eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyUsługi w chmurze coraz popularniejsze, ale czy bezpieczne?

Usługi w chmurze coraz popularniejsze, ale czy bezpieczne?

2017-07-04 11:02

Usługi w chmurze coraz popularniejsze, ale czy bezpieczne?

Usługi w chmurze coraz popularniejsze © monsitj - Fotolia.com

Usługi w chmurze na dobre zagościły nie tylko w świadomości, ale i w praktyce przedsiębiorstw, które w znakomitej większości dostrzegają zalety cloud computingu. Jego rosnące znaczenie powoduje również, że firmy przywiązują coraz większą wagę do bezpieczeństwa przechowywanych danych. Jakie kroki podejmują? Z opublikowanego przez CloudPassage raportu "Cloud Security" wynika, że przedsiębiorstwa migrujące do chmury najczęściej decydują się na przeszkolenie pracowników (53%), ale również na współpracę z zewnętrznym, wyspecjalizowanym w obsłudze chmury partnerem (30%). Badanie pokazuje również, że budżety przeznaczone na chmurę rosnąć będą w co trzeciej firmie.

Przeczytaj także: Bezpieczeństwo chmury obliczeniowej wyzwaniem dla firm

- Usługi w chmurze dają użytkownikom gwarancję wysokiego poziomu zabezpieczenia danych przedsiębiorstwa. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że jest to możliwe jedynie pod warunkiem umiejętnego zarządzania infrastrukturą chmurową. W przeciwnym razie przechowywane dane narażone są na liczne niebezpieczeństwa. Firmy najwidoczniej jednak zdają sobie sprawę, że najsłabszym ogniwem bezpieczeństwa danych bywają niewykwalifikowani pracownicy, dlatego też skłonni są szkolić ich i współpracować z partnerami, którzy znają się na rzeczy. Bez względu jednak na wybrany sposób dbania o bezpieczeństwo, ważna jest sama świadomość, którą widać nie tylko w zagranicznych, ale również polskich firmach. Każdego roku zgłasza się do nas coraz więcej klientów, którzy przenosząc się do chmury, chcą sprawdzonego i pewnego rozwiązania – mówi Jakub Hryciuk, dyrektor zarządzający w Onex Group.

Na straży bezpieczeństwa… pracownik


Z raportu „Cloud Security” wynika, że firmy, które przenoszą swoje zasoby do środowiska chmurowego, w celu zwiększenia bezpieczeństwa rozwiązania, decydują się na przeszkolenie i certyfikację obecnych pracowników IT (53% wskazań). Na drugim miejscu znajduje się współpraca z zewnętrznym dostawcą usług wskazana przez 30% przedsiębiorców, a na trzecim – używanie oprogramowania, które pochodzi od niezależnych producentów (27%). Jedna firma na cztery zadeklarowała, że zbuduje dedykowany bezpieczeństwu zespół. Eksperci Onex Group zwracają uwagę, że wybór odpowiedniego sposobu działania zależy w dużej mierze od wielkości przedsiębiorstwa.

fot. monsitj - Fotolia.com

Usługi w chmurze coraz popularniejsze

Rosnące wykorzystanie rozwiązań chmurowych w przedsiębiorstwach powoduje, że coraz większą wagę przywiązuje się do bezpieczeństwa przechowywanych danych.


- Duże firmy, które posiadają dedykowane zespoły IT powinny zacząć od przeszkolenia tych osób, aby miały one odpowiednią wiedzę i umiejętności w zakresie zabezpieczania środowiska cloud. Wtedy też na nich spoczywa obowiązek, aby tę wiedzę przekazać innym zatrudnionym. Jednak mała czy średnia firma często nie posiada na stałe pracownika IT, którego zadaniem jest opieka nad wykorzystywanymi narzędziami chmurowymi. Znalezienie i odpowiednie przeszkolenie kogoś takiego może być trudne i kosztowne, stąd niejednokrotnie lepszym i tańszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy zewnętrznego partnera, który odpowiada za całościową obsługę narzędzia. Często też taka firma organizuje dedykowane szkolenia dla wszystkich pracowników korzystających z chmury, aby znali podstawowe zasady bezpiecznego korzystania ze środowiska cloud – mówi Rafał Suchożebrski, dyrektor sprzedaży w Onex Group.

Rosną budżety na chmurę


Przedsiębiorcy zdają sobie sprawę, że kluczową dla korzystania z usług w chmurze kwestią pozostają odpowiednie zabezpieczenia. Dlatego aż 33% firm deklaruje, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy zwiększy budżet na usługi w chmurze i zabezpieczenia tego rozwiązania, 57% nie zmieni dotychczasowych wydatków, a na obniżenie zdecyduje się tylko jedna firma na dziesięć. W co będą inwestowały firmy? Wśród rozwiązań chmurowych niekwestionowanym liderem w najbliższym czasie będzie Office 365, który wykazuje największą dynamikę wzrostu. W kilka lat ma on szansę przegonić inne podobne narzędzia, stając się dominującym wyborem dla przedsiębiorców. Dzięki popularności, wiedza na temat Office 365 będzie bardziej dostępna, a co za tym idzie, łatwiej będzie przeszkolić pracowników i wdrożyć ich w tajniki bezpiecznego korzystania z chmury.

Metodologia:
Badanie „Cloud Security” zostało przeprowadzone na zlecenie CloudPassage na reprezentatywnej próbie 1900 respondentów (głównie specjalistów i menadżerów IT) pracujących w małych, średnich i dużych firmach (7% do 10 pracowników, 15% 10-99 pracowników, 19% 100-499 pracowników, 7% 500-999 pracowników, 18% 1000-4999 pracowników, 7% 5000-10000 pracowników, 26% ponad 10 000 pracowników).

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: