Średnie firmy z wynikami ponad średnią
2017-03-15 13:34
Średnie firmy jako pierwsze odczuwają poprawę sytuacji © phasin - Fotolia.com
Wskazówka ostatniego "Barometru EFL" powędrowała w górę. Wskaźnik osiągnął poziom 57,1 pkt, co oznacza, że pierwsze trzy miesiące bieżącego roku okazały się najlepszym pierwszym kwartałem w historii badania. Najlepiej swoją sytuację oceniały średnie firmy - odczyt dla tej grupy przedsiębiorstw sięgnął 59,8 pkt. Za taki obrót spraw odpowiadała w znacznej mierze optymistyczna postawa wobec inwestycji. Ich wzrostu spodziewa się obecnie przeszło 38% podmiotów zatrudniających od 50 do 249 osób, czyli o 15 pp. więcej niż w poprzednim kwartale. Dla porównania, w przypadku mikro oraz małych firm odsetek planujących zwiększenie inwestycji wynosi odpowiednio 19% i 32%.
Przeczytaj także: Barometr EFL: kondycja finansowa MSP I kw. 2017
- Analizy sytuacji sektora MŚP najczęściej traktują ten segment przedsiębiorstw całościowo. Tymczasem warto spojrzeć na niego z uwzględnieniem zróżnicowania według wielkości firm, która nie pozostaje bez wpływu na prognozy odnośnie przyszłości oraz plany w zakresie inwestycji. Ta różnica jest doskonale dostrzegalna, jeśli rzucimy okiem na cokwartalne pomiary, w których opinie formułowane przez mikro, małe i średnie firmy mogą znacznie od siebie odbiegać. Najczęściej to więksi, legitymujący się pokaźniejszym doświadczeniem, przedsiębiorcy czują się na rynku najpewniej i to właśnie oni snują śmielsze plany na przyszłość. Potwierdzeniem tego jest również ostatni odczyt „Barometru EFL” za okres pierwszych trzech miesięcy roku. Wprawdzie rosnący optymizm widoczny był w odniesieniu do wszystkich firm, to jednak najdalej idący charakteryzował średnie firmy. Im mniejsze przedsiębiorstwo, tym subindeks był niższy – mówi Radosław Kuczyński, Prezes EFL.
Średnie firmy z wynikami ponad średnią
W I kwartale bieżącego roku najwyższą wartość informującego o skłonności do wzrostu subindeksu „Barometru EFL” odnotowały właśnie średnie firmy. Sięgnął on 59,8 pkt. Dla porównania, wyniki, który przypadł w udziale mikro i małym firmom to odpowiednio 51,5 pkt, oraz 57,8 pkt. Warto jednak podkreślić, że wszystkie wyniki wciąż pozostają ponad progiem ograniczonego rozwoju (OR[2]) wynoszącym 50 pkt., czyli także mniejsze przedsiębiorstwa widzą w najbliższych miesiącach szansę na rozwój. W przypadku małych i średnich firm subindeks ma najwyższą wartość od ponad roku, podczas gdy mikro podmioty odnotowały drugi najniższy wynik w ciągu ostatnich pięciu kwartałów.
fot. mat. prasowe
Barometr EFL w I kw. 2017
Inwestycje sprawcą lepszych nastrojów
W porównaniu do IV kwartału 2016 roku poprawa nastrojów jest widoczna w każdej kategorii podmiotów, na co wpływ miał stosunkowo duży odsetek respondentów przewidujących wzrost inwestycji. Największymi optymistami są średnie firmy (+2,7 pkt. k/k). Skąd taki wynik? Podczas gdy pod koniec ubiegłego roku co czwarty „średniak” prognozował wzrost inwestycji, w I kwartale tego roku już więcej niż co trzeci (38,3%). Obecnie więcej średnich firm spodziewa się też wzrostu sprzedaży swoich towarów i usług niż miało to miejsce kwartał temu (I kwartał 2017:29,2%; IV kwartał 2016:16,7%).
fot. mat. prasowe
Wskaźnik według wielkości przedsiębiorstw
Więcej inwestować na początku tego roku planuje także 19,1% mikro firm oraz 31,9% małych. Są to również wyniki lepsze niż kwartał temu, co w szczególności widać wśród najmniejszych podmiotów. W IV kwartale wzrostu inwestycji spodziewało się jedynie 7,4% mikro przedsiębiorców.
Główny odczyt „Barometru EFL” za I kwartał 2017 roku wyniósł 57,1 pkt. W porównaniu do sytuacji sprzed roku wartość wskaźnika jest aż o 4 punkty wyższa, a kwartał do kwartału różnica wynosi +1,8 pkt.
Przeczytaj także:
Barometr EFL: nastroje w sektorze MŚP wciąż pesymistyczne
oprac. : eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
kondycja finansowa, MSP, małe i średnie przedsiębiorstwa, płynność finansowa, finansowanie działalności
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)