Czy gospodarka Brazylii ma szanse wrócić do gry?
2017-04-12 13:36
Czy gospodarka Brazylii ma szanse wrócić do gry? © Kagenmi - Fotolia.com
Czy po latach pogrążania się w kryzysie politycznym i ekonomicznym gospodarka Brazylii ma w końcu szansę powrócić na ścieżkę wzrostu? Wiele wskazuje na to, że tak właśnie się stanie. Z szacunków zawartych w najnowszym Country Report autorstwa Atradius wynika, że w tym roku zanotuje ona dość umiarkowany wzrost na poziomie 0,8 proc., ale już w następnych 12 miesiącach PKB Brazylii ma wzrosnąć o blisko 2 proc. To jeszcze jednak za mało, aby można było zacząć mówić o wyhamowaniu niewypłacalności firm z tego kraju.
Przeczytaj także: Brazylia: tak się kończy cud gospodarczy
Prognozy na przyszłość są naprawdę niezłe. Międzynarodowy Fundusz Walutowy przewiduje, że już w tym roku gospodarka Brazylii zdoła wyprzedzić Włochy, a najpóźniej w 2021 powróci na ósme miejsce zestawienia największych gospodarek naszego globu. Po kilku latach kryzysu politycznego zakończonych impeachmentem Dilmy Rousseff jest to wyraźne światło w tunelu. Przewidywania te znajdują potwierdzenie w najnowszym Country Report firmy Atradius.To, z czym musi zmagać się obecnie gospodarka Brazylii, jest pokłosiem afery wokół Petrobrasu oraz korupcji na najwyższych szczeblach władzy. Przez ostatnie dwa lata krajowi temu doskwierał nie tylko spadek konsumpcji prywatnej, ale również brak inwestycji i topniejąca produkcja. To wszystko nie pozostało oczywiście bez znaczenia dla kondycji finansowej brazylijskich firm, o czym Atradius przestrzegał w swoim poprzednim raporcie. Na szczęście jednak reformy wprowadzone przez nowego prezydenta, Michela Temera, zdają się odnosić pożądane skutki. I tak, po zakończeniu ponad 2-letniego kryzysu w 2017 r. eksperci oczekują odbicia i umiarkowanego wzrostu. Poprawa nastrojów biznesowych, rządowe inwestycje w infrastrukturę oraz sprzyjająca polityka monetarna znajdują również odzwierciedlenie w korzystniejszych prognozach dotyczących tempa inflacji, która powinna spaść z 9 proc. do 4,5-proc. w 2017 r.
fot. mat. prasowe
Gospodarka Brazylii - kluczowe wskaźniki
Gospodarka Brazylii wciąż pozostaje jednak wrażliwa na ryzyko zaburzenia niestabilnej jeszcze w pełni sytuacji polityczno-gospodarczej, zwłaszcza w perspektywie potencjalnych decyzji administracji Donalda Trumpa. Ponadto objawy spowolnienia wyrażone w ponad 10-procentowym bezrobociu, osłabieniu produkcji w sektorze przemysłowym i ograniczeniu tempa wzrostu eksportu od razu nie znikną. Może to zdaniem ekspertów Atradius w dalszym ciągu przyczyniać się do ograniczonej wypłacalności i płynności finansowej brazylijskich kontrahentów. W ostatnim czasie znacząco wzrosła niewypłacalność firm – widoczna we wzroście o 45 proc. liczby spraw sądowych w porównaniu z 2016 rokiem. W raporcie prognozowane jest utrzymanie tej tendencji, ze względu na wątłe odbicie gospodarki i w dalszym ciągu trwającą niechęć banków do udzielania pożyczek. Eksperci Atradius przewidują, że w 2017 roku liczba spraw dotyczących niewypłacalności w Brazylii może wzrosnąć o 10 proc.
Pomimo wprowadzonych w ostatnim czasie zmian w legislacji, ograniczających nadmierne wydatki rządowe, deficyt budżetowy w najbliższych latach pozostanie na minusie. Ograniczeniu ryzyka gospodarczego sprzyja jednak fakt, iż brazylijski dług publiczny finansowany jest w większości wewnętrznie – około 85 proc., z czego 95-proc. w lokalnej walucie – realu. Zadłużenie przedsiębiorstw w walucie obcej znacznie wzrosło, ale 2/3 zadłużenia dotyczy spółek powiązanych ze sobą kapitałowo, co znacznie zmniejsza ryzyko refinansowania. Dobrze rokuje natomiast ogólna kondycja sektora bankowego, który jest stabilny, dobrze dofinansowany i w dużej mierze niezależny od dolara, co stanowi istotną przewagę w tym regionie.
Należy pamiętać, że choć zgodnie z danymi GUS-u, udział Ameryki Łacińskiej w handlu zagranicznym Polski wynosi tylko około 1,5 proc., to najbardziej rozbudowane relacje mamy właśnie z Brazylią, która jest pierwszym i najważniejszym partnerem handlowym w tym regionie.
– Do krajów Ameryki Łacińskiej eksportujemy m.in. urządzenia elektryczne i elektroniczne, maszyny, w tym samochody oraz statki do remontu, paliwa, a także nawozy. Mimo że gospodarka Brazylii obecnie znajduje się dopiero w trzeciej dziesiątce naszych międzynarodowych partnerów, to należy do 10 największych gospodarek świata i wciąż ma ogromny potencjał. Zwłaszcza teraz – gdy powoli uporała się z ostatnimi polityczno-gospodarczymi zawirowaniami – przedsiębiorcy z Polski znowu powinni powoli zacząć zastanawiać się nad tym kierunkiem, pamiętając jednocześnie o ewentualnym zabezpieczeniu, chociażby w postaci ubezpieczenia należności – komentuje Arkadiusz Taraszkiewicz, dyrektor regionalny ds. oceny ryzyka w Atradius Credito y Caucion w Polsce.
Choć w kontekście brazylijskiej gospodarki jeszcze daleko do fiesty, to eksperci Atradius optymistycznie widzą ten i przyszły rok. W ratingu STAR analizującym ogólne ryzyko współpracy handlowej (skala 1-10, gdzie 1 to najwyższa ocena) przyznali Brazylii notę „5”, zaznaczając przy tym pozytywne perspektywy dla tego kraju.
Przeczytaj także:
Brazylia nad przepaścią? Gospodarka chwieje się w posadach
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)