację typu latarka a ona ma dziesięć uprawnień typu wysyłanie SMS-ów, nawiązywanie połączeń to od razu powinna się nam „zapalić lampka kontrolna” – mówi Marcin Łaciak, dyrektor sprzedaży i marketingu Digital Virgo.
Oczywiście uprawnienia są czymś na co powinniśmy uważać w przypadku instalowania aplikacji, ale kiedy są to aplikacje do portali społecznościowych to dostęp do naszych kontaktów, czy wysyłanie SMS-ów jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania aplikacji.
65% polskich internautów przynajmniej raz dokonało w Internecie zakupu treści i usług cyfrowych: e-booka, muzyki, dostępu do platformy VoD, biletu czy gry. Najczęściej są to osoby do 24 roku życia i mieszkańcy mniejszych miast. Z badania wynika ponadto, iż:
- Wobec zakupów w Internecie bardziej nieufni są mężczyźni – ponad 32% w tych, którzy nigdy nie kupowali w sieci, wskazało właśnie na ten powód
- Dla tych, którzy kupują online, liczy się przede wszystkim wygoda- dotyczy to również wyboru formy płatności
- Treści cyfrowe służą Polakom przede wszystkim do rozrywki, w celach zawodowych częściej kupują je kobiety
- Korzystanie z tzw. torrentów nie jest alternatywą dla w pełni legalnego kupowania dostępu do muzyki czy filmów
Według raportu najpopularniejszą metodą płatności jest zwykły przelew internetowy (42%), na drugim miejscu znajdują się systemy płatności – Polacy nie mają świadomości zagrożeń, jakie mogą wiązać się z korzystaniem z niezaufanych sieci WiFi, ściąganiem zainfekowanego oprogramowania czy podawaniem pełnych danych dostępu do konta bankowego bądź karty kredytowej. Świadczy o tym fakt, że aż 60% internautów, wybierając metodę płatności, kieruje się przede wszystkim wygodą, a tylko 18,6% kupujących w Internecie Polaków zadeklarowało, że wybiera najbezpieczniejszą metodę płatności - zwraca uwagę Marcin Łaciak, Dyrektor Sprzedaży.
Ekspert zaleca także się szczególną ostrożność przy dokonywaniu płatności w aplikacjach mobilnych. Dokonywanie transakcji kartą płatniczą z podaniem pełnych danych karty powinno się odbywać tylko w zaufanych i sprawdzonych aplikacjach, które są rekomendowane przez innych użytkowników.
Marcin Łaciak, dyrektor sprzedaży i marketingu Digital Virgo.
Przeczytaj także:
Świat: wydarzenia tygodnia 49/2019
oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)