eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternetAnonimowość w sieci stanie się przestępstwem?

Anonimowość w sieci stanie się przestępstwem?

2017-08-14 09:56

Anonimowość w sieci stanie się przestępstwem?

Anonimowość w sieci będzie nielegalna? © igor_kell - Fotolia.com

W dzisiejszych czasach walka o prywatność i anonimowość w sieci stawia przed nami coraz to większe wyzwania. Czy jednak powinniśmy toczyć ten bój czy też poddać się regulacjom, które mogą sprawić, że w niektórych krajach używanie VPN lub TOR będzie traktowane jako przestępstwo?

Przeczytaj także: 8 wskazówek dla użytkowników TikToka

O ile państwa Europy Zachodniej (np. Niemcy) są dopiero na etapie rozważań, o tyle już Rosjanie prowadzą intensywne prace nad wprowadzeniem zakazu korzystania z anonimowych i bezpiecznych sieci internetowych. Uzasadnieniem dla takiego kroku ma być walka z terroryzmem, który odciska swoje piętno nie tylko w realnym świecie, ale - jak się okazuje - również w internecie. Czy jednak zapobieganie temu (bądź co bądź niebezpiecznemu) zjawisku jest wystarczającym powodem do tak dużej ingerencji w naszą prywatność i anonimowość w sieci?
- Założenie, że rygorystyczne ograniczenia w skuteczny sposób są w stanie zniwelować szerzenie się terroryzmu w sieciach TOR i VPN jest zdecydowanie zbyt optymistyczne – mówi Łukasz Nowatkowski z firmy G DATA Software. Co więcej, może ono prowadzić do zwiększenia niebezpieczeństwa dla wielu instytucji. Dostarczając rozwiązania dla biznesu bazujące na bezpiecznych sieciach VPN, wiemy, że jest to jeden z lepszych sposobów ochrony danych znajdujących się w komputerach pracowników. Uznanie ich za nielegalne może rodzić wiele innych komplikacji i w efekcie przyczynić się do obniżenia poziomu zabezpieczeń dla instytucji państwowych czy firm.

Prywatność to nie tylko problem indywidualny. Dotyczy to na przykład dziennikarzy, którzy wykorzystują anonimowe sieci VPN, aby chronić swoich informatorów. Często od anonimowości właśnie zależy ich bezpieczeństwo czy nawet życie.
- Sądzę, że ograniczenie lub zakazanie stosowania znanych od lat technologii, może skończyć się wylaniem dziecka z kąpielą. Terroryści używają bomb i pistoletów, a nie słyszałem, aby jakieś państwo zakazało produkcji i używania broni, ponieważ mogą ją również wykorzystać terroryści. Nie zawsze wprowadzenie ograniczenia przyczyni się do większej efektywności bezpieczeństwa – dodaje Nowatkowski.

fot. igor_kell - Fotolia.com

Anonimowość w sieci będzie nielegalna?

Rosja już pracuje nad zakazaniem używania anonimowych i bezpiecznych sieci internetowych.


Przykładem mogą być tu Niemcy. Wprowadzenie rozwiązań opartych na biometrii choć wydaje się bardzo skuteczne również posiada swoje wady. Jak twierdzą niemieccy eksperci, przy założeniu nawet 0.1% poziomu błędów, system będzie generował około 300 fałszywych alarmów dziennie.
- Pozostajemy przed odpowiedzią czy anonimowość i prywatność to to samo zjawisko – mówi Łukasz Nowatkowski – Internet jak nic innego wcześniej, coraz szybciej zmusza nas do dokładnego zdefiniowania obu pojęć. Złodziej zawsze działa w ukryciu, ponieważ chce pozostać anonimowy. Moja prywatność w domu i na przykład przesyłanie zdjęć z wakacji lub dokumentów firmowych to prywatność, którą chciałbym utrzymać.

Na pewno zarówno przed nami jak i politykami stoi bardzo trudne zadanie. Zakazać, czy nie? Jeśli tak jak zrobić to tak, aby nie skończyło się to inwigilacją wszystkich obywateli, na każdym kroku. Czy zakaz jest najlepszą formą walki terroryzmem? Wszyscy powinniśmy zacząć zastanawiać się nad rozwiązaniem i takim korzystaniem z dostępnych technologii, aby nie wyrzucić ich na śmietnik historii lub co gorsza nie wrzucić jej do szarej strefy, z której korzystają tylko przestępcy.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • Ograniczanie wolności

    TomeczekBBS / 2017-08-23 15:45:37

    Komentarz edytowany 1 raz (ostatnio 2017-08-23 15:46:21)

    ;) odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Ograniczanie wolności

    TomeczekBBS / 2017-08-23 15:45:58

    Ograniczanie wolności ludzi w imię walki z terroryzmem to jeden z najgłupszych pomysłów, o których słyszałem. Terroryści i tak znajdą sposób, żeby zaatakować, a zwykli ludzie będą stać w dłuższych kolejkach na lotniskach. A co do świata wirtualnego, ten człowiek z g daty mądrze mówi. Żebyśmy nie wylali dziecka z kąpielą. A swoją drogą robią porządne antywirusy. Cała moja firma korzysta :) odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: